Polskie Radio
Section05

historia Polski

Pogrzeb żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Zostali zamordowani przez UPA w 1946 r.

W piątek w Jaworniku Ruskim odbędzie się pogrzeb żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów (godz. 11.00). Do zbrodni doszło w lipcu 1946 r., a ofiarami byli siłą wcieleni do ludowego wojska młodzi polscy żołnierze, którzy po stoczonej walce z oddziałami UPA dostali się do niewoli.
Zobacz więcej na temat:  UPA PRL zabójstwo Ludowe Wojsko Polskie (LWP) pogrzeby POLSKA społeczeństwo

Nie tylko Baczyński i Lokajski. Artyści-powstańcy

Pośród 200 tys. ofiar Powstania Warszawskiego było wiele znamienitości. Dołączyły one do długiej listy naszej elity narodowej zdziesiątkowanej podczas II wojny światowej. O artystach, którzy stracili życie w sierpniu i wrześniu 1944 roku w polskiej stolicy, we środowej odsłonie "Klubu Trójki" rozmawialiśmy z pisarką i pasjonatką historii Powstania Warszawskiego Agnieszką Cubałą oraz z Tomaszem Lerskim, publicystą, pisarzem i dramaturgiem.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo Tomasz Zapert SZTUKA TEATR FILM Powstanie Warszawskie Warszawa kino artysta

Izydor Kopernicki - lekarz, pierwszy profesor antropologii na ziemiach polskich

Rozsławił źródła lecznicze w Rabce. Podczas powstania styczniowego 1863 roku, jako lekarz wojskowy, pielęgnował rannych w Kaliskiem, był też komisarzem powstańczym w Galicji. Po upadku zrywu wyjechał do Paryża, a następnie do Bukaresztu i tam założył muzeum anatomiczne. Bohaterem audycji "Eureka" był Izydor Kopernicki, lekarz i pierwszy polski profesor antropologii. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak królowie Polski król Wawel antropologia medycyna Oskar Kolberg

Irlandczyk oskarża Polaków o kolaborację z hitlerowcami. Jest reakcja ambasady

"W przeciwieństwie do innych rządów w Europie, Polska nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami " - pisze charge d'affaires RP w Dublinie Agnieszka Skolimowska. To odpowiedź na opublikowany w Irish Times list Olivera Searsa, Irlandczyka o polskich korzeniach, właściciela dublińskiej galerii i fundacji krzewiącej pamięć o Holocauście. Znalazło się w nim zdanie o "kolaboracji Polski z Nazistami". To część trwającego od jakiegoś czasu sporu - wyjaśnia korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Irlandia II wojna światowa nazizm okupacja niemiecka Adam Dąbrowski Holokaust

Lokomotywownia "Olszynka Grochowska" wpisana do rejestru zabytków

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków unikatowy obiekt budownictwa kolejowego, jakim jest hala lokomotywowni "Olszynka Grochowska", wzniesiona w latach 30. XX w., znajdująca się przy ul. gen. Chłopickiego 53 w Warszawie. Budynek jest przykładem obiektu zbudowanego według nowatorskiego projektu. Co oznacza wpisanie do rejestru zabytków? 
Zobacz więcej na temat:  kolej zabytki lokomotywa pociągi Dwudziestolecie międzywojenne Julian Tuwim