Polskie Radio
Section05

historia Polski

Westerplatte. Symbol polskiego oporu wobec agresji Niemiec

– Polacy liczyli się z agresywną polityką Niemiec. Dlatego systematycznie powiększali skład osobowy załogi na Westerplatte, a także przesunęli tam działa o dość sporym kalibrze – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Przy okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w audycji „Historia na Dziś”, rozmowa o ataku Niemiec na Westerplatte. Dlaczego Hitler zaatakował właśnie w tym miejscu?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Westerplatte II wojna światowa fakty opinie ciekawostki 1 września

Warszawski współtwórca bomby atomowej - niezwykła historia Józefa Rotblata

- Józef Rotblat był potomkiem zasymilowanej żydowskiej rodziny mieszkającej w Warszawie co najmniej od XIX wieku. W młodości miał żyłkę techniczną, ale sytuacja rodzinna nie pozwalała mu na studia, w związku z czym trafił do Wszechnicy, uczelni skupiającej wolnomyślicieli, najczęściej pochodzenia żydowskiego, gdzie jego potencjał został zauważony - powiedział w audycji "Poczytnik" dziennikarz Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL literatura

Słowem Niepodległa: droga Tczewa do wolności

Polskie Radio 24 przyjechało dziś do Tczewa w Kociewie, etnograficzno-kulturowym regionie na północy Polski. Audycja Słowem Niepodległa nadawana jest z centrum wystawienniczego Fabryka Sztuk. O historycznej drodze Tczewa do polskiej niepodległości mówili: Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk, dr Michał Kargul, historyk, v-ce prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dr Krzysztof Korda, historyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie i Józef Ziółkowski - główny specjalista ds. muzealnictwa.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Tczew HISTORIA II RP II wojna światowa

Uroczystości wydarzeń historycznych elementem walki politycznej?

– Bardzo ubolewam nad tym, że pomimo podziałów politycznych, nie potrafimy wspólnie obchodzić rocznic wydarzeń historycznych – powiedział Nathan Organ z Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. W Polskim Radiu 24 komentarze dotyczące najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia, w tym uroczystości rocznicowych związanych z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz Sierpniem ‘80.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Westerplatte Gdańsk II wojna światowa 1 września sierpień 80 sierpień 1980 obchody Szczecin Paweł Adamowicz porozumienia sierpniowe