Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

"Ta kwota jest kpiną z praworządności". Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych

- To kpina z praworządności, z poszanowania elementarnych praw podstawowych, godności - powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", odnosząc się do podanej przez niemieckiego ministra spraw zagranicznych kwoty 2 mld euro rekompensat, jakie Niemcy wypłaciły Polsce za II wojnę światową.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polityka zagraniczna Polski GOSPODARKA gospodarka polska polityka Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne Niemcy

Rozmowa o historii i patriotyzmie. Premier zaprasza na swój profil facebookowy

"Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszam w poniedziałek na moją rozmowę na żywo o historii, pamięci, patriotyzmie i walce o wolność z dyrektorem Festiwalu Filmowego NNW Arkadiuszem Gołębiewskim" - napisał premier Mateusz Morawiecki. Rozmowa odbędzie się o godz. 20 na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żołnierze Wyklęci historia Polski Muzeum II Wojny Światowej Mateusz Morawiecki

"Teraz odbierają zasłużoną chwałę". Prezydent z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Prezydent Andrzej Duda w Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wspomina między innymi działalność podpułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług", bohatera wojny obronnej 1939 roku, uczestnika pierwszej i drugiej konspiracji, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. "Krzepi nas świadomość, że ofiara żołnierzy nie była daremna; że ich walka o wolność, prawdę i honor zakończyła się zwycięstwem" - pisze prezydent w liście.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żołnierze Wyklęci historia Polski Muzeum II Wojny Światowej Andrzej Duda

Ukraina: obchody 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. "Niepodległa Polska nigdy nie zapomni"

Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele władz polskich, potomkowie zamordowanych Polaków wzięli udział w uroczystości 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. W tej wsi 28 lutego 1944 roku z rąk oddziałów ukraińskich nacjonalistów SS-Galizien oraz UPA zginęło około tysiąca osób. Modlitwie ekumenicznej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Huta Pieniacka UPA

"Mamy moralne prawo się upominać". Jarosław Sellin o reparacjach wojennych

- Polska jest na samym końcu, jeśli chodzi o państwa, które reparacjami niemieckimi zostały "obdarowane" po II wojnie światowej i mamy moralne prawo upominania się o naprawnienie tej niesprawiedliwości. Oczywiście łatwe to nie będzie w sensie politycznym, bo wiadomo, jak wygląda doktryna państwa niemieckiego w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin Tadeusz Płużański POLSKA polityka dyplomacja KULTURA Niemcy reparacje wojenne

Dyrektor krakowskiego IPN: mówiąc o "Żołnierzach Wyklętych" mamy do czynienia z niekwestionowanymi bohaterami

- Trzeba czasu, edukacji, nauki i wielu drobnych kroków, które w końcu doprowadzą do tego, że żołnierze powstania antykomunistycznego będą traktowani na równi z innymi powstańcami walczącymi o niepodległość kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Filip Musiał, historyk i dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski HISTORIA IPN fakty opinie ciekawostki Tadeusz Płużański POLSKA

Historyk: "Warszyc" zdawał sobie sprawę, jak Sowieci traktują żołnierzy AK, wiedział co robić po II WŚ

- Stanisław Sojczyński, na bazie struktur, jakimi dowodził w czasie okupacji niemieckiej, postanowił stworzyć organizację, której głównymi celami były samoobrona przed atakami ze strony Sowietów, ochrona społeczeństwa przed represjami, jak również zwalczanie pospolitego bandytyzmu - powiedział Paweł Wąs, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański PRL ludzie

Liczne koncerty, wystawy i debata. Przed nami obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

W weekend wiele instytucji rozpoczyna wydarzenia związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypadające 1 marca święto upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją Polski po 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żołnierze Wyklęci historia Polski Gdańsk Muzeum II Wojny Światowej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś w Gdańsku specjalny koncert

Koncert piosenek partyzanckich, prezentacja eksponatów należących do Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej, koncert poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego – to najważniejsze inicjatywy organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na pandemię wydarzenia odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego bądź w sferze wirtualnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żołnierze Wyklęci historia Polski Gdańsk Muzeum II Wojny Światowej