Polskie Radio
Section05
podsumowanie 2021

Via Carpatia i Via Baltica to transportowe arterie krajów Międzymorza. Na jakim etapie jest ich budowa ?

 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad  zamierza w 2022 roku ogłosić przetargi na co najmniej 24 nowe odcinki dróg o łącznej długości 252 km. Duża część inwestycji GDDKiA będzie dotyczyła kolejnych odcinków tras: Via Carpatia i Via Baltica. To dwie, strategicznie ważne trasy komunikacyjne dla Międzymorza oraz krajów bałkańskich. Inwestycje wszystkich krajów Międzymorza o obie trasy szacuje się łącznie na 600 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA drogi inwestycje infrastruktura via carpatia ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk GDDKiA podsumowanie 2021

Legia traci rangę. Kto strzela do "Wojskowych"?

"Na pytanie: gdzie jest ta Legia? Odpowiadam: w Lidze Mistrzów!". Tak awans do elitarnych europejskich rozgrywek w 1995 roku skomentował Dariusz Szpakowski. Zdanie to bardzo chętnie powtarzano także 21 lat później, kiedy to wojskowi ponownie zameldowali się w Champions League. Podsumowując rok 2021, należy ponownie zapytać: gdzie jest ta Legia?
Zobacz więcej na temat:  Legia Warszawa Piłka nożna Ekstraklasa Liga Europy Dariusz Mioduski SPORT kibice media podsumowanie 2021

Od 2022 roku wchodzi w życie Polski Ład. Sprawdź główne założenia programu

Polski Ład to przede wszystkim inwestycje pozwalające na zmianę polskiej gospodarki i poprawę życia ludności. Wsparcie dla instytucji publicznych i samorządów pozwoli im realizować plany inwestycyjne bez zwiększania zadłużenia. Rządowe wsparcie będzie impulsem rozwojowym dla całego kraju oraz pomoże utrzymać miejsca pracy i złagodzi skutki dekoniunktury wywołanej przez pandemię. Dzięki temu Polacy skorzystają na poprawie jakości ich otoczenia, a polskie firmy - główni wykonawcy zadań inwestycyjnych - będą mogły utrzymywać i tworzyć nowe miejsca pracy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład inwestycje podsumowanie 2021

NASZ WYWIAD "Włożyłem trochę siebie w główną postać". Piotr Jezierski o książce "Aligator w Wilnie"

- Książka ma zachęcić do podróżowania po Wilnie, szczególnie tych, którzy jeszcze w nim nie byli. Mam nadzieję, że Polaków z Ukrainy czy z Czech też zainteresujemy tym, co jest na Litwie i co zostało tam po Polakach - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Jezierski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polacy za granicą wywiad KSIĄŻKA Wilno czytelnictwo kryminał podsumowanie 2021

ANALIZA Podsumowanie działalności banków centralnych w 2021 roku. Droga od zagrożenia deflacją do inflacji

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosiła w grudniu trzecią z rzędu podwyżkę stóp procentowych. Główna stawka NBP wzrosła o 0,5 pkt proc. do poziomu 1,75 proc. Banki centralne regionu Europy Środkowo-Wschodniej też walczą z rosnącą inflacją podnosząc stopy. Narodowy Bank Czech podniósł główną stopę procentową do 2,75 proc., a Węgierski Bank Narodowy do 2,10 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe bank centralny pieniądze Czechy Węgry Europa Środkowo-Wschodnia ŚWIAT infografika NBP Rada Polityki Pieniężnej inflacja podsumowanie 2021

Pandemia nie wstrzymała i nie spowolniła w 2021 r. inwestycji drogowych w Polsce

Z roku na rok w Polsce poprawia się jakość dróg i rośnie ich łączna długość. Zawierane są umowy na realizację kolejnych, nowych odcinków krajowych tras. Z danych GDDKiA wynika, że w kończącym się roku ogłoszono przetargi, łącznie na blisko 680 km dróg krajowych. 
Zobacz więcej na temat:  drogi infrastruktura podsumowanie gospodarka podsumowanie 2021 GOSPODARKA GDDKiA ministerstwo infrastruktury

podsumowanie 2021 Dwie fale epidemii, obrona granicy i polityczne roszady. Podsumowanie krajowych wydarzeń 2021 roku

Za nami rok pełen politycznych emocji i nagłych zwrotów akcji. Po raz kolejny przyszło nam się zmierzyć z pandemiczną rzeczywistością. Ponadto nasza granica stała się wyraźną barierą oddzielającą świat Zachodu od reżimów totalitarnych, które w podły sposób zaczęły wykorzystywać migrantów tylko po to, by wywrzeć presję na przeciwnikach. Co jeszcze ważnego wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Odpowiedź w artykule.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka granica koronawirus 2021 podsumowanie 2021