Polskie Radio
Section05

pr24

Sukces Polaka! Kamil Stoch wygrał 66. Turniej Czterech Skoczni

Polak po triumfach Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen i Innsbrucku w sobotę zwyciężył także w Bischofshofen. Kamil Stoch obronił tytuł najlepszego zawodnika turnieju. Pierwszy raz wygrał w 2017 roku. Powtórzył w ten sposób wyczyn Niemca Svena Hannawalda, który w sezonie 2001/2002 wygrał cztery konkursy. Sukces polskiego skoczka skomentowali Maciej Nowak z Naczelnej Redakcji Sportowej Polskiego Radia oraz Krzysztof Klepczyński z Polskiego Radia Katowice.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Najciekawsze premiery na polskim rynku wydawniczym w 2017 roku

– Literatura faktu po raz kolejny okazała się liderem na polskim rynku wydawniczym – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny magazynu literackiego „Książki”. "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska" Remigiusza Grzeli, "Rudowłosa" Orhana Pamuka, czy "Kolej Podziemna" Colsona Whiteheada, to jedne z tytułów, które zaciekawiły czytelników i krytyków literackich. W audycji „Między Kropkami” podsumowanie najlepszych i najciekawszych premier książkowych w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska

Uzależnienie od gier komputerowych groźną chorobą

Do niedawna mówiąc o uzależnieniach mieliśmy na myśli narkotyki, leki, alkohol czy papierosy. Obecnie do listy groźnych uzależnień należy zaliczyć hazard, internet, a także zakupoholizm. Uzależnienie od gier komputerowych będzie wpisane na listę chorób psychicznych. To decyzja Światowej Organizacji Zdrowia. Czym właściwie jest uzależnienie i jak się z niego wyleczyć? Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła dr Anna Mosiołek, psychiatra i psychoterapeutka z Instytutu Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 psychologia uzależnienia alkoholizm

Rekonstrukcja rządu. „Może okazać się rekonstrukcją kulawą”

– Witold Waszczykowski pożegnał się już ze swoimi współpracownikami, więc najprawdopodobniej będziemy mieli nowego ministra spraw zagranicznych – powiedziała Eliza Olczyk z tygodnika „Wprost”. W Polskim Radiu 24 razem z prof. Kazimierzem Kikiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Jackiem Liziniewiczem z „Gazety Polskiej Codziennie” odniosła się do planowanej rekonstrukcji rządu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Waszczykowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ryszard Terlecki Krzysztof Szczerski Jan Szyszko Mateusz Morawiecki

Polacy odkrywają tajemnice przestrzeni kosmicznej

W najnowszej odsłonie audycji 24. Poziom wyprawa w kosmos - tym razem z polską firmą Creotech Instruments, która we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i spółkami z innych stron świat angażuje się w kolejne projekty związane z obserwacją ziemi i otaczającego nas wszechświata. O realizowanych przedsięwzięciach opowiedzieli słuchaczom dr Grzegorz Brona i dr Marcin Stolarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kosmos nowe technologie gry komputerowe

Insurekcja kościuszkowska – walka o jedność i wolność Rzeczypospolitej

Prywatne korzyści przedkładane nad dobro ojczyzny, zdrady, intrygi, a także podziały wśród polskiego społeczeństwa. Tak przedstawiał się obraz I Rzeczypospolitej w II połowie XVIII wieku, gdy kolejne ciosy zadawały państwa dokonujące rozbiorów jej terytorium. Ratunkiem dla upadającego państwa miał być niepodległościowy zryw narodowy pod przywództwem Tadeusza Kościuszki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Kościuszko Rzeczpospolita

Straty wojenne Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Ustalenie pełnej listy strat poniesionych w wyniku II wojny światowej. Oto jedno z najważniejszych zadań stojących przed Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwe jest przeprowadzenie kwerend w zakresie malarstwa polskiego, dotychczas niezgłoszonego w bazie dzieł utraconych. O wynikach dotychczasowych prac mówiła Anna Kaszubowska z Działu Inwentaryzacji Zbiorów bydgoskiego muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Bydgoszcz muzeum Magdalena Ogórek

Kim byli mędrcy ze Wschodu?

Trzej Królowie przybyli, by oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi – to fakt historyczny czy jedynie biblijne opowiadanie? Wzmianka o tym wydarzeniu znajduje się w Ewangelii św. Mateusza. Co na ten temat mówią naukowcy i sztuka? O wędrówce trzech mędrców mówili w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, autor książki "Trzej królowie. Dziesięć tajemnic" i fotograf Janusz Rosikoń.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trzech Króli Kościół katolicki Kościół Jezus Chrystus Biblia