Polskie Radio
Section05

Niemcy

Ekspert o Powstaniu Warszawskim: dla Niemców to bardzo niewygodny temat

- Niemieccy historycy mają świadomość tego, co Niemcy zrobili w Warszawie i jaki miało to wymiar. Jeśli jednak dochodzi do tematu reparacji, zawsze pojawia się taki blok, że "w sumie to nie, bo to już zamknięta sprawa". Zresztą niemiecki urząd stoi na tym samym stanowisku - mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. Czy Niemcy odpowiedzą za zbrodnie, których dokonali w Warszawie 75 lat temu? 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Powstanie Warszawskie zbrodnie wojenne reparacje wojenne ONZ Heiko Maas polityka Paweł Lekki

"Świętowanie" rocznicy wojny. Jacek Sasin: jestem zszokowany

Wicepremier Jacek Sasin powiedział w TVP Info, że jest "zszokowany" planowanym przez władze Gdańska sposobem upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Nigdy nie sądziłem, że prezydent dużego miasta, i to Gdańska, który odegrał tak szczególną rolę w wybuchy II wojny światowej, będzie chciał się włączyć w relatywizowanie historii - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Jacek Sasin Aleksandra Dulkiewicz Gdańsk POLSKA

R. Czarnecki: Polsce należą się reparacje wojenne od Niemiec

- Temat odszkodowań wojennych od Niemiec oczywiście istnieje. Berlin przyznaje to w odniesieniu do Grecji, ale te odszkodowania należą się również i nam. Kwestia tego nie czy, ale kwestia tego jak duże one będą i jak będą spłacane - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa relacje polsko-niemieckie Francja Emmanuel Macron POLSKA polityka

A. Łada: niemieccy politycy są świadomi polsko-niemieckiej historii

- Zadaniem dla Niemiec oraz Polski jest to, żeby umiejętnie pokazywać polską historię i wspólnie wyciągać z niej wnioski na przyszłość - mówi dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. Jak wielu Niemców uznaje wydarzenia z 1 września 1939 roku za brutalną napaść na Polskę?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka II wojna światowa Heiko Maas Jacek Czaputowicz Gruzja NATO Syberia Piotr Pogorzelski Jarosław Guzy Polityka zagraniczna Polski

Spotkanie Czaputowicz-Maas. Bez zmian stanowisk ws. reparacji

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec podtrzymują swoje stanowiska dotyczące reparacji za wyrządzone przez Niemcy szkody w trakcie II wojny światowej. W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Jacek Czaputowicz i Heiko Maas rozmawiali w Warszawie między innymi o tragicznej historii obu państw.
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-niemieckie Heiko Maas Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych reparacje wojenne POLSKA