Polskie Radio
Section05
podsumowanie 2021

Wybory i wielki powrót, protesty i powojenne napięcia. Gorący rok na Kaukazie

Gruzją i Armenią wstrząsnęły w tym roku protesty. Pierwszy z krajów przyciągnął uwagę świata zamieszaniem wokół byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. W drugim panuje skomplikowana sytuacja po przegranym konflikcie z sąsiednim Azerbejdżanem. Mijający rok na Kaukazie podsumowuje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arkadiusz Legieć, sekretarz redakcji "Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego" i analityk ds. Kaukazu i Azji Centralnej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kaukaz Armenia Gruzja Rosja Turcja Azerbejdżan Europa podsumowanie 2021

PODSUMOWANIE Przypadek Rosji. Tłumienie praw i wolności oraz agresja zewnętrzna idą przeważnie ręka w rękę

Ważnym drogowskazem, w którą stronę zmierza Rosja, jest to, w jakim stopniu wzmaga represje wobec własnych obywateli. Kreml chce zdusić wszelkie głosy krytyki, zachować autorytarnie sprawowaną władzę. W polityce wewnętrznej stosuje represje, w zewnętrznej – stały szantaż wojną. Ten ostatni w warunkach demokracji nie byłby zapewne możliwy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja podsumowanie 2021 Białoruś

Inwestycje strategiczne w niemal każdej gminie. Polski Ład dla samorządów w praktyce

- Ponad 23 mld zł to kwota, która wesprze inicjatywy samorządów w efekcie pierwszego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych z Polskiego Ładu. Rządowy Fundusz to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów. Program pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19, pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, między innymi w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podsumowanie 2021 BGK Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych samorząd dofinansowanie

Rynek pracy w 2021 roku. Było dużo zawirowań, ale sytuacja jest w miarę stabilna

2021 rok na polskim rynku pracy upłynął pod znakiem walki ze skutkami pandemii. Część z nas musiała się przebranżowić, a wiele osób zaczęło pracować zdalnie. Mimo obaw o możliwe zwolnienia, stopa bezrobocia przez cały rok utrzymywała się na relatywnie niskim poziomie, do czego przyczyniły się m.in. rządowe tarcze dla firm.
Zobacz więcej na temat:  praca GOSPODARKA POLSKA podsumowanie 2021

Przełom w prawodawstwie pro-life nastąpi w USA? Ekspert ostrzega przed działaniami administracji Joe Bidena

- Z wielką nadzieją spoglądamy na to, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Mówimy o bardzo ważnej zmianie prawa, która może wydarzyć się w państwie tak wielkim, że zajmuje niemal cały kontynent - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Dodaje, że przeszkodą mogą być działania administracji Joe Bidena.
Zobacz więcej na temat:  Za życiem aborcja ŚWIAT kobieta dziecko prawo USA POLSKA Joe Biden podsumowanie 2021

NASZ WYWIAD "Rozmach Pekinu zagraża hegemonii USA". Leszek Sykulski o rywalizacji mocarstw

- Administracja Joe Bidena tworzy koalicję antychińską, a ogromny rozmach Pekinu liczony w setkach miliardów dolarów oznacza bardzo poważne zagrożenie dla hegemonii USA. W najbliższych 10-15 latach wykrystalizuje nam się nowy ład międzynarodowy - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Leszek Sykulski, założyciel i prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny USA Azja Ameryka polityka Rosja Joe Biden bezpieczeństwo podsumowanie 2021

NASZ WYWIAD Dr Marek Kawa o pierwszym roku prezydentury Bidena: obietnica "America is back" nie została spełniona

- Joe Biden pierwszy rok prezydentury kończy niepowodzeniem. Obietnica zawarta w haśle "America is back" nie została spełniona. Nie ma powrotu silnej Ameryki na arenę międzynarodową, a wewnętrzne poparcie dla prezydenta jest na równi pochyłej - mówi dr Marek Kawa. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl amerykanista z Uczelni Korczaka podsumowuje miniony rok w polityce Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Joe Biden podsumowanie 2021

Kryzysy w Kościele. Doradca Watykanu ds. komunikacji: trzeba postawić ofiary na pierwszym miejscu

- Gdy mamy do czynienia z osobami, które były ofiarami nadużyć, nawet jeśli możemy znaleźć rozwiązanie techniczne, rozwiązanie prawne lub umieścimy sprawcę w więzieniu, to nie rozwiąże problemu – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Daniel Arasa, dziekan Wydziału Komunikacji Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie. Wyjaśnia, że jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania i zagadnień do rzetelnego komunikowania jest kryzys w związku ze sprawami wykorzystywania w Kościele.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki kryzys ŚWIAT społeczeństwo Przemysław Goławski Watykan Włochy POLSKA podsumowanie 2021

PODSUMOWANIE Hybrydowe ataki w nowej odsłonie, czyli operacja z wykorzystaniem migrantów na granicy UE i NATO

Wschodnia granica Unii Europejskiej i NATO stała się w tym roku obiektem bezprecedensowej agresji ze strony Aleksandra Łukaszenki, w ramach operacji przeprowadzanej wspólnie z Kremlem lub przynajmniej za jego zgodą. Mińsk postanowił sprowadzić na Białoruś tysiące migrantów, wydawszy im wizy turystyczne, a następnie białoruskie służby starały się nielegalnie przeprawić te osoby przez granice Polski, Litwy, także Łotwy. Próby sforsowania granicy nie ustają.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja podsumowanie 2021 Białoruś

Nadchodzi Web 3.0. Sprawdź, na czym może polegać trzecia generacja Internetu

Mimo iż ewolucja Internetu jeszcze się nie zakończyła, a jego trzecia generacja, Web 3.0, nie jest odpowiednio zdefiniowana, to już dziś intensywnie rozwijane są podstawy przyszłej sieci, takie jak blockchain, Internet Rzeczy czy sztuczna inteligencja. Mają one nie tylko wprowadzić sieć w nowy etap rozwoju, ale także rozwiązać jej współczesne problemy, wynikające głównie z dominacji cyfrowych gigantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT internet sieć rozwój technologie bitcoin blockchain sztuczna inteligencja internet rzeczy web web www podsumowanie 2021

TYLKO U NAS Sankcje wobec Nord Stream 2 nie tak skuteczne? Jakub Wiech: Europa oblała test

- Zachód nie był w stanie wyciągnąć poważnych konsekwencji wobec Rosji, można powiedzieć, że wręcz przyklepał jej zdobycze - na przykład na wschodzie Ukrainy, na Krymie, zbył milczeniem sprawy Skripalów i Nawalnego. Nie ma żadnej silnej odpowiedzi na wrogie działania Rosji w stosunku do Zachodu. Trwają one od kilku lat i przybierają coraz to bardziej niebezpieczną postać. Ten test jest na razie oblany - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl, Energetyka24.com).
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 gaz ziemny Rosja Niemcy Europa USA Stany Zjednoczone Władimir Putin bezpieczeństwo energetyczne sankcje Unii Europejskiej sankcje USA GOSPODARKA TYLKO U NAS NASZ WYWIAD Jakub Wiech podsumowanie 2021 ŚWIAT

PODSUMOWANIE Kolejny rok białoruskich zmagań w sztafecie "o naszą i waszą wolność". Ciemny czas represji

"Za naszą i waszą wolność". Białorusini przypominali to hasło w ostatnich latach bardzo często, także podczas demonstracji w Polsce. Te słowa, zapisane kiedyś na sztandarach powstania listopadowego, definiują sens ich codziennej walki, przypominają, że wolność państw i narodów w tym regionie jest współuzależniona, walka o nią powinna być prowadzona wspólnie, w obliczu dążeń Kremla do powrotu do świata "stref wpływów" i w realiach rosyjskiego neoimperializmu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja podsumowanie 2021 Białoruś

Ks. prof. Przybyłowski o atakach na Boże Narodzenie: działania "uwalniające" od Boga skazane są na niepowodzenie

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Helena Dalli opracowała zalecenia dot. "komunikacji inkluzywnej", w których zachęcała pracowników Komisji m.in. do unikania wszelkich religijnych odniesień do świąt Bożego Narodzenia. Władze Warszawy w podobnym tonie przygotowały świąteczne plakaty, tu także nie znalazło się miejsce na odniesienia do Boga. O tym, co oznaczają takie działania i dokąd nas zaprowadzą, porozmawialiśmy z ks. prof. Janem Przybyłowskim.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie święta Jezus Chrystus wiara Kościół katolicki ateizm zło tradycja POLSKA społeczeństwo podsumowanie 2021