Polskie Radio
Section05
pomoc

Dzikie zwierzęta potrzebują odpowiedzialnej pomocy

Co zrobić, kiedy podczas spaceru w lesie napotkamy ranne dzikie zwierzę, które potrzebuje pomocy? Przede wszystkim zostawiamy w spokoju i zawiadamiamy odpowiednie służby: jeżeli jesteśmy na terenie miasta, należy zawiadomić straż miejską, a jeżeli to teren wiejski – gminę. Bo dzikim zwierzętom należy pomagać, ale odpowiedzialnie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta leśne ptaki opieka nad zwierzętami pomoc Trójka Piotr Firan

"Przeszliśmy przez piekło, aby się tam dostać". Były brytyjski żołnierz nie zdołał ewakuować zwierząt z Kabulu

Były żołnierz brytyjskiej piechoty morskiej, który próbuje ewakuować z Afganistanu ok. 200 zwierząt z prowadzonego przez siebie schroniska, poinformował, że tuż po tym, jak wraz z personelem i zwierzętami dotarł w okolice lotniska, zawrócono ich stamtąd.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT zwierzęta Europa Wielka Brytania Afganistan pomoc schronisko dla zwierząt agresja na Afganistan agresja zamach samolot

"Przygotowujemy się na najgorszy możliwy scenariusz". Apel ONZ o pomoc dla Afganistanu

ONZ apeluje o 800 milionów dolarów na najpilniejszą pomoc dla Afganistanu. Międzynarodowi eksperci oceniają, że po dojściu talibów do władzy zła sytuacja finansowa kraju może jeszcze się pogorszyć. ONZ spodziewa się też nowej fali migracji z kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Afganistan agresja agresja na Afganistan pomoc Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) kryzys kryzys migracyjny kryzys gospodarczy Bliski Wschód migracja imigranci w Europie społeczeństwo uchodźcy Kabul talibowie Wojciech Cegielski

Waldemar Kraska o kondycji osób ewakuowanych z Afganistanu

– Na pokładzie samolotu było kilka kobiet w zaawansowanej ciąży, małe dzieci, a także kobieta, która cztery dni wcześniej urodziła dziecko przez cesarskie cięcie. Podczas lotu zaopiekowały się nią służby medyczne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, podsumowując ewakuację cywilów z Afganistanu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Kraska Beata Michniewicz zdrowie epidemia Ministerstwo Zdrowia Afganistan pomoc społeczeństwo Trójka

Premier zapewnił o pomocy dla migrantów na granicy. "Potrzebujemy zgody władz białoruskich"

- Jesteśmy gotowi w każdej chwili przekazać pomoc dla wszystkich osób, które znajdują się po drugiej stronie polsko-białoruskiej granicy, ale potrzebujemy do tego zgody władz białoruskich - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo premier Mateusz Morawiecki granica Białoruś migracja imigranci w Europie uchodźcy reżim Aleksander Łukaszenka pomoc

"Polska to wspaniały partner, stała z nami ramię w ramię". Ambasador Afganistanu w Polsce podziękował za pomoc

- W moim kraju trwa kryzys humanitarny. Niezależnie od tego kryzysu nasz wspaniały partner - Polska stała ramię w ramię z nami, z Afganistanem. Od roku 2001 wspierała Afganistan i teraz w 2021 nie zostawiła nas bez pomocy - powiedział ambasador Afganistanu w Polsce Mohammad Naim Taher Qaderi podczas konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Afganistan Mateusz Morawiecki pomoc premier

Litwa otrzyma pomoc od NATO. Będą to eksperci do zwalczania zagrożeń hybrydowych ze strony Białorusi

NATO wyśle na Litwę ekspertów do zwalczania zagrożeń hybrydowych ze strony Białorusi. Taka decyzja zapadła na spotkaniu ambasadorów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. W naradzie, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, wziął udział minister spraw zagranicznych Litwy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka NATO Litwa Białoruś pomoc Aleksander Łukaszenka Wilno polityka wojna hybrydowa reżim

Afganistan: z Kabulu wyleciało już ok. 82 tys. osób. Ewakuacja skończy się za sześć dni

82 tysiące osób udało się do tej pory ewakuować z Afganistanu. Na wyjazd z kraju wciąż czeka tysiące Afgańczyków, ale wszystko wskazuje na to, że amerykański prezydent Joe Biden nie przedłuży operacji po 31 sierpnia. Ewakuację zakończyła właśnie Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan Bliski Wschód talibowie pomoc USA samolot samoloty agresja na Afganistan terroryzm Wojciech Cegielski

TYLKO U NAS Afgańczyk ewakuowany do Polski mówi Polskiemu Radiu: mamy dług wdzięczności do końca życia

- Nie wiem, jak mam wam dziękować za to, że udało nam się uciec - powiedział jeden z Afgańczyków ewakuowanych w ostatnich dniach do Polski. Autorowi podcastu "Świat" Wojciechowi Cegielskiemu jako pierwszemu w Polsce udało się porozmawiać z jednym z kilkuset Afgańczyków, którzy w ostatnich dniach, dzięki pomocy polskiego rządu, uciekli z Kabulu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Afganistan talibowie pomoc Kabul agresja na Afganistan społeczeństwo Wojciech Cegielski