Polskie Radio
Section05
oświecenie

Powieść "Chack" Włodzimierza Boleckiego

- Literatura XVIII w. jest wyjątkowo interesująca, dotyczy moim zdaniem najważniejszego okresu historii nowożytnej. Rozgrywały się wówczas  wydarzenia rzutujące na naszą współczesność. To czas wielkiej batalii o Polskę – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bolecki, historyk, teoretyk literatury w Instytucie Badań Literacki w PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski Rzeczpospolita oświecenie Stanisław August Poniatowski

Spór o oświecenie. Jakie idee epoki przetrwały do dziś?

Czym jest oświecenie? Pytał niegdyś Immanuel Kant. Wydaje się, że pytanie to należy postawić raz jeszcze, bowiem o te epokę toczą się zaciekłe spory. Jak było naprawdę? By odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć do książki „Drogi do nowoczesności” Gertrudy Himmelfarb, która ukazał się na polskim rynku. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym prof. Agnieszka Nogal, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 oświecenie HISTORIA Rewolucja Francuska Karol Marks filozofia literatura

Prof. Zybertowicz: technologie są jak kolonialiści

"Samobójstwo oświecenia" to tytuł książki pod redakcją prof. Andrzeja Zybertowicza. Tytuł sugeruje, że nurt intelektualny, który miał poprowadzić ludzkość ku świetlanej przyszłości, poniósł spektakularną klęskę. O zagrożeniach płynących z postępu technologicznego mówił w audycji Życie z duszą, czy bez? Prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog i współautor książki “Samobójstwo Oświecenia. Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat”.
Zobacz więcej na temat:  technika technologie oświecenie internet Andrzej Zybertowicz