Polskie Radio
Section05

historia Polski

Warszawa utracona. Wizje odbudowy stolicy po II wojnie światowej

- Warszawiacy chcieli wrócić do swojego dawnego śródmieścia, gdzie był uliczny zgiełk, sklepy, domy, kamienice i gdzie jeździły tramwaje. To była ta prawdziwa twarz Warszawy, Biuro Odbudowy Stolicy miało całkiem inne koncepcje i to się nie podobało warszawiakom i opozycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Bojarski z Muzeum Historycznego w Legionowie. Dlaczego warszawiacy byli przeciwni projektom Biura Odbudowy Stolicy?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Warszawa architektura

Władysław Wygnaniec i Bolesław Kędzierzawy. Walka między braćmi o władzę w Polsce

Książę Bolesław Krzywousty pozostawił po swojej śmierci w 1138 roku grono spadkobierców i monarchię piastowską wkraczającą w okres rozbicia dzielnicowego. Krzywousty miał pięciu synów, między których podzielił swoje dziedzictwo. W "Historii żywej" Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak mówili o czasach dwóch najstarszych z nich: Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego.
Zobacz więcej na temat:  prof. Andrzej Nowak Dorota Truszczak HISTORIA

Wincenty Kadłubek ukształtował historyczną świadomość Polaków

"My wszyscy z niego, Kadłubkowe plemię" - zwykł mawiać prof. Andrzej Nowak podczas wielu audycji cyklu "Historia żywa". Mistrz Wincenty nazwany Kadłubkiem, autor "Kroniki dziejów Polski", to jedna z najważniejszych postaci w dziejach literatury i historiografii polskiej. Przez wielu jest uważany za "ojca kultury polskiej", który sprawował rząd dusz nad wieloma pokoleniami Polaków, zorganizował naszą wyobraźnię historyczną. 
Zobacz więcej na temat:  prof. Andrzej Nowak królowie Polski Dorota Truszczak

"Nieznany Żołnierz" Piotra Skotnickiego w reżyserii autora

Młody Tadzio odkrywa po drugiej stronie lustra portal przenoszący w czasie. Trafia w sam środek walk o Lwów w 1918 roku. Telefon komórkowy, który zabrał ze sobą raczej na niewiele się zda. Czy podczas swojej niebezpiecznej eskapady w przeszłość odkryje tajemnicę Grobu Nieznanego Żołnierza? Czy bezpiecznie powróci do współczesności? Pomnik Nieznanego żołnierza wrósł na stałe w Warszawę i chociaż prawie każdy jest w stanie umiejscowić go na mapie stolicy to większość nie zna jego historii. A jest ona fascynująca. Reżyseria i muzyka: Piotr Skotnicki. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Obsada: Stanisław Brudny, Kuba Jóźwik, Marcin Troński, Damian Kulec, Monika Obara, Zbigniew Konopka 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia dzieci Polska Fundacja Narodowa jedynka dzieciom

"Niezrozumiały akt niszczenia śladów pamięci". Dyrektor Muzeum Stutthof o profanacji na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu

- W imieniu byłych więźniów oraz własnym proszę o powstrzymanie się od takich aktów profanacji - oświadczył w niedzielę dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski odnosząc się do pomalowania farbą napisów na krzyżu na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku-Zaspie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pamięć HISTORIA II wojna światowa hitlerowskie obozy koncentracyjne protest Gdańsk

Unikalna internetowa baza Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zachara: jest ich w tej chwili ponad 17 tys.

- Baza danych zawiera informacje o wszystkich znanych nam ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Jest ich w tej chwili ponad 17 tys. Podstawą sporządzenia tej bazy były Księgi Katyńskie - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Zachara z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Zbrodnia Katyńska 1940 zbrodnie sowieckie pamięć II wojna światowa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Radio 24 POLSKA