Polskie Radio
Section05

film polski

Spotkanie z twórcami filmu "Orzeł. Ostatni patrol". "Praca na jego planie to był hołd"

- Film "Orzeł. Ostatni patrol" to podróż z marynarzami łodzi podwodnej - mówi Jacek Bławut. Reżyser filmu, ukazującego tragiczne losy załogi polskiego okrętu podwodnego ORP "Orzeł", który w czasie II wojny światowej zaginął podczas patrolu na Morzu Północnym był gościem spotkania organizowanego przez Biuro Programu "Niepodległa" w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zobacz więcej na temat:  marynarka wojenna KULTURA FILM POLSKA II wojna światowa historia Polski

"Niebezpieczni dżentelmeni". Tomasz Kot: to jedna z najważniejszych prac

Pokaz "Niebezpiecznych dżentelmenów" Macieja Kawalskiego, czyli szalonej komedii o polskiej bohemie artystycznej przełomu XIX i XX w., otworzył w piątek wieczorem 38. Warszawski Festiwal Filmowy. Wydarzenie, w którego programie znalazło się ponad 150 tytułów, potrwa do niedzieli 23 października. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawski Festiwal Filmowy kino aktorzy Tomasz Kot Wojciech Mecwaldowski Marcin Dorociński Andrzej Seweryn KULTURA Joanna Sławińska

Agnieszka Smoczyńska o "Silent Twins". Powiedziały "nie" poprzez milczenie

- W szkole dyrektor zwalniał je pięć minut przed końcem lekcji, by dzieci nie znęcały się nad nimi. Musiały wychodzić wcześniej. Można sobie zadać pytanie, czy nie można było porozmawiać z rodzicami tamtych dzieci, które przecież były oprawcami wobec nich - mówiła o bohaterkach swojego filmu "Silent Twins" reżyserka Agnieszka Smoczyńska na antenie radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agnieszka Smoczyńska festiwal filmowy w Gdyni Gdynia

Inspiracja Tyrmandem i studium samotności. Michał Kwieciński o filmie "Filip"

Nakręcony przez Michała Kwiecińskiego film "Filip" jest oparty na powieści Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule. Reżyser zdecydował się jednak na opowiedzenie o II wojnie światowej od innej strony. - Książka Tyrmanda była jedynie inspiracją. Zgadza się tyle, że jest to historia Żyda, w centrum nazistowskich Niemiec, który korzysta z życia. I właściwie to się zaczyna i kończy na korzystaniu z życia w opresyjnej sytuacji - mówi Michał Kwieciński.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino Michał Kwieciński

XIV Festiwal NNW. "Łączy ludzi, którzy szukają sposobu wyrażenia tożsamości"

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Czym wyróżniała się tegoroczna edycja "Niepokornych, Niezłomnych, Wyklętych"?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

"Kobieta samotna" - nieszczęście wszechobecne

- Dla mnie ważne jest, żeby aktor stał się postacią, choć oczywiście czasami staje się to niebezpieczne i dla niego i dla otoczenia - mówiła reżyserka Agnieszka Holland w audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności" w Polskim Radiu w 2000 roku. 30 września 1987 roku miała miejsce premiera filmu Agnieszki Holland "Kobieta samotna". Ten przejmujący obraz biedy i upokorzenia musiał czekać aż 6 lat na osłabienie cenzury, które umożliwiło pierwszy pokaz.
Zobacz więcej na temat:  FILM Agnieszka Holland PRL lata 80

Mieczysław Czechowicz. "Chodził po słonecznej stronie ulicy"

- Nie używałbym do Czechowicza nazwy "wielki". Ja używam nazwy "prawdziwy" - mówił w Polskim Radiu w 1995 roku Edward Dziewoński. - Grał tak, jak wydawało mu się, że powinien to grać. I to mu się dobrze wydawało! - dodawał. 92 lata temu w Lublinie urodził się Mieczysław Czechowicz, jeden z najbardziej popularnych i lubianych aktorów komediowych, obdarzony niezwykłym talentem i wdziękiem. 
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Czechowicz aktorzy TEATR literatura artysta Kabaret Starszych Panów

Gdynia '82. "To mógł być festiwal filmów ważnych dla tamtych czasów"

- Powrót do tamtych lat i staranne obejrzenie tych filmów było niezwykłą przygodą. Wybraliśmy tylko takie, które nigdy później nie pojawiły się już w festiwalowym konkursie. Odkryłem, że pojawia się w nich wiele niespodziewanych treści, które nie kojarzą się z historią polskiego kina, a było ono na początku lat 80. bardzo upolitycznione - mówił w Dwójce filmoznawca dr Miłosz Stelmach.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Gdynia Dwójka Adriana Prodeus Piotr Gociek