Polskie Radio
Section05
pomoc

Seniorzy w pandemii. Jak możemy im pomóc?

Dobre chęci na złe czasy - to jak najbardziej pożądana dziś postawa, dlatego zachęcamy Was, by dołączyć do akcji Czwórki #pomagamseniorom. Ośrodki pomocy społecznej łączą seniorów i wolontariuszy, którzy mieszkają w okolicy i są gotowi nieść pomoc. Można m.in. zrobić zakupy, ale też zwyczajnie porozmawiać przez telefon z samotnym seniorem.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA senior młodzież pomoc pandemia Marta Hoppe Szymon Jaworski

"Działanie ponad podziałami". Minister rodziny o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów

- To wielkie zaangażowanie młodego pokolenia. Dziękuję, że tak kreatywnie działacie, to jest nasz egzamin z solidarności międzypokoleniowej - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, odnosząc się do idei Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.
Zobacz więcej na temat:  senior pomoc społeczeństwo Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej POLSKA

35 proc. łóżek w szpitalach wojskowych dla pacjentów z COVID-19. Wsparcie ze strony MON

"35 proc. wszystkich łóżek w szpitalach wojskowych przeznaczonych jest dla pacjentów zakażonych koronawirusem" - poinformował resort obrony narodowej. Minister obrony narodowej dodał, że "Wojsko Polskie obsługuje ok. 250 punktów, w których pobierany jest materiał do badań na obecność koronawirusa".
Zobacz więcej na temat:  wojsko Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej MON Mariusz Błaszczak pomoc szpital Koronawirus w Polsce infografika POLSKA

Rekordowe wsparcie dla kultury nie wystarczyło. Środowiska artystyczne szykują się do protestu

"Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wielką troską przyjmuje postawę środowisk artystycznych, które zapowiadają uliczny protest, mimo że instytucje kultury mogą prowadzić działalność i mimo że na pomoc dla sektora przeznaczono już ponad 6 mld zł" - napisano w komunikacie MKiDN.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński KULTURA artysta pomoc społeczeństwo POLSKA

TYLKO U NAS Duchowny: Polska, Białoruś, Ukraina i Litwa działają razem przeciw imperializmowi Rosji

Ojciec Serhij jest kapelanem na froncie donbaskim. Ma polskie korzenie. Działa na rzecz biednych, ale uczestniczy także w forach Lubelskiej Czwórki, łączącej intelektualistów Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy. - Dążenia do rozpowszechniania demokratycznych wartości i wolności od Rosji to nasz wspólny interes - mówi. Na Ukrainie działa wielu duchownych o polskich korzeniach. Poza niesieniem służby kapłańskiej, angażują się też w bieżące problemy kraju – w tym pomoc ofiarom wojny.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Ukraina Donbas Rosja dzieci pomoc Europa ŚWIAT

PORADNIK Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Zobacz, jak wygląda i co oferuje

- Do tej pory ze specjalnej infolinii uruchomionej w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów skorzystało 6,5 tys. seniorów - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Po raz kolejny zaapelowała też do osób starszych, aby pozostali w domach. Sprawdź, co oferuje nowy program pomocowy rządu.
Zobacz więcej na temat:  Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Poradnik - koronawirus senior pomoc społeczeństwo POLSKA

Eksperci: społeczeństwo jest zmęczone pandemią, dlatego rząd powinien działać ostrożnie i punktowo

Wszystkie instrumenty pomocowe proponowane przez rząd są ważne. Problem w tym, że mimo narastającej epidemii, wrażliwość społeczna na to zagrożenie maleje. Rośnie zmęczenie ograniczeniami, a brak akceptacji dla wprowadzanych przez rząd nowych restrykcji byłby w tej sytuacji najgorszym scenariuszem -  mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu24: dr Artur Bartoszewicz z SGH oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce pomoc firma GOSPODARKA

Pakiet pomocowy w wysokości 157 mln zł dla kinematografii

O wsparcie będą mogli się ubiegać producenci, dystrybutorzy, a także podmioty prowadzące kina studyjne oraz małe kina. Przewidywany budżet pakietów pomocowych to kwota do 157 milionów złotych - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa GOSPODARKA kultura masowa kino pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 pomoc rząd społeczeństwo POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA