Polskie Radio
Section05
Paweł Mykietyn

Bassem Akiki: Mykietyn jest genialny

- Z jednej strony to jest matematyka, ale z drugiej Mykietyn budzi wiele emocji, a jeśli mówimy o metafizyce, to jest tam trzeci, czwarty i kolejny wymiar. Ta muzyka wszystko pokazuje - gościem "Wybieram Dwójkę" był Bassem Akiki, dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej, z którym rozmawialiśmy o najnowszym albumie NFM Filharmonii Wrocławskiej, poświęconym twórczości Pawła Mykietyna.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Bassem Akiki Dwójka Jakub Kukla Paweł Mykietyn płyta

Nie żyje Zygmunt Malanowicz. "Był aktorem na wskroś nowoczesnym"

- W aktorstwie Zygmunta nie umiałem się dopatrzeć tej dawności. Jego styl aktorski polegał na wielkiej powściągliwości, na nietworzeniu teatru. Zygmunt był aktorem, który wkładał całego siebie w rolę - mówił w Dwójce dramaturg Piotr Gruszczyński, który wspominał Zygmunta Malanowicza. Aktor, reżyser i scenarzysta zmarł w wieku 83 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zygmunt Malanowicz odeszli 2021 wspomnienie aktor Paweł Siwek Paweł Mykietyn Piotr Gruszczyński

"Orawa" z cyklu tatrzańskiego i Polonez z "Pana Tadeusza"

Wojciech Kilar, zapytany ile razy przeczytał przeczytał "Pana Tadeusza" podczas pisania muzyki do filmu Wajdy, miał odpowiedzieć "W każdym Polaku Pan Tadeusz siedzi. Wiele razy go czytałem i te wszystkie sceny tkwią we mnie". W "Filharmonii Dwójki" zabrzmi m.in. ten, najpopularniejszy od czasów "Pożegnania Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego, Polonez. 
Zobacz więcej na temat:  koncerty Polska Orkiestra Radiowa Wojciech Kilar Joanna Grotkowska Paweł Mykietyn