Polskie Radio
Section05

historia Polski

POLSKIE RADIO 24 Co wspominają powstańcy warszawscy? "Bezcenne opowieści"

- Wspomnienia uczestników powstania warszawskiego są różne. Nie o wszystkim chcą mówić. Powtarza się opinia, że 1 sierpnia był dniem radosnym - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Jędrusik, wolontariuszka Domu Powstańców Warszawskich. Spotkania z powstańcami to także bezcenne lekcje historii. - Łatwiej zrozumieć opowieść osoby, która przeżyła jakieś wydarzenie - dodawał Adam Dymiński, inny wolontariusz.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Polskie Radio 24 POLSKA

Wawelska "kapsuła czasu" otwarta. W środku - pamiątki sprzed kilkuset lat

Konserwatorzy otworzyli wawelską "kapsułę czasu". Przy okazji remontu Wieży Zegarowej Katedry na Wawelu, w złotej gałce zwieńczającej szczyt wieży pracownicy znaleźli miedzianą tubę z pamiątkami sprzed 300 lat. Ze szczelnie zamkniętej tuby konserwatorzy wyciągnęli pergaminowy dokument opisujący okoliczności remontu i zawalenia się części wieży w XVIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Kraków

TYLKO U NAS Rycerze zjeżdżają pod Grunwald. To będzie wielkie widowisko

Uzbrojeni w miecze, włócznie, łuki, tarcze, ubrani w zbroje, konno, na wozach i pieszo jak co roku w połowie lipca o godz. 15.00 w największym skwarze, zgodnie z historyczną tradycją zmierzą się ze sobą stronnicy Korony Królestwa Polskiego i Zakonu Krzyżackiego. Upamiętnienie bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku jest jedną z ważniejszych imprez tego typu w Europie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo turystyka bitwa pod grunwaldem

"Polscy patrioci spotkali się z represjami i śmiercią". W Wilnie oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama"

W stolicy Litwy - Wilnie, oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama". Uroczystość się odbyła na Cmentarzu na Rossie, w 80. rocznicę rozpoczęcia walki z Niemcami o polskie Wilno. Podczas uroczystości został odczytany apel pamięci, a polska delegacja złożyła wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz na grobach poległych w walkach o Wilno, które rozpoczęły się 7 lipca 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Wilno Wileńszczyzna II wojna światowa

90 lat temu zmarła Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla

90 lat temu, 4 lipca 1934 roku, zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska uczona, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Po raz pierwszy otrzymała ją w dziedzinie fizyki, po raz drugi - chemii. Zmarła w wieku 67 lat, cierpiała na złośliwą anemię o piorunującym przebiegu, będącą skutkiem intensywnego kontaktu z pierwiastkami promieniotwórczymi.
Zobacz więcej na temat:  Nobel Maria Skłodowska-Curie Polskie Radio

Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Wyjątkowy i największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego  "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady to opera site-specific rozgrywająca się kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum. W wyjątkowym widowisku zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa rocznica Marcin Pesta Dwójka Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA opera TEATR Dorota Piotrowska

Kościuszko to bohater Polski i USA - przypomina Muzeum Niepodległości w przeddzień Dnia Niepodległości

Tadeusz Kościuszko to wspólny bohater Polski i Stanów Zjednoczonych - podkreśla prezes Polskiej Fundacji Niepodległości Leszek Marek Krześniak. Fundacja wraz z Muzeum Niepodległości w przeddzień amerykańskiego Dnia Niepodległości i w 230. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej organizuje wydarzenie "Wybitni Polacy zasłużeni dla stosunków polsko-amerykańskich".
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Tadeusz Kościuszko

POLSKIE RADIO 24 Smoliński: roszczenia wobec Niemiec nie zostały wycofane

- Nie ma żadnego dokumentu w polskich zasobach rządowych, stwierdzającego, że Polska zrzekła się reparacji - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kazimierz Smoliński, odnosząc się do spotkania Donalda Tuska i Olafa Scholza. Jak mówił, sprawy odszkodowań nie należy wiązać z interesem bezpieczeństwa. - Wspólna historia to jedna rzecz, wzajemne bezpieczeństwo to druga - wskazywał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa relacje polsko-niemieckie