Polskie Radio
Section05
pamięć

Mgła mózgowa. Jak rozpoznawać pierwsze oznaki?

Mgła mózgowa, zwana także umysłową uznawana jest za jeden z najbardziej uciążliwych objawów Zespołu Chronicznego Zmęczenia. O mgle mózgowej mówimy, gdy mamy do czynienia m.in. z pogorszeniem koncentracji i percepcji. Występuje, gdy regulacja neuroprzekaźników jest zaburzona, a to z kolei może być związane ze stresem, brakiem odpowiedniej higieny snu, niezdrowym stylem życia, odwodnieniem czy nadmiarem bodźców. Więcej w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie psychiczne zdrowe odżywianie mózg neurologia pamięć Strefa Rodzica Mikołaj Foks

Trenują pamięć przy czteroosobowym stole. Brydż staje się coraz bardziej popularny?

Rozwija logiczne myślenie, uczy umiejętności przewidywania i podejmowania szybkich decyzji - mowa o brydżu, jednej z najpopularniejszych gier karcianych, dzięki której seniorzy z Dąbrowy Górniczej ćwiczą umysł. Spotkania w ramach, działającego w mieście Klubu Karo są otwarte i może wziąć w nich udział, do czego gorąco zachęcają uczestnicy cotygodniowych rozgrywek. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo senior rozrywka umysł pamięć Dąbrowa Górnicza śląskie

72. rocznica zamordowania kpt. Fróga. "Należał do grona najzdolniejszych dowódców AK"

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL upamiętniono 72. rocznicę zamordowania w mokotowskim więzieniu kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga pseudonim "Szczerbiec". - Dowódca 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, patron 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej należał do grona najzdolniejszych dowódców wileńskiej Armii Krajowej - podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Filip Musiał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych Armia Krajowa pamięć Krzysztof Szwagrzyk Instytut Pamięci Narodowej komunizm

"Zatrzymaj wspomnienia bliskich". Dlaczego warto spisywać historie rodzinne?

Każda pojedyncza historia jest warta uwagi i spisania. Poprzez dokumentację opowieści naszych bliskich możemy ocalić od zapomnienia to, co zostało w naszej pamięci. Zachęca do tego łączący międzypokoleniowość projekt "Zatrzymaj wspomnienia bliskich" - to zaproszenie dla seniorów, ale również ich rodzin, do spisywania swoich historii.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski rodzina dokumenty pamięć

W Oświęcimiu przeszedł Marsz Żywych. Uczestnicy pokonali trzykilometrową Drogę Śmierci

Młodzież, dorośli oraz ocaleni od zagłady przeszli trzykilometrową Drogę Śmierci w Oświęcimiu. Na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady "Birkenau" rozpoczęła się główna ceremonia Marszu Żywych. Uczestniczył w niej między innymi prezydent Włoch Sergio Mattarella, który wygłosił przemówienie.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Oświęcim niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa pamięć zbrodnie wojenne POLSKA społeczeństwo

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. 11. raz Żonkile - "Bo łączy nas pamięć"

19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin po raz 11. zaprasza do włączenia się w akcję "Żonkile", by upamiętnić największy zbrojny zryw Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Żydzi pamięć powstanie w getcie Muzeum Historii Żydów Polskich edukacja

Jarosław Kaczyński: prawda o tragedii smoleńskiej jest bardzo ważna dla przyszłości narodu polskiego

- Wyjaśnienie do końca i - w ramach możliwości - ukaranie odpowiedzialnych za zbrodnię smoleńską, ale także za oszustwo smoleńskie, to jest jeden z warunków naszego ostatecznego zwycięstwa - powiedział Jarosław Kaczyński podczas zakończenia obchodów 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński katastrofa smoleńska Msza święta pamięć POLSKA społeczeństwo TRANSMISJA

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Poznaliśmy laureatów konkursu

Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs pamięć historia Polski POLSKA społeczeństwo

Tłumy Polaków na Marszu Papieskim. Internauci wytykają manipulację radnemu KO. "Czemu pan kłamie?"

Przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski opublikował wpis, którym chciał uderzyć w Narodowy Marsz Papieski, jaki przeszedł w niedzielę ulicami stolicy. Na sugestie, że była to frekwencyjna klapa, szybko zareagowali internauci. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pamięć Platforma Obywatelska twitter POLSKA polityka

Brytyjskie miasteczko uczciło pamięć polskich pilotów. Polegli tam w 1943 roku

Nad maleńkim Farringdon w hrabstwie Devon załopotała polska flaga. Rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, odsłonięto tablicę pamiątkową, a na koniec nastąpiła niespodzianka: uroczysty przelot współczesnego samolotu RAF. Tak mieszkańcy okolic wspominali dwóch polskich pilotów Dywizjonu 307 w osiemdziesiątą rocznicę wypadku, w którym stracili oni życie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski dywizjon 303 II wojna światowa lotnictwo pamięć ŚWIAT Europa

"Odkopujemy ich z niepamięci". Debata przed Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów

"Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady" - to temat debaty zorganizowanej przez Instytut Pileckiego. Dyskusja naukowców odbędzie się w przeddzień obchodzonego po raz 5. Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo IPN II wojna światowa pamięć HISTORIA historia Polski