Polskie Radio
Section05
literatura dziecięca

Premiera książki "Frycek Chopin"

Przygotuj się na niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni z Fryderykiem Chopinem i jego młodymi przyjaciółmi. W najnowszej książce "Frycek Chopin" autorstwa Jakuba Skworza poznasz fascynujący portret wielkiego kompozytora i epoki, w której żył. Patronat medialny nad książką objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia egzemplarza tej książki. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin literatura dziecięca patronatPRD radio dla dzieci

Drugie życie języków lokalnych. "Gwary są obecnie bardzo modne"

– Gwary stają się częścią marketingu. Jest lista produktów regionalnych i w związku z tym, że jest możliwa później sprzedaż tych produktów, to ludzie poszukują atrakcyjnych gwarowych, regionalnych nazw – ocenia prof. Dorota Rembiszewska, lingwistka. To jednak nie jedyny dowód ich popularności. W tłumaczeniach na gwarę ukazują się kolejne pozycje z literatury dziecięcej. Do czytelników właśnie trafił "Dómek Szpeniolka", czyli "Chatka Puchatka" A.A. Milne'a w przekładzie na gwarę wielkopolską.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Piotr Firan literatura KULTURA literatura dziecięca

Trwa 10. Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie

Niech żyje literatura! – to hasło przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci, który do 19 listopada będzie się odbywał w Krakowie. Za nami już październikowe wydarzenia w Gdańsku. W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej! To jubileuszowa, 10. edycja pionierskiego, jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi postawiło potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek. Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca książki dla dzieci kultura dla dzieci patronatPRD radio dla dzieci

Astrid Lindgren - dała dzieciom Bullerbyn

- Autoportretów Astrid można się doszukiwać zarówno w Pippi, jak i w Lisie z Bullerbyn - to zaproszenie do zabawy, aby szukać Astrid w jej bohaterach - mówiła Ulla Lindqvist w Polskim Radiu. 116 lat temu, 14 listopada 1907 roku, urodziła się słynna szwedzka pisarka Astrid Lindgren. Jej książki dla dzieci wydawane są na całym świecie w ponad 100 językach i cieszą się niesłabnącą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  pisarz Szwecja Astrid Lindgren dzieci literatura dziecięca

"Czuję się jak tata dorosłych dzieci, które wyszły z domu" – Wojciech Widłak o bohaterach swojej książki przeniesionych na deski teatru

Książki, które pisze Wojciech Widłak, cechuje ciepły, nasycony środkami poetyckimi, mądrością i czułością język. Bohaterowie, którym daje życie goszczą w wielu domach, uskrzydleni ruszają w świat, a autor z błyskiem w oku i radością "przygląda im się jak swoim dzieciom, które doskonale sobie radzą". W "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom zabraliśmy słuchaczy do świata "Wesołego Ryjka i jego dziadka", w którym słychać stukanie dzięcioła, zagadki rozwiązuje się zupełnie inaczej niż sznurowadła, a wyprawa w góry ma smak przygody i pierogów.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci kultura dla dzieci książki dla dzieci literatura dziecięca Wojciech Widłak Pan Kuleczka

"Chciałam, żeby mama była krawcową"– o Wandzie Chotomskiej jej córka w 94. rocznicę urodzin pisarki

W audycji Polskiego Radia Dzieciom, można było usłyszeć rozmowę z Ewą Chotomską, pisarką, autorką tekstów piosenek i scenarzystką. Dziś 94. urodziny obchodziłaby mama Pani Ewy – Wanda Chotomska, jedna z najpopularniejszych poetek piszących dla najmłodszych. Jak córka wspomina swoją mamę? Zapraszamy do lektury i wysłuchania zapisu rozmowy z dzisiejszej audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Chotomska literatura dziecięca Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci DAB+

Premiera książki "Opowieść wigilijna"

Poczujcie ducha świąt Bożego Narodzenia dzięki dickensowskiej "Opowieści wigilijnej" w wydaniu ilustrowanym – wymarzonym dla młodych czytelników. W mroźny wigilijny wieczór bogaty chciwiec, Ebenezer Scrooge, pracuje do późna w swoim "kantorze" przy brukowanej londyńskiej uliczce i nie pozwala spędzić świąt z rodziną swojemu pracownikowi – biednemu jak mysz kościelna Bobowi Cratchitowi.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD literatura dziecięca

25.10. Premiera książki "Marcelinka i świąteczny kołowrotek"

Marcelinka to bardzo wrażliwa dziewczynka, która chodzi do pierwszej klasy. Zbliżają się święta i bardzo dużo się dzieje, zarówno w szkole, jak i w domu. Istny kołowrotek! Przygotowywanie ozdób choinkowych, wybór świątecznego drzewka, nauka jazdy na łyżwach, porządki, przedświąteczne szkolne spotkanie, no i rodzinna Wigilia. Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszy cała gama najróżniejszych emocji!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD książki dla dzieci literatura dziecięca radio dla dzieci

Edward Niziurski: "Patrzę na świat oczami dziecka"

- Wszystkie moje pomysły są wzięte albo z moich przeżyć szkolnych, albo z tego, co chciałem przeżyć - opowiadał Edmund Niziurski w Polskim Radiu w 1966 roku. Dziś mija 10. rocznica śmierci tego pisarza, który najbardziej zasłynął z literatury przeznaczonej dla młodzieży i dzieci, ale to tylko fragment jego bogatej twórczości. 
Zobacz więcej na temat:  Edmund Niziurski literatura młodzież pisarz pisarze i poeci proza literatura polska literatura przygodowa literatura dziecięca HISTORIA