Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Joanna Bator powraca z "Gorzko, gorzko". "To książka nie tylko dla kobiet"

Właśnie ukazała się książka "Gorzko, gorzko", czyli powieść Joanny Bator, laureatki Nagrody Nike, jednej z najpopularniejszych polskich pisarek. - To historia trochę emancypacyjna, losy kobiet, które bardzo chcą się wyzwolić ze swojej trudnej historii i odnaleźć szczęście, ale to nie jest łatwe - mówiła pisarka. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Joanna Bator pisarz książki literatura KULTURA Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Przemysław Czapliński: polecam książkę Edwina Bendyka "W Polsce, czyli wszędzie"

- Mamy trzy wierzchołki trójkąta - władza, społeczeństwo i środowisko naturalne i one muszą się między sobą dogadywać, trzeba uwzględniać te trzy podmioty. Co świadczy o tym, że nie da się dłużej lekceważyć środowiska naturalnego, eksploatować natury w przeświadczeniu, że sama się zregeneruje - mówił krytyk i historyk literatury prof. Przemysław Czapliński.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Dorota Gacek

Czy istnieje kanon literatury?

Tematem trzeciego wydania audycji "Trójki literacka" był kanon literatury – czy istnieje, czym jest i jak się ma wobec współczesnych, gwałtownych przemian kulturowych. – Po pierwsze mówimy o szeroko rozumianym kanonie kultury, a po drugie o kanonie literackim, czyli o liście autorów czy dzieł, które uważamy za szczególnie ważne dla dziedzictwa narodowego, dla polskiej tożsamości, i o których dyskutujemy – definiuje dyrektor Instytutu Badań Literackich prof. Mikołaj Sokołowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura Magdalena Piejko

Festiwal, który przychodzi do domu i zagadkowe supermoce

Wystartował 38. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! – W tym roku po raz pierwszy w historii tego festiwalu to nie widzowie przychodzą do kina, tylko my przychodzimy do Waszych domów – tak do wzięcia udziału w pierwszej w historii wirtualnej edycji festiwalu zapraszał w "Zagadkowej niedzieli" jego dyrektor Jerzy Moszkowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Kasia Stoparczyk dzieci FILM kino festiwal filmowy dzieciństwo biologia KULTURA

Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce R. Schulza

– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Mateusz Matyszkowicz Trójka felieton starożytność starożytna Grecja podróże

"Kepler62" – nadzieja w postapokaliptycznym świecie

"Kepler62" autorstwa Timo Parvela i Bjørn Sortlanda, z ilustracjami Pasi Pitkänena to składająca się z sześciu części seria powieści science fiction dla młodzieży, która stała się wydawniczym hitem, nie tylko w Skandynawii. O bestsellerze, określanym mianem "czytelniczej mieszanki wybuchowej", mówiła autorka polskiego tłumaczenia Iwona Kiuru. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura Piotr Łodej science-fiction

Cherezińska o finale cyklu o Piastach: będę tęsknić za postaciami... fikcyjnymi

Dzień po premierze powieści "Odrodzone Królestwo" - piątego, ostatniego tomu liczącego ponad cztery tysiące stron cyklu o tym samym tytule, opowiadającego o 60 latach panowania Piastów na przełomie XIII i XIV wieku, w którym autorka historię Polski przeplata z barwną fikcją literacką - gościem Programu 1 Polskiego Radia była Elżbieta Cherezińska.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki literatura KULTURA