Polskie Radio
Section05
Nauka w Jedynce

Gimnastyka mózgu rozwija intelekt. Warto ćwiczyć!

Gimnastykę mózgu można uprawiać zawsze, nawet jadąc samochodem czy autobusem do pracy. Dla naszego mózgu można zrobić coś na kształt siłowni umysłowej, czyli trzeba czytać, rozwiązywać krzyżówki, gry logiczne, liczyć, kojarzyć pewne rzeczy. - Wydaje się, że są to rzeczy trochę bezproduktywne, ale w rzeczywistości utrzymują mózg na pełnych obrotach, co jest szczególnie ważne dla osób wchodzących w jesień życia - radzi Tomasz Rożek, popularyzator nauki.
Zobacz więcej na temat:  mózg NAUKA Agnieszka Kunikowska Tomasz Rożek

Madziarzy w państwie Mieszka I

Jaki był wpływy węgierskie w państwie pierwszych Piastów? To temat wciąż słabo zbadany i rzadko podejmowany w naszej historiografii. Archeologia dostarcza nam pewnych podpowiedzi (choćby cmentarzysko madziarskie z Przemyśla), natomiast kroniki średniowieczne mówią wprost o koligacjach naszych władców z dynastią Arpadów (vide małżeństwo Chrobrego z węgierską księżniczką), a także wspominają o wsparciu węgierskich rycerzy w czasie wyprawy na Kijów.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Katarzyna Kobylecka Mieszko I NAUKA

Bioimplanty dla medycyny i weterynarii

Już ponad 25 razy pomogli ciężko chorym. A kto i jakiej pomocy udzielił? To naukowcy, inżynierowie oraz studenci z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. A co robią? Przygotowują elementy, bioimplanty pomagające podczas bardzo trudnych operacji. Te otrzymane elementy "części zamienne" ludzkiego i zwierzęcego organizmu pokazują ogromne możliwości inżynierii materiałowej.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna Politechnika Warszawska Artur Wolski NAUKA

Gry komputerowe a funkcjonowanie mózgu

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 27. stypendia START stu najzdolniejszym młodym polskim naukowcom, reprezentującym wszystkie dziedziny nauki. Gościem audycji "Ludzie nauki" będzie neurokognitywistka - dr Natalia Kowalczyk, która zajmuje się neuroplastycznością mózgu, a dokładniej wpływem gier komputerowych na zdolności intelektualne, czy szerzej na funkcjonowanie mózgu.
Zobacz więcej na temat:  mózg gry komputerowe informatyka psychologia Krzysztof Michalski NAUKA STYL ŻYCIA