Polskie Radio
Section05

kabaret

Dawid Dziarkowski o aktorstwie i swojej karierze: Ten zawód... to często jest zawód

Dawid Dziarkowski wciąż jeszcze jest aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ale także aktorem filmowym, telewizyjnym i dubbingowym oraz kabareciarzem. W ostatnich latach dużą popularność przyniosły mu krótkie filmiki, rolki, publikowane w internecie. Przyznaje, że to zdecydowanie wpłynęło na jego karierę i życie zawodowe.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz TEATR KULTURA dawid dziarkowski

Kazimierz Sichulski. "Jego karykatury to dzieła sztuki"

- Dla mnie te karykatury to swoistego rodzaju ewenement artystyczny. Bogactwo w przedstawianiu postaci, w ujmowaniu linii, struktury tego całego zjawiska, jakim jest rysunek, są tutaj niebywałe. To był mistrz – mówił prof. Maciej Świeszewski w Polskim Radiu w 2016 roku. 81 lat temu zmarł Kazimierz Sichulski, słynny karykaturzysta i malarz, współtwórca kabaretu "Zielony Balonik".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA malarstwo grafika Lwów Kraków

PR24 "Kropla kolorowego atramentu" w szarej codzienności. Festiwal lekkiej kultury w Płocku

- Wyniki badań stanem psychicznym młodzieży są bardzo złe. Myślę, że jeżeli możemy wlać kroplę kolorowego atramentu do mętnej szaro-czarnej kultury i zmienić jej obraz o parę procent na bardziej pozytywny, to to jest dobry kierunek - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Pietrzak, współorganizator i dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Pozytywnej w Płocku.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska FILM TEATR komedia

"Pełne spectrum rozwoju". Jan Marczewski o roli Dawida w filmie "Liczba doskonała"

Grupa kabaretowa Niplodram, niezależna grupa teatralna Potem-o-tem, dubbing, nagradzany w Polsce i w Europie spektakl dyplomowy pt. "Do dna", opieka artystyczna nad spuścizną dziadka - Waldemara Świerzego, a ostatnio rola u boku Andrzeja Seweryna w filmie Krzysztofa Zanussiego pt. "Liczba doskonała" - to wszystko ma w swoim artystycznym dorobku aktor Jan Marczewski, który był gościem Małgorzaty Raduchy w audycji 'Spotkanie z...". 
Zobacz więcej na temat:  kino aktorzy Jan Marczewski film polski Małgorzata Raducha

Lala Czaplicka: dobrze czuję się w przedwojennych gatunkach

Ada, Ina, Zula, Mira, Loda, a może Lala? Łatwe do zapamiętania krótkie imiona na kabaretowych czy teatralnych afiszach zachęcały do udziału w przedstawieniu, gwarantując zabawę i spotkanie z uwielbianą, przedwojenną gwiazdą. W "Czasie pogody" razem ze śpiewaczką Lalą Czaplicką przypomnieliśmy miniony czas i pokazaliśmy, jak bardzo ówczesne piosenki są dziś atrakcyjne. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski piosenka Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski muzyka klasyczna Jerzy Petersburski

Kabaret Młodych Panów: lubimy absurdalne poczucie humoru [WIDEO]

Kabaret Młodych Panów bawi i rozśmiesza miliony Polaków już blisko 20 lat. Jak mówią, tematy do śmiechu są wszędzie. – Obserwujemy jakąś scenkę, czy to rodzajową czy obyczajową i przygotowujemy skecz – mówią w Trójce Mateusz Banaszkiewicz i Bartek Demczuk, połowa składu kabaretu. – Wykorzystujemy doświadczenia własne, przyjaciół albo znajomych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka rozrywka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

Na czym polegał fenomen gwiazd międzywojennych kabaretów?

W Polsce międzywojennej kabarety konkurowały z teatrami, a ich programy nigdy nie kolidowały z afiszem poważnej sceny. Na czym polegał ich fenomen? - Na scenie kabaretowej mieliśmy największe nazwiska i to świadczy o wadze tej sceny - mówi w "Czasie Pogody" Sławomir Koper, autor książki pt. "Mistrzowie polskiego kabaretu".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski literatura Martyna Podolska Kabaret Starszych Panów KULTURA II wojna światowa historia Polski

Niezwykła droga od matematyki do improwizacji na scenie

Marcin Wąsowski jest najlepszym przykładem, że nauki ścisłe nie przeszkadzają w improwizacji. Najpierw został magistrem matematyki, a potem, już jako kabareciarz, aktor zaczął się przesuwać w kierunku całkowicie przeciwnym, czyli improwizacji. Obecnie jest związany z lubelskimi grupami: Poławiacze Pereł Improv Teatr, Teatr ITP, Teatr Bez Maski oraz z Teatrem Ziemi Chełmskiej. I właśnie o improwizacji mówił w "Trzech gramach Redbada".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR improwizacja Redbad Klynstra Trójka

Telewizyjna scena sensacji - trzy teatry w jednym

67 lat temu, 6 lutego 1956 roku, był to tak zwany teatralny poniedziałek, o godzinie 20:00 nieliczni widzowie zasiedli przed nielicznymi jeszcze wtedy telewizorami, by obejrzeć pierwsze z cyklu Teatru Sensacji przedstawienie według Agathy Christie "Zatrute litery", w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Całość z racji ówczesnych możliwości (lub raczej "niemożliwości") technicznych "szła" na żywo, jak w prawdziwym scenicznym teatrze. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji PRL Adam Hanuszkiewicz