Polskie Radio
Section05
Muzeum Wojska Polskiego

Gen. Anders, 2 Korpus i "Czerwone maki". Jedynka czci 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino

Monte Cassino to dla Polaków miejsce święte. 80 lat temu żołnierze 2 Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyli ruiny klasztoru Monte Cassino. Zdobycie bronionego zaciekle przez Niemców masywu było finałem blisko półrocznej kampanii, która przeszła do historii jako najkrwawsza w II wojnie światowej na Zachodzie. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Władysław Anders Monte Cassino historia Polski Gwidon Borucki Czerwone maki na Monte Cassino

Sekrety zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Reportaż "1000 lat historii, czyli Mieszko w 3D" [POSŁUCHAJ]

15 sierpnia to od lat tradycyjnie dzień Święta Wojska Polskiego, ale jest to również wyjątkowy dzień dla muzealników oraz tropicieli naszej historii. Po wielu latach prac otwarta została supernowoczesna, nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Znana i popularna placówka przeniosła się z centrum Warszawy na stołeczną Cytadelę. Jakie sekrety skrywają muzealne zbiory? 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Roman Czejarek Wojsko Polskie Warszawa reportaż pr poleca

"Oręże z rozmachem". Z wizytą w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego

Defilada 200 rekonstruktorów historycznych zainaugurowała działalność nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w warszawskiej Cytadeli. W nowym budynku - z rozmachem większym niż było to możliwe w dotychczasowej siedzibie - prezentowana jest historia oręża polskiego - od czasów Mieszka I do II wojny światowej.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA historia Polski Wojsko Polskie muzeum wystawa Hanna Dołęgowska

Uroczyste otwarcie Muzeum Wojska Polskiego. Prezydent: oddajemy hołd formacjom walczącym o wolność i niepodległość

"Koncepcja Muzeum Wojska Polskiego podąża za duchem najlepszych współczesnych wzorców opowiadania o historii" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników otwarcia nowej siedziby placówki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Andrzej Duda prezydent Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeum

Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Uroczystości będzie towarzyszył piknik historyczny

Na warszawskiej Cytadeli zostanie otwarta nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Uroczystość rozpocznie się o 13.00 z udziałem między innymi ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Otwarciu nowej siedziby Muzeum towarzyszył będzie piknik historyczny, na którym przez cały dzień rekonstruktorzy będą prezentowali polskie formacje wojskowe z rożnych epok.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie historia Polski POLSKA społeczeństwo

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego: czekaliśmy na ten moment 103 lata

- Jesteśmy w 104. roku istnienia Muzeum Wojska Polskiego i tak naprawdę dopiero od ubiegłego roku możemy powiedzieć, że nasza instytucja posiada jakiś fragment terenu i budynku na własność. Jeszcze do dzisiaj większość naszych zbiorów, stanowisk pracy mieści się w użyczonych lokalizacjach - mówił w "Poranku Dwójki" szef instytucji Paweł Żurkowski.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Dwójka KULTURA Paweł Żurkowski Paweł Siwek wystawa