Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Nowe zasady segregacji odpadów. Gdzie powinniśmy umieszczać zużyte tekstylia?

Z nowym rokiem zmieniły się zasady segregowania odpadów. Zmiany dotyczą m.in. starych ubrań, torebek czy ręczników. - Zużytych tekstyliów nie możemy już wrzucać do odpadów zmieszanych, czyli do czarnego worka. Powinniśmy je umieszczać w odpowiednich miejscach - przypomina Michał Mikołajczyk, ekspert ds. segregacji śmieci, a także przedstawiciel zarządu głównego PCK. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Roman Czejarek Polski Czerwony Krzyż recycling odpady

Tadeusz Konwicki. Asceta z poczuciem dużej wolności. Posłuchaj archiwalnych nagrań

Tadeusz Konwicki był znakomitym pisarzem, reżyserem i scenarzystą. Spod jego pióra wyszły takie książki, jak: "Mała Apokalipsa", "Kronika wypadków miłosnych". Urodził się 22 czerwca 1926 roku w Nowej Wilejce. - Z upływem czasu coraz wyraźniej widzę, że jestem produktem wychowania wileńskiego. Przede wszystkim objawia się to w pewnej ascezie - mówił w jednym z archiwalnych wywiadów. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także KULTURA Tadeusz Konwicki literatura PRL

Teleskop Euclid i testy największej rakiety świata. Co w roku 2024 działo się w kosmosie?

Kosmos fascynował i wciąż fascynuje. Eksplorując go, podnosimy swój poziom cywilizacyjny, to również źródło dużych przychodów. Okazuje się, że coraz większą rolę w tym procesie odgrywają polscy naukowcy. - Rok 2024 był niesamowity. Co chwilę działo się coś, co trzymało w napięciu i sprawiało, że człowiek nie do końca dowierzał, jak daleko już jesteśmy - zaznacza Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Polska Akademia Nauk Zobacz także kosmos satelita rakieta NAUKA

Trudeau zrezygnował z funkcji premiera Kanady. "Właściwie wszyscy tego oczekiwali"

Amerykański prezydent elekt Donald Trump ponowił swoje sugestie, że Kanada według niego powinna stać się 51. amerykańskim stanem. Jego słowa padły kilka godzin po tym, jak premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział rezygnację ze stanowiska. - Ona wynika z jego rosnącej niepopularności - mówi w Programie 1 Polskiego dr hab. Marcin Gawryś z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Marcin Gawryś Donald Trump Justin Trudeau Stany Zjednoczone Kanada Wojciech Kardyś Łukasz Ogrodnik

Jak sprawdzić czy pracownik ma uprawnienia do kierowania pojazdem?

Dyskusja o zaostrzeniu przepisów ruchu drogowego rozgorzała po raz kolejny po piątkowym wypadku, w którym mężczyzna z odebranym prawem jazdy, śmiertelnie potrącił 14-letniego chłopca. Czy pracodawca może sprawdzać uprawnienia pracownika, albo współpracującej firmy, do prowadzenia pojazdów? 
Zobacz więcej na temat:  kierowcy bezpieczeństwo na drodze samochody prawo kurier policja Zobacz także piraci drogowi transport

Palma widmo i grzyby o zapachu ryby. Jakie tajemnice skrywa przed nami przyroda?

Brytyjscy naukowcy wytypowali 10 najciekawszych gatunków roślin i grzybów, które pojawiły się w 2024 roku. W sumie, w ubiegłym roku, odkryto ponad 170 nowych gatunków, a wśród nich m.in. palmę widmo czy rybie grzyby. - Można powiedzieć, że w przyrodzie każdy dzień przynosi nowości - zauważa prof. Piotr Tryjanowski. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także przyroda zwierzęta ochrona przyrody odkrycia i ciekawostki

"Retro Queen - Danuta Rinn" w Teatrze Rampa w Warszawie. Kiedy premiera?

Danuta Rinn, wielka gwiazda estrady, niespotykany głos, nietuzinkowa osobowość, retro diwa piosenki rozrywkowej po latach wraca z zaświatów, by wystąpić znów na warszawskim Targówku. W sobotę 11 stycznia w Teatrze Rampa premierę mieć będzie recital poświęcony artystce. - Danuta Rinn była królową sceny - nie ma wątpliwości Agnieszka Makowska. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Martyna Podolska Danuta Rinn Teatr Rampa KULTURA

Jabłko owocem polskiej prezydencji w Radzie UE. Które najlepsze? Zobacz nasz Wielki Test Jabłek

Jabłko dla Polski jest owocem szczególnym i powodem do dumy. Jesteśmy największym producentem jabłek na Starym Kontynencie i czwartym co do wielkości na świecie. Dlatego zostało ono oficjalnym owocem przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Owoce będą rozdawane uczestnikom wydarzeń w Polsce i Brukseli. Polskie jabłka słyną ze swojego smaku i jakości. Które są najlepsze? Grójeckie, Wareckie czy może z Sompolna?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Zobacz także Rada Europy prezydencja Polski w UE Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi owoce jabłko

"Biografia ukryta". Barwny choć trudny życiorys Konrada Swinarskiego

W tym roku minie pięćdziesiąta rocznica śmierci Konrada Swinarskiego, jednego z najwybitniejszych ludzi teatru w Europie XX. wieku. Zadebiutował 14 maja 1955 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przedstawieniem "Żeglarz". - Kiedy dziś mówimy o reżyserze teatralnym, to mamy nikłe wyobrażenie zasięgu i oddziaływania kogoś takiego jak Swinarski - uważa prof. Beata Guczalska. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Stremecki Konrad Swinarski Zobacz także biografia KULTURA historia Polski

Święty czas i święte miejsca w późnym antyku. Jak zmieniała się koncepcja pielgrzymki?

Trzech Króli to święto ustanowione na pamiątkę wydarzenia opisanego w Ewangelii św. Mateusza. Czytamy tam, że trzej mędrcy ze Wschodu udali się do Betlejem, by oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi. Te odwiedziny władców z dalekich krajów to właściwie pierwsza pielgrzymka do chrześcijańskiego miejsca świętego. 
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli starożytność Katarzyna Kobylecka Zobacz także Kościół katolicki chrześcijaństwo islam buddyzm

Danuta Błażejczyk uhonorowana Złotą Glorią Artis. "Jestem szczęśliwa i dumna".

Danuta Błażejczyk to jazzująca dama polskiej piosenki, koncertująca z Marylą Rodowicz i Budką Suflera. Pomaga muzycznej młodzieży i propaguje twórczość Danuty Rinn, a w listopadzie ubiegłego roku została uhonorowana Złotą Glorią Artis. - Ważne, że ludzie dostrzegają działania, których my nie robimy dla wyróżnień - zaznacza artystka. 
Zobacz więcej na temat:  Danuta Błażejczyk Zbigniew Krajewski Zobacz także MUZYKA

Jubileusz Czerwonych Gitar. Dlaczego zespół nie zrobił międzynarodowej kariery?

"Czerwone Gitary" to jedna z najważniejszych grup w historii polskiej muzyki. Zespół powstał 3 stycznia 1965, a z okazji jubileuszu gościem Marii Szabłowskiej i Marcina Kusego był Jerzy Skrzypczyk, perkusista, współzałożyciel i od wielu lat lider tego legendarnego nadal koncertującego zespołu. - Nasza olbrzymia popularność w Polsce, w sposób znakomity rekompensuje braki zagranicznych sukcesów - zaznacza artysta. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Maria Szabłowska Marcin Kusy Jerzy Skrzypczyk Czerwone Gitary MUZYKA

Złote Globy 2025. Które filmy i seriale zostały docenione?

Tegoroczne Złote Globy przyznane! Wśród filmów najwięcej statuetek zdobyła "Emilia Pérez" (4), zaś wśród seriali tryumfował "Szōgun" (4). - Tego typu nagrody mają przede wszystkim sens promocyjny. Publiczność wybiera filmy, które zostały nagrodzone czy o których jest głośno poprzez same nominacje - uważa Martyna Podolska. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Martyna Podolska Złote Globy KULTURA filmy kino