Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Rodzice Polaka, który wywalczył sprostowanie we francuskim podręczniku: syna wyśmiewano, ale nie poddał się

Gdy Jakub zaprotestował na lekcji historii przeciwko kłamstwu we francuskim podręczniku na temat współudziału Polaków w eksterminacji Żydów w obozie koncentracyjnym w Treblince, zaczęto go nazywać w klasie "potomkiem morderców" – powiedzieli PAP jego rodzice. Nastolatkowi udało się jednak wywalczyć sprostowanie i przeprosiny od wydawcy podręcznika.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Polonia Francja

Polska odpowiedzialna za Holokaust? Waszczykowski reaguje na skandaliczny tekst "Europe Diplomatic"

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski poinformował na Twitterze o artykule opublikowanym przez Parlament Europejski, w którym zasugerowano, że Polska ponosi winę za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Tekst zamieszczono w piśmie "Europe Diplomatic".
Zobacz więcej na temat:  Witold Waszczykowski Parlament Europejski Europa Żydzi Holokaust III Rzesza antysemityzm ŚWIAT

Francja: polski uczeń wywalczył sprostowanie kłamstwa o Treblince. Rodzice: w szkole był przez to wyśmiewany

Gdy Jakub zaprotestował na lekcji historii przeciwko kłamstwu we francuskim podręczniku na temat współudziału Polaków w eksterminacji Żydów w obozie koncentracyjnym w Treblince, zaczęto go nazywać w klasie "potomkiem morderców – powiedzieli jego rodzice. Nastolatkowi udało się jednak wywalczyć sprostowanie i przeprosiny od wydawcy podręcznika.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne edukacja szkoła

Putin w "Zeit": dzięki dobrej współpracy Niemiec i Rosji powstał wspaniały Nord Stream

W opublikowanym we wtorek przez portal niemieckiego tygodnika "Zeit" z okazji 80. rocznicy napaści Niemiec na ZSRR tekście prezydent Rosji Władimir Putin podkreśla, że Moskwa i Berlin "nie mogą sobie pozwolić na dźwiganie ciężaru nieporozumień, pretensji, konfliktów i błędów z przeszłości, bo to obciążenie uniemożliwia nam rozwiązywanie bieżących problemów".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja HISTORIA ZSRR Związek Radziecki Władimir Putin Nord Stream Nord Stream 2 Europa

Premier: Palmiry na zawsze pozostaną świadectwem prawdy o bestialskich zbrodniach niemieckich w czasie II WŚ

- W Palmirach po wojnie ekshumowano 1720 osób. Miejsce to na zawsze pozostanie świadectwem prawdy o bestialskich zbrodniach niemieckich w czasie II wojny światowej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, w 81. rocznicę największej egzekucji w Palmirach.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki Palmiry Niemcy III Rzesza zbrodnie wojenne nazizm pamięć społeczeństwo POLSKA

Historia Mariana Karczewskiego. "Człowiek traktowany był gorzej od bydlęcia"

Był konspiratorem specjalnej siatki wywiadu Armii Krajowej, później został osadzony w Pawiaku i przeżył trzy obozy koncentracyjne. - Nie ma dnia, abym nie wrócił do tamtych koszmarnych przeżyć - wspominał swoje losy Marian Karczewski. Mimo że od 9 marca 1993 roku nie ma go już wśród nas, dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej możemy poznać jego historię.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Pawiak Armia Krajowa

Prof. Grabowska: to były niemieckie obozy śmierci. Nie można wymazywać tej części historii

- Chciano zastąpić wyrażenie "niemieckie obozy śmierci" wyrażeniem "nazistowskie obozy śmierci", a później można było to już związać z obecnym terytorium Polski i posługiwać się jeszcze inną nazwą. To proces haniebny, historyczny; trwający długo, ale widoczny. I temu trzeba było postawić tamę - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa europejskiego i międzynarodowego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Auschwitz Trybunał Sprawiedliwości UE

"Polski żywioł był najbardziej zwalczany". Kierski o zbrodniach Sowietów podczas II wojny światowej

- Były to zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane przede wszystkim z motywów narodowościowych i politycznych. Bo władze sowieckie doskonale rozumiały, że polski żywioł jest główną przeszkodą dla utrwalania ich panowania w okupowanym kraju. Stąd też był on najbardziej zwalczany - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kierski, historyk z delegatury IPN w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA

Rząd RP na uchodźstwie. Symbol emigracyjnej polskości

20 czerwca 1940 roku premier rządu RP na uchodźstwie Władysław Sikorski opuścił terytorium Francji, odlatując do Londynu. Od tego momentu główną siedzibą istniejącego od 1939 roku gabinetu stała się Wielka Brytania. Rząd przyczynił się do powstania między innymi Związku Walki Zbrojnej, który później przeobraził się w Armię Krajową.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Sikorski Władysław Raczkiewicz Rząd RP na Uchodźstwie Francja Wielka Brytania Rumunia ignacy paderewski Józef Beck Winston Churchill III Rzesza Polskie Państwo Podziemne