Polskie Radio
Section05
film polski

"Wygrać znaczyło stać się człowiekiem". Historia Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego

- Teddy walczył nie tylko o przetrwanie, ale myślał, do czego przetrwać. Wygrać znaczyło stać się człowiekiem. Kiedy naprzeciwko siebie stawało dwóch ludzi z przeciwnej strony barykady - kapo, który jest nadzorcą i on jako więzień -  nagle znikały numery, a stali sportowcy  mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Głowacki. Gościem audycji był również Bartosz Chajdecki, kompozytor muzyki do filmu "Mistrz". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 FILM film polski KULTURA boks

"Boks uratował mu życie". Historia Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego

- To, co było w Auschwitz najgorsze, to być tylko numerem. Tadeusz Pietrzykowski zaryzykował, ale walka mu się opłaciła. Stał się rozpoznawalny i z więźnia o numerze 77 stał się bokserem. To już nie był anonimowy więzień, tylko bokser, "Teddy" - mówiła w Dwójce Renata Koszyk, kuratorka wystawy "Sport i sportowcy w KL Auschwitz".
Zobacz więcej na temat:  Piotr Głowacki kino Dwójka boks Beata Kwiatkowska Auschwitz Sporty walki film polski

Puenta w puencie goni puentę. "Czarna owca" Aleksandra Pietrzaka

– To, w jaki sposób opowiadam moje filmy, mówi dużo o mnie. Ja taki jestem. Lubię zaskakiwać, dawać dużo od siebie, czasem nadmiarowo – mówił w "Fajnym filmie" Aleksander Pietrzak, twórca komediodramatu "Czarna owca". Reżyser zdradził Ryszardowi Jaźwińskiemu także parę słów na temat swoich przyszłych projektów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Ryszard Jaźwiński kino film polski komedia Arkadiusz Jakubik Magdalena Popławska animacja

"Mistrz" Macieja Barczewskiego. Historia Tadeusza Pietrzykowskiego

W audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawiał z Maciejem Barczewskim, reżyserem filmu "Mistrz". Obraz opowiada o legendarnym pięściarzu Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim. W tytułową rolę boksera, który trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie, aby przeżyć, bierze udział w walkach na ringu, wcielił się Piotr Głowacki.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA FILM film polski boks Auschwitz Oświęcim

"Chłopi" Doroty Kobieli - "Ten film będzie namalowany w stylu Młodej Polski"

- To było duże wyzwanie, żeby zmieścić w kilkudziesięciu minutach filmu całą opowieść. Książka ma około 700 stron, nasz scenariusz ma ich 100. Dlatego musieliśmy podejmować trudne decyzje o pomijaniu wątków, które nie były ważne dla głównej historii. Nawet niektóre już nakręcone sceny wyrzucaliśmy. Przy takim rodzaju produkcji, gdzie każda klatka jest malowana, pojedyncza minuta filmu ma wielkie znaczenie - mówił w Dwójce Sean Bobbitt.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont Stanisław chłopi kino film polski animacja malarstwo Beata Kwiatkowska Dwójka

Maciej Barczewski: historia o Tadeuszu Pietrzykowskim ma niebywały potencjał filmowy

- Pierwszy raz o tzw. więźniu 77 przeczytałem u Tadeusza Borowskiego. W jednym ze swoich opowiadań wspomniał o człowieku, który "boksował Niemców, jak chciał, biorąc na ringu odwet za to, co inni dostali na polu". Wydało mi się to intrygujące. Okazało się, że to Tadeusz Pietrzykowski, a jego historia jak dotąd nie została opowiedziana na srebrnym ekranie - mówił w Dwójce Maciej Barczewski, reżyser i autor scenariusza do filmu "Mistrz".
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka Jakub Jamrozek KULTURA film polski

Nie żyje Barbara Połomska. "Była jedną z postaci, które tworzyły Łódź filmową"

- Basia wybrała trudniejszą drogę, nie zdecydowała się przyjąć angażu w Warszawie, a dostawała takich propozycji wiele, ale wybrała Łódź. Była jedną z tych postaci, które tworzyły Łódź filmową - wspominała w Dwójce aktorkę Barbarę Połomską dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek TEATR film polski lata 60 lata 70 Juliusz Machulski Łódź Dwójka KULTURA odeszli 2021 Barbara Połomska