Polskie Radio
Section05

historia Polski

Rok 1941. Starcie dwóch totalitaryzmów

22 czerwca 1941 roku. Godz. 7.00. Radio niemieckie podało komunikat o trwającym już blisko 4 godziny   ataku III Rzeszy na ZSRR.  Odczytano przemówienie Adolfa Hitlera: "Przytłoczony ogromem zmartwień, skazany na miesiące milczenia, wreszcie mogę mówić swobodnie. Rodacy! W tej chwili trwa ofensywa, która swymi rozmiarami dorównuje największym, jakie widział świat".  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Dorota Truszczak Andrzej Nowak totalitaryzm Niemcy Rosja

Prof. Andrzej Sulima-Kamiński: odkłamujemy polską historię

- Konferencja naukowa pt. "Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich" polega na wprowadzaniu zmian w zagranicznych monografiach, poświęconych historii Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Sulima-Kamiński, historyk, emerytowany wykładowca Georgetown University.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Europy Europa USA Stany Zjednoczone Józef Orzeł

IPN szuka świadków zbrodni wołyńskiej. Apeluje o kontakt

Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie poszukują osób pokrzywdzonych i świadków zbrodni wołyńskiej. Ze stanowiska pionu śledczego IPN, z którym można zapoznać się na stronach Instytutu (stan na luty 2019 roku), wynika, że wciąż możliwe jest skuteczne oskarżenie sprawców zbrodni wołyńskiej - zakwalifikowanej przez prokuratorów jako zbrodnia ludobójstwa.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń zbrodnie wojenne IPN Ukraina POLSKA HISTORIA

Prof. A. Nowak: historię należy traktować jako zobowiązanie

– Naszą historię powinniśmy traktować jako zobowiązanie, żeby w owym jutrze Polska znalazła się jak najlepsza i jak najpiękniejsza – powiedział prof. Andrzej Nowak, historyk i laureat Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Istnienie Polski i polskiej tożsamości jest niewygodne dla niektórych wpływowych sił politycznych we współczesnym świecie – dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Nowak społeczeństwo tożsamość POLSKA

Gen. Józef Haller. Obrońca Najjaśniejszej Rzeczypospolitej

– W postaci gen. Józefa Hallera interesuje mnie szczególnie typ patriotyzmu, jaki prezentował. Był to z jednej strony patriotyzm rodem od Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego, a z drugiej patriotyzm, który można nazwać państwowym – powiedział ks. Józef Maj, autor książki “Ostatni rycerz Polski. Rzecz o osobowości generała Józefa Hallera”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Józef Haller II Rzeczpospolita ludzie

Sportowa historia

Ponieważ na dworze robi się coraz cieplej postanowiłam przedstawić Wam historię kilku sportów. Dowiecie się kiedy i gdzie powstał pierwszy polski klub piłkarski, jak wyglądały początki tenisa na świecie oraz kiedy do Polski dotarło rugby. A gdybyście mieli ochotę na chwilę odpoczynku przy grach planszowych, warto byście i o ich historii co nieco wiedzieli. Z kolei na specjalne życzenie naszej słuchaczki Felicji powiemy słów kilka o początkach tańca, który przecież jest jednym z najpopularniejszych sportów.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom