Polskie Radio
Section05
podsumowanie 2021

"Wiedźmin". Geralt z Rivii podbija świat. Skąd ten fenomen?

17 grudnia, czyli... premiera drugiego sezonu serialu "Wiedźmin"! Produkcja Netflixa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jednak jak to wszystko się zaczęło? Gdzie słynny wiedźmin, Geralt z Rivii, rozpoczął swoją podróż, która trwa aż do dzisiaj? Poznaj jego historię.
Zobacz więcej na temat:  Wiedźmin Andrzej Sapkowski fantasy fantastyka netflix serial literatura KSIĄŻKA KULTURA FILM podsumowanie 2021 społeczeństwo POLSKA

NASZ WYWIAD "To realna postać, a nie krasnal". Jak św. Mikołaj stał się obrazem współczesnego konsumpcjonizmu

Dobroczynność stała się symbolem czasu świąt Bożego Narodzenia. Częściej jesteśmy gotowi pomagać innym i włączać się w działania charytatywne. W Kościele wzorem i również symbolem tej postawy jest św. Mikołaj, biskup Miry. Jego wizerunek "ukradła" i zmieniła jednak popkultura. Co wiemy o prawdziwym Świętym Mikołaju? - To realna postać, a nie krasnal - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jolanta Sosnowska, współautorka książki "Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry".
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie HISTORIA Kościół pomoc dobroczynność Kościół katolicki Święty Mikołaj KULTURA KSIĄŻKA Przemysław Goławski podsumowanie 2021

Budżet 2022. Zobacz, jakie będzie przeciętne wynagrodzenie i na co posłowie przeznaczyli najwięcej pieniędzy

Sejm przyjął w piątek budżet na 2022 rok. Dochody budżetu państwa wyniosą w przyszłym roku 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, natomiast deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł. Resort finansów założył, że PKB Polski w 2022 r. urośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski Sejm wydatki Senat finanse publiczne podsumowanie 2021

ENERGETYKA Rok dużych wahań na rynku paliw. Na początku było tanio, później - coraz drożej

2021 rok upłynął pod znakiem dużej zmienności na rynku ropy naftowej i paliw. Na początku roku rynki funkcjonowały w środowisku obniżonego popytu i podaży w wyniku pandemii, co sprawiało, że ceny utrzymywały się na stosunkowo niskim poziomie. Później jednak rozpoczął się trend wzrostowy, który trwa praktycznie do dziś. Końcówka roku przyniosła natomiast stabilizację, a miejscami spadki cen.
Zobacz więcej na temat:  paliwa POLSKA GOSPODARKA podsumowanie 2021