Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Jak kształtowało się społeczeństwo obywatelskie w II RP?

Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, to okazja do wspólnego świętowania powrotu Polski na mapy Europy i Świata. Było to jednak wydarzenie o ogromnym znaczeniu nie tylko polityczny, lecz również społecznym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie niepodległość odzyskanie niepodległości Święto Niepodległości 11 listopada Józef Piłsudski historia Polski Święto Niepodległości 2019

Stanisław Patek - polityk i dyplomata

W tym roku przypada 75. rocznica śmierci mecenasa Stanisława Patka, wybitnego polskiego prawnika, dyplomaty, ministra spraw zagranicznych w dwudziestoleciu międzywojennym. Do roku 1918 wykonywał zawód adwokata, bronił rewolucjonistów-bojowców z PPS, w efekcie został aresztowany przez władze carskie, był więźniem X Pawilonu Cytadeli warszawskiej, po odzyskaniu niepodległości pełnił funkcje państwowe, między innymi ambasadora RP w Waszyngtonie i na Kubie.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja II Rzeczpospolita Katarzyna Jankowska

W obronie zasłużonych. Ruszyła akcja "Ocalić Bohaterów"

W Żyrardowie w samo południe posłowie Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba oraz dyrektor Muzeum Wyklętych Jacek Pawłowicz rozpoczęli spotkania edukacyjne w ramach akcji "Ocalić Bohaterów". Konferencja odbyła się na skrzyżowaniu ul. gen. Fieldorfa Nila - decyzją radnych KO teraz ul. Jedności Robotniczej - z ul. rtm. Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dekomunizacja Żyrardów historia Polski Sebastian Kaleta Jacek Ozdoba

SYLWETKA Antoni Macierewicz. Co wiemy o marszałku seniorze Sejmu?

Antoni Macierewicz to historyk, opozycjonista, członek założyciel Komitetu Obrony Robotników. Był ministrem i wiceministrem obrony, szefem MSW, przewodniczącym Komisji Weryfikacyjnej WSI, twórcą i pierwszym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W wypowiedziach dla portalu PolskieRadio24.pl Antoni Macierewicz opowiada swoją historię.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz historia Polski Sejm polityka Komitet Obrony Robotników Solidarność

Piotr Gliński o rekomunizacji ulic: zakłamywanie historii

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński nazwał „tryumfem kłamstwa historycznego" decyzje rad miejskich w Białymstoku i Żyrardowie, gdzie usunięto nazwy ulicy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Żołnierze Wyklęci dekomunizacja Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prawo i Sprawiedliwość PiS IPN Instytut Pamięci Narodowej

T. Wiścicki: pogrzeb ks. Popiełuszki modlitewną manifestacją

– Ks. Jerzy głosił, by zło dobrem zwyciężać. To nauczanie znalazło odbicie podczas jego pogrzebu. Nie pojawił się nawet cień wezwania do zemsty lub przemocy. Aż trudno było w to uwierzyć, bo przecież w okrutny sposób zakatowano na śmierć dobrego, niewinnego i bezbronnego człowieka – powiedział Tomasz Wiścicki, współautor książek o ks. Jerzym Popiełuszce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia wiara Jerzy Popiełuszko zabójstwo Kościół PRL historia Polski