Polskie Radio
Section05

historia Polski

Poseł Kukiz'15: trzeba dokończyć śledztwo ws. Jedwabnem

– Nie można udawać, że wszystko jest w porządku, w sytuacji, kiedy tak nie jest (…) – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Marek Jakubiak. Poseł Kukiz’15 odniósł się w Polskim Radiu 24 do słów dra Piotra Gontarczyka, historyka z Instytutu Pamięci Narodowej, który na naszej antenie ocenił, że nie należy obecnie zaogniać sporu z Izraelem.
Zobacz więcej na temat:  IPN Marek Jakubiak Jedwabne Izrael Kukiz'15 Holokaust POLSKA

"Polska jest uzbrojona w argumenty historyczno-moralne"

– Prawdę historyczną należy dawkować, mówić o niej ostrożnie, tak, by przyniosła jak najlepszy efekt – powiedział Marcin Makowski z Tygodnika "Do Rzeczy". Odniósł się w ten sposób do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”. Swoim komentarzem w tym temacie podzielił się również dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Mateusz Morawiecki IPN Łukasz Jasina Holokaust II wojna światowa

„Na polską bramkę sunie atak za atakiem”

– Reakcje Izraela na wypowiedzi polskich polityków mogą stanowić formę nacisku w sprawie nowelizacji ustawy o IPN – ocenił prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Jeden na Jednego” skomentował w ten sposób reakcję izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kik Jerzy Jachowicz IPN Holokaust Izrael Angela Merkel Mateusz Morawiecki II wojna światowa Niemcy

Walka o niepodległość. "Tu oddychało się wolną Polską"

Tu oddychało się nie tylko świeżym powietrzem sosnowych drzew, ale także wolna Polską. W starannie zaprojektowanym Konstancinie pod Warszawą czytano polską literaturę, organizowano koncerty. - Tu w latach 90-tych XIX wieku budziła się droga do wolności Polaków – powiedziała Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury, która wraz z Hanną Kaniastą, redaktorką strony Wirtualne Muzeum Konstancina oprowadzała po mieście w audycji Słowem Niepodległa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość odzyskanie niepodległości Konstancin Stefan Żeromski Słowem Niepodległa Żeromski bio

"Jedynym wyjściem nowelizacja nowelizacji ustawy o IPN"

Izrael nigdy nie pozwoli na przepisywanie prawdy historycznej o Holokauście - powiedział premier Benjamin Netanjahu, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi premiera Polski Mateusza Morawieckiego, podczas której padło sformułowanie „żydowscy zbrodniarze”. Reakcję izraelskiego szefa rządu na słowa prezesa Rady Ministrów skomentowali goście „Gorącego Tematu”.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Mateusz Morawiecki Holokaust IPN Benjamin Netanjahu Michał Kolanko

Ignacy Jan Paderewski. "To on dotarł do prezydenta USA"

Wybitny polski pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu. Jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski traktat wersalski, układ pokojowy kończący I wojnę światową. W 1915 roku Ignacy Jan Paderewski wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W Polskim Radiu 24 przypomnienie jego działalności na rzecz Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ignacy paderewski USA niepodległość odzyskanie niepodległości

Stosunki polsko - amerykańskie w cieniu Izraela

– Mamy do czynienia z pewnym zakłóceniem – powiedział Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. Odniósł się w ten sposób do bieżących relacji polsko-amerykańskich w kontekście nowelizacji ustawy o IPN oraz ostrej reakcji Izraela na proponowane przez polski rząd zmiany. Czy będą one miały duże znaczenie dla dobrych stosunków naszego kraju z USA?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Izrael Jarosław Guzy Holokaust IPN stosunki polsko-żydowskie stosunki polsko-amerykańskie

Zofia Kossak-Szczucka - bohaterska pisarka XX wieku

Patriotyzm, talent literacki i wierność tradycji katolickiej. Zofia Kossak-Szczucka była nie tylko powieściopisarką, ale również współzałożycielką dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. O życiu tej niezwykłej kobiety mówiliśmy w audycji „Utracone, Odzyskane”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Zofia Kossak II wojna światowa POLSKA