Polskie Radio
Section05

kultura24

Ryszard Ćwirlej i jego kryminalne powieści neomilicyjne

Kryminalne powieści neomilicyjne – tak określa się twórczość Ryszarda Ćwirleja. Autor w swoich książkach cofa się do Polski lat  80., w PRL-owską rzeczywistość zapyziałych komisariatów z jedną zdezelowaną maszyną do pisania i rozsypującą się Nyską, którą trzeba było ścigać przestępców. O swoich książkach, a także o niechlubnym okresie, w którym osadza ich akcję mówił w Polskim Radu 24.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA PRL literatura

IV Festiwal im. Edmunda Fettinga

12 listopada w Baranowie pod Warszawą odbędzie się czwarta odsłona festiwalu muzycznego imienia Edmunda Fettinga. W tym roku młodzież, dorośli, amatorzy i zawodowcy z Polski i zagranicy, zmierzą się z utworami Jeremiego Przybory. O wydarzeniu mówili w Polskim Radiu 24 Dariusz Dąbrowski (pomysłodawca festiwalu) i Artur Szczęsny (członek jury festiwalu).
Zobacz więcej na temat:  aktor aktorzy Edmund Fetting KULTURA Polskie Radio 24 Jeremi Przybora

Pisarz o tajemnicach Józefa Cyrankiewicza

Z zawodu dziennikarz, pasjonat sportu, trzykrotnie żonaty. Józef Cyrankiewicz, jedna z najciekawszych postaci peerelowskiego establishmentu. Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie. Jego życie przedstawia pisarz i reporter Piotr Lipiński. Jest autorem książki „Józef Cyrankiewicz. Wieczny premier”.
Zobacz więcej na temat:  Józef Cyrankiewicz komunizm KULTURA POLSKA PRL literatura historia Polski

„bruLion” obchodzi 30. urodziny

Opinia pisma bezczelnego, bluźnierczego i skandalizującego. 30 lat temu powstał "bruLion", który był odpowiedzią literatów na opresje władz PRL wobec artystów. To na jego łamach opublikowano m.in. tekst Himmlera, wywiad z sadomasochistą, a także utwory obsceniczne. O idei powstania tytułu oraz o jego przesłaniu mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, współzałożyciel „bruLionu”.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura prasa prasa drukowana

„Ostatnia rodzina” – skomplikowane życie Beksińskich w filmie

Uznanie polskiego i europejskiego środowiska filmowego, a także cztery nagrody na prestiżowych festiwalach w Gdyni i Locarno. W ostatnich tygodniach obraz „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana Matuszyńskiego stał się bardzo nośnym tematem. Co jest niezwykłego w tym filmie? Jakich spraw dotyka? Między innymi na te pytania odpowiedzieli goście audycji „Rozpruwacz Kulturalny”.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski KULTURA PRL

Biblioteka Marzycieli i Rzemieślników – źródło wiedzy o miastach

W Warszawie rusza pierwsza biblioteka z księgozbiorem o ideach, praktykach i teoriach miasta. O tym, jakie publikacje znalazły się w jej zbiorach, zadecydowały głosy praktyków i teoretyków działań miejskich oraz mieszkańców. O idei miejskiej biblioteki Marzycieli i Rzemieślników w Magazynie Samorządowym w Polskim Radiu 24 mówiła Urszula Majewska, pomysłodawczyni.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA biblioteka