Polskie Radio
Section05
książki

"Kochamy pomagać i kochamy książki". Rozmowa z tajemniczymi "ZACZYTANYMI"

- Książka to jest dla nas tylko pretekst do edukacji, do budowania relacji, do tworzenia projektów społecznych. Wszyscy nasi bajkoedukatorzy powtarzają, że robią coś dobrego. Kochamy pomagać i kochamy książki - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Agnieszka Machnicka, prezes Zaczytani.org. Marta Tittenbrun (Zaczytani.org) podkreśliła, że "najważniejszą misją fundacji jest edukacja społeczna".
Zobacz więcej na temat:  literatura książki edukacja społeczeństwo Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska POLSKA

Historia "Emigrejtana" na wygnaniu

– Urodzony w 1891 roku Zygmunt Nowakowski przez trzy lata był dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego, następnie ciętym publicystą, pisarzem, a nawet wiceprezesem klubu Cracovia – opowiadał Mateusz Matyszkowicz o autorze jednej ze swoich ulubionych książek "Przylądek Dobrej Nadziei". Wszystkie wymienione epizody z jego życia opisał Paweł Chojnacki w biografii "Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?!".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Matyszkowicz książki literatura KULTURA

"Życie i przygody Świętego Mikołaja". Piotr Gociek: to powrót do ogrodu niewinności

W najnowszym odcinku audycji "Posłowie" o książce "Życie i przygody Świętego Mikołaja". - Urzekło mnie w niej to, jak pięknie potrafił tam Frank Baum połączyć tradycję chrześcijańską z pogańską tradycją wróżek i innych duchów - mówił Piotr Gociek. O klasycznych opowieściach o Świętym Mikołaju opowiadał także Łukasz Orbitowski.
Zobacz więcej na temat:  literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Boże Narodzenie Boże Narodzenie 2019 Boże Narodzenie 2019 w Polskim Radiu książki

Miłosz Lodowski: kultura to jedno z najpotężniejszych narzędzi XXI wieku

- Kiedyś wojny wygrywało się na polu bitwy, a dziś wojny są toczone na polu wizerunkowym, przy użyciu środków kulturowych i popkulturowych – powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta. Pretekstem do rozmowy o znaczeniu kultury jako sposobie promocji, nawet całych narodów i krajów, była premiera „Wiedźmina”, serialu na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo książki science-fiction Andrzej Sapkowski

Jerzy Rzymowski: Sapkowski zaproponował coś nowego na rynku

- Sapkowski czerpał z bardzo wielu źródeł. W Polsce fantasy praktycznie nie istniało. Cały czas byliśmy zakopani w dziedzictwie Lema, w twardej science-fiction, w bardzo poważnym podejściu do fantastyki. Sapkowski zaproponował coś innego, co było nowe i przełomowe szczególnie na polskim rynku - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Rzymowski, redaktor naczelny magazynu Nowa Fantastyka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo książki science-fiction Andrzej Sapkowski