Polskie Radio
Section05
Kubuś Puchatek

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
Zobacz więcej na temat:  Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek literatura KSIĄŻKA książki Wielka Brytania Irena Tuwim Anglia II wojna światowa 1920 rocznica książki dla dzieci dzieci dzieciństwo HISTORIA

Kubuś Puchatek. Fenomen misia o bardzo małym rozumku

We wtorek, 18 stycznia, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. To także dzień urodzin Alana Alexandra Milne'a, twórcy tej niezwykłej postaci, która - wraz ze swoimi przyjaciółmi - jest znana chyba na całym świecie. I właśnie o fenomenie "misia o bardzo małym rozumku" ze swoim gościem rozmawiała Magdalena Złotnicka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kubuś Puchatek literatura Magdalena Złotnicka Trójka dzieci

Michał Rusinek: Jorge Luis Borges to takie literackie małe co nieco

- On po pierwsze nie tak dużo napisał. A po drugie, były to krótkie formy. Oczywiście wiersze, ale ja mam na myśli głównie opowiadania. One są dosyć krótkie, ale to mistrzostwo świata. Gdybym sam pisał opowiadania, dążyłbym za wszelką cenę w tym kierunku, gdzie na horyzoncie majaczy pisarstwo Borgesa - mówił w "Literackich witaminach" Michał Rusinek, literaturoznawca, pisarz i tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  literatura Michał Rusinek Jorge Luis Borges Kubuś Puchatek Dwójka