Polskie Radio
Section05
gotówka

"Bezpieczeństwo okazuje się wartością". Poseł PiS zapowiada ustawę w obronie gotówki

- Projekt Zjednoczonej Prawicy jest wolnościowy, prokonsumencki i probiznesowy - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiadając ustawę gwarantującą zachowanie status quo w obrocie gotówkowym w Polsce. - Bezpieczeństwo posiadania gotówki okazuje się w sytuacji zagrożenia cyberbezpieczeństwa chyba największą wartością - dodał poseł PiS Andrzej Kosztowniak. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gotówka PiS cyberbezpieczeństwo

Wirtualne karty płatnicze, limity płatności gotówkowych. Co się zmieni od przyszłego roku?

Od 2024 roku zmniejszy się (z 15 tys. zł do 8 tys. zł) limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców i zostanie wprowadzony limit (do 20 tys. zł) płatności gotówkowych dla konsumentów (w transakcjach z przedsiębiorcami). Coraz popularniejsze stają się płatności za pomocą tzw. wirtualnej karty płatniczej. 
Zobacz więcej na temat:  finanse gotówka pieniądze banki karta kredytowa Sława Bieńczycka

W Portugalii coraz trudniej zapłacić gotówką. Handel i usługi przechodzą na płatności wyłącznie elektroniczne

W Portugalii, wychodzącej z pandemicznych restrykcji sanitarnych, przybywa lokali handlowych i usługowych, w których nie można już płacić gotówką. Obawy przed zakażeniem koronawirusem to, zdaniem niektórych, jedynie wymówka. Lizbońska rozgłośnia Observador wskazuje, że praktyka ta upowszechnia się również z chęci znalezienia oszczędności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA płatności bezgotówkowe gotówka Portugalia

Płatności bezgotówkowe zdominowały rynek. Zobacz kto najczęściej płaci telefonem lub zegarkiem

Ponad 70 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo rozliczając się stacjonarnie - wynika z najnowszego badania. Jak dodano, 41 proc. z nich dokonuje płatności kartą, telefonem bądź zegarkiem zawsze, kiedy ma taką możliwość. Ponad 19 proc. rozlicza się bezgotówkowo kilka razy w tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA karta płatnicza płatności bezgotówkowe płatności zbliżeniowe gotówka finanse osobiste

Bezgotówkowe płatności między firmami. Zobacz, co się zmieni od przyszłego roku

Od 1 stycznia 2023 roku wszystkie płatności pomiędzy firmami staną się bezgotówkowe. Znacząco obniżony zostanie również limit transakcji gotówkowych w relacjach B2B - z dzisiejszych 15 tysięcy do zaledwie 8 tysięcy złotych. Zdaniem ustawodawcy chodzi o zamykanie kolejnych furtek do unikania płacenia podatków i walkę z szarą strefą - informuje serwis Prawo.pl.
Zobacz więcej na temat:  gotówka firma GOSPODARKA biznes pieniądze

Czy przyszłość gotówki w Polsce stoi pod znakiem zapytania?

W zeszłym roku Wrocław został pierwszym polskim miastem, gdzie za produkty i usługi zapłacimy z wykorzystaniem tęczówki oka, a w moskiewskim metrze od niedawna można zapłacić za bilet za pomocą… twarzy. Czy rozwijające się technologie płatności bezgotówkowych, z których tak chętnie korzystają Polacy, doprowadzą to tego, że monety i banknoty znikną z naszych portfeli na dobre? A może i same portfele przestaną kiedyś być nam potrzebne?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Józef Niewiarowski płatności zbliżeniowe płatności płatności bezgotówkowe płatności internetowe płatności online pieniądze finanse zakupy zakupy online gotówka społeczeństwo technologie

Karuzele VAT mogą być źródłem finansowania terroryzmu. Sarnowski: chcemy obniżyć lukę do ok. 5 proc.

- W perspektywie 2-3 lat chcemy obniżyć lukę VAT do poziomu, jaki jest we Francji, czyli ok. 5 proc. - zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodał, że dziś wynosi ona ok. 8,5 proc. Według niego luka VAT w Polsce jest niższa niż u naszych sąsiadów i kilkukrotnie mniejsza niż w krajach na południu Europy czy w Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne vat gotówka Ministerstwo Finansów płatności bezgotówkowe NBP przestępczość gospodarcza