Polskie Radio
Section05

poezja

Aleksander Puszkin. Poezje, namiętności i pistolety

Dla Rosjan jest tym, kim dla Polaków stał się Mickiewicz. Jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskiego romantyzmu słynął nie tylko z przełomowych dokonań literackich, lecz także z radykalnych poglądów, podbojów miłosnych i upodobania do pojedynków, co bardzo źle się dla niego skończyło.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandr Puszkin proza książki literatura romantyzm Rosja Adam Mickiewicz pisarze i poeci wiersze Mikołaj I

Pustelnik, mędrzec, czytelnik. Ryszard Przybylski i świat jego książek

– Był jednym z największych współczesnych polskich humanistów, który literaturę potrafił otwierać na wszystkie wymiary: kulturowe, polityczne czy religijnie. Odkrywał przed czytelnikami nowe światy interpretacji – mówił w Polskim Radiu prof. Włodzimierz Bolecki o Ryszardzie Przybylskim. W tym roku wspominamy 96. rocznicę urodzin tego wybitnego literaturoznawcy i eseisty.    
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Przybylski Maria Janion literatura teologia filozofia chrześcijaństwo romantyzm

Leopold Staff. Wciąż inny, zawsze aktualny. Archiwalne nagrania poety [POSŁUCHAJ]

Jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku zmarł 31 maja 1957 roku. Należał aż do trzech epok polskiej literatury. "Zmienność Staffa wprawiała współczesnych w zakłopotanie, ponieważ prawie zawsze był aktualny; a przy samym końcu życia, po drugiej wojnie światowej, znalazł się pod wpływem bardzo młodych poetów" - pisał o poecie Czesław Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Staff literatura historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Młoda Polska Powstanie Warszawskie

Gilbert Keith Chesterton. W Polsce drugi po Panu Bogu

150 lat temu, 29 maja 1874 roku, urodził się brytyjski pisarz Gilbert Keith Chesterton, autor słynnej powieści "Człowiek, który był czwartkiem". W międzywojennej Polsce był jednym z najpopularniejszych zachodnich twórców, do czego przyczyniło się jego tournée po naszym kraju w 1927 roku.
Zobacz więcej na temat:  Gilbert Chesterton literatura książki RWE Józef Piłsudski Edward Raczyński Ignacy Mościcki proza Bolesław Wieniawa-Długoszowski

Yang Lian z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta 2024 [WIDEO]

Yang Lian, wybitny chiński poeta i działacz na rzecz wolności słowa, odebrał nagrodę podczas uroczystej Gali 23 maja 2024 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Partnerem Strategicznym Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2024 jest Fundacja PZU. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta Yang Lian Zbigniew Herbert literatura KSIĄŻKA Chiny Teatr Polski w Warszawie Biblioteka Narodowa Tomasz Różycki Sebastian Wypych Piotr Kopietz The New Vibes Duo Jolanta Zabarnik-Nowakowska Fundacja im. Zbigniewa Herberta Aleš Šteger Ryszard Krynicki

Remigiusz Mazur-Hanaj. Jak fascynacja poezją doprowadziła go do buntu

Fascynacja poezją doprowadziła go w końcu do... buntu. Współtwórca ruchu domów tańca w Polsce, etnograf, animator życia kulturalnego, muzyk folkowy i awangardowy Remigiusz Mazur-Hanaj opowiedział w cyklu "Zapiski ze współczesności" w Programie 2 Polskiego Radia o swoich domach rodzinnych, początkach fascynacji poezją i pierwszych spotkaniach z muzyką ludową.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Remigiusz Mazur-Hanaj muzyka ludowa Hanna Szczęśniak KULTURA MUZYKA

Festiwal "Wiersze w mieście", czyli jak poezja rejestruje i reaguje na zmiany

Pod hasłem "Zmiany" odbywa się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu "Wiersze w mieście" prezentującego w warszawskiej przestrzeni publicznej najnowszą poezję europejską. Czytelniczki i czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany: w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura wiersze Warszawa Wiersze w mieście Tomasz Żąda Trójka