Polskie Radio
Section05
Patryk Pleskot

"Najbardziej orwellowskie święto w historii Polski". Prof. Patryk Pleskot o 22 lipca

- Manifest PKWN po latach stał się kompromitującym materiałem. Największe święto PRL czczono umownie i odwoływano się do dokumentu, który dla przeciętnego Polaka był trudnodostępny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Patryk Pleskot, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm Patryk Pleskot

Patryk Pleskot: Niewiadomski chciał zabić Piłsudskiego, a nie Narutowicza

- Pytany podczas procesu o okoliczności zabójstwa prezydenta Narutowicza, Eligiusz Niewiadomski cały czas krytykował Piłsudskiego. "Piłsudski to, Piłsudski tamto". Sędzia, prokurator, wszyscy pytali go, dlaczego mówi o Piłsudskim, skoro zabił Narutowicza. W pewnym momencie Niewiadomski powiedział rzecz, która zmroziła, że Narutowicz jako człowiek właściwie dla niego nie istniał, że zabił symbol - mówił w Dwójce Patryk Pleskot, autor książki "Portret mordercy".
Zobacz więcej na temat:  Gabriel Narutowicz zabójstwo Eligiusz Niewiadomski Dwójka Wacław Holewiński Patryk Pleskot

"Chciał wskazać swoich opraców". Historia Emila Barchańskiego - najmłodszej ofiary stanu wojennego

Emil Barchański był mocno torturowany po zatrzymaniu, ale potem - z racji wieku - został wypuszczony. Na rozprawie w maju 1982 roku zadeklarował, że może wskazać swoich oprawców, którzy go torturowali. Miał to zrobić na kolejnej rozprawie miesiąc później. Na niej się nie zjawił, bo już nie żył - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Patryk Pleskot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Patryk Pleskot HISTORIA PRL służba bezpieczeństwa stan wojenny śmierć sąd

"Żaden nie poniósł odpowiedzialności, najbliżej był Stefan Michnik". Dr Pleskot o stalinowskich sędziach

- Żaden z sędziów, p.o. sędziów i asesorów, którzy pracowali w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie, nie został rozliczony z tego, co robił - mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie. - Najbliżej był chyba Stefan Michnik, który był asesorem przez kilkanaście miesięcy, ale ostatecznie nie został pociągnięty do odpowiedzialności - dodał historyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski PRL Tadeusz Płużański Stefan Michnik IPN komunizm zbrodnie sowieckie Patryk Pleskot

Tajemnicze okoliczności śmierci Emila Barchańskiego. Czy ktoś zabił młodego opozycjonistę?

- Nie wiemy, kto konkretnie zamordował Emila Barchańskiego, bo wiele na to wskazuje, chociaż dowodowo nie da się tego dowieść, gdyż do końca nie potrafimy ustalić, co działo się w ostatnich godzinach życia chłopca - powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej i Małopolskiej Uczelni Państwowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL Tadeusz Płużański Patryk Pleskot opozycja demokratyczna komunizm

"Historia na dziś". Cichociemni, elita polskiej armii

- To byli świetnie przeszkoleni fachowcy, którzy w czasie obecności w kraju wykształcili kolejne kadry, podnosząc wydatnie jakość Armii Krajowej. Szeroki wachlarz działań, od kwestii technicznych po dywersję i działania frontowe, każe traktować bardzo poważnie ich pomoc – mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Plaskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Patryk Pleskot Tadeusz Płużański Cichociemni

Historia na dziś. O manifeście PKWN

22 lipca 1944 r. radio moskiewskie ogłosiło, iż w wyzwolonym przez wojska radzieckie Chełmie Lubelskim powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Podało również tekst ogłoszonego przez niego manifestu. O manifeście PKWN w audycji "Historia na dziś" mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL Edward Gierek PRL zamach Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Patryk Pleskot Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN) Rosja II wojna światowa stalinizm

Bolesław Kontrym - wrócił do Polski, by zostać straconym

- Mówił, że na rzecz ojczyzny nie należy działać poza jej granicami, ale właśnie w kraju. Tym samym po II wojnie światowej zdecydował się powrócić do Polski, czym skazał się na śmierć - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej o majorze Bolesławie Kontrymie, na którego 26 czerwca 1952 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie wydał wyrok.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej Patryk Pleskot Armia Krajowa