Polskie Radio
Section05

literatura

Tajemnicze historie II wojny światowej. Adrian Sandak o organizacji Muszkieterów

Organizacja Muszkieterów jako jedna z pierwszych pojawiła się na scenie podziemnej walki z okupantem podczas II wojny światowej. Zajmowała się działalnością kontrwywiadowczą. Działalność organizacji przybliżał w Polskim Radiu 24 Adrian Sandak, autor książki "Muszkieterowie 1939-1942. Historia tajnej organizacji wywiadowczej".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Antoni Opaliński II wojna światowa POLSKA

Jerzy Łojek – niestrudzony badacz zbrodni katyńskiej

– Jerzy Łojek miał kontynuować tradycję ojca i zostać lekarzem, ale był twardy, nie ustępował i wbrew woli matki wybrał zawód historyka. To był świadomy wybór. Czuł, że ma zadanie do wykonania. Po latach okaże się, że było to pewne posłannictwo – mówi w "Trójce literackiej" Jerzy Kłosiński, dziennikarz, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", autor książki "Historyk na tropie zdrady elit. Rzecz o Jerzym Łojku".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jerzy Łojek Katyń KULTURA Tomasz Zapert

"Miłość komisarza Brunettiego do Wenecji nie jest pozbawiona krytycyzmu"

- To jest miłość okraszona pewnymi przemyśleniami, które nie są pozytywne ani dla wenecjan, ani dla samego miasta, w którym jak w soczewce skupiają się problemy współczesnego świata. Te, które wynikają z globalizacji, stanu środowiska, napływu turystów. To wszystko sprawia, że patrząc na miasto swojego dzieciństwa, dostrzega zmiany, z którymi trudno mu się pogodzić - mówił w Dwójce Marek Fedyszak, autor przekładu książki Toni Sepedy pt. "Wenecja komisarza Brunettiego".
Zobacz więcej na temat:  Wenecja KULTURA Dorota Gacek Dwójka tłumacz przewodnik

"SPATiF. Upajający pozór wolności". Rzecz o kultowym miejscu powojennej Polski

SPATiF - klub Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu. Miejsce spotkań bohemy. Arena plotek, romansów, dyskusji i wydarzeń, które do dziś krążą w formie anegdot. Część klimatu tego miejsca możemy odnaleźć na kartach książki "SPATiF. Upajający pozór wolności" Aleksandry Szarłat. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Magda Mikołajczuk SPATiF Jan Himilsbach Zdzisław Maklakiewicz Stanisław Dygat Kalina Jędrusik

Elwira Fibiger o niezwykłych twórcach fortepianów "Arnold Fibiger"

- Największą miłością, która jest we mnie, otacza mnie wspaniałym kokonem - jest fortepian i muzyka. Dziękuję moim przodkom za to, że postrzegam muzykę jako coś najcudowniejszego w życiu - mówiła w "Rozmowach na lato" artystka, projektantka Elwira Fibiger. Nasza rozmówczyni jest potomkiem rodziny twórców kaliskiej fabryki fortepianów "Arnold Fibiger", którą w 1878 roku założył Gustaw Arnold Fibiger.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Paweł Siwek Kalisz fabryka muzyka klasyczna

Praga w reportażu "Antropologia codzienności" [POSŁUCHAJ]

Pięknie wydane albumy z komiksami, składają się na dwie trylogie, pod wspólnym tytułem "Praga gada", a wszystko za sprawą Przemysława Olszewskiego, który kilkanaście lat temu powołał do życia Fundację Animacja, by realizować swoje pomysły, mające na celu ocalenie od zapomnienia codziennej historii życia prawobrzeżnej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Warszawa Praga Grażyna Wielowieyska miasto komiks komiksy KSIĄŻKA KULTURA zwyczaje