Polskie Radio
Section05

pr24

Przedstawienie na podstawie reportaży Pawła Piotra Reszki

Przedstawienie powstało na podstawie reportaży Pawła Piotra Reszki. - Nie jestem fanem reportaży w teatrze. Dla mnie to możliwość, by zmierzyć się z formą literacką, która nie jest wprost inspirująca, to bardzo duże wyzwanie. Koniec końców wydaje mi się, że to bardzo ciekawy materiał – tak o spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" mówił w audycji Na Scenie reżyser przedstawienia Kuba Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Lublin reżyser

Akcja "Wisła" - komunistyczna zbrodnia wobec Ukraińców

Oficjalnym celem akcji "Wisła" było przeciwdziałanie Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Przeprowadzający wysiedlenia nie kierowali się jednak domniemaną współpracą z nacjonalistami, a pochodzeniem narodowym. W efekcie wysiedlono około 140 tysięcy osób, Ukraińców Bojków, Dolinian i Łemków. O akcji "Wisła" mówili w audycji 7 Dni: Wschód Izabella Chruślińska, działaczka pozarządowa, Mirosław Skórka, historyk związany z mniejszością ukraińską.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina POLSKA Akcja "Wisła" UPA Karol Świerczewski Wołyń

"Deklaracja Rzymska ma znaczenie symboliczne"

- Deklaracja ma znaczenie symboliczne. Mamy przełomowy moment, ponieważ zaczyna się Brexit i ta deklaracja sankcjonuje stan faktyczny. Z drugiej strony są tendencje odśrodkowe i spór o przyszły kształt UE. Deklaracja to próba określenia ram funkcjonowania Unii w najbliższych latach. Dość ogólnikowa i pozbawiona szczegółów, ale kierunek, który został tam zarysowany nie zaognia konfliktów i daje nadzieję, że UE przetrwa – tak skomentował unijny szczyt w Rzymie Anna Sarzyńska (wPolityce.pl). Gościem audycji był też Mikołaj Wójcik (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rzym Angela Merkel

Pierwsza pomoc - niezbędna umiejętność kierowcy

Okres wiosenno-letni to czas kiedy, szczególnie w weekendy, dochodzi do największej liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Wielu nieszczęść dałoby się uniknąć, gdybyśmy wiedzieli co robić, by podtrzymać przy życiu ofiary tragicznych zdarzeń, zanim na miejscu zjawią się profesjonalni ratownicy. O pierwszej pomocy ofiarom wypadków mówił w audycji Magazyn Motoryzacyjny Tomasz Kulik, instruktor doskonalenia techniki jazdy.
Zobacz więcej na temat:  pierwsza pomoc motoryzacja

Zwierzęta uczą się języków obcych. Kultura w świecie zwierząt

Zwierzęta potrafią się uczyć języków. Mogą się obrażać się na nas. W kontekście ich zachowań można mówić, że tworzą kulturę. Zachowania zwierząt objaśniał w audycji Poznajmy się - Między nami zwierzętami prof. Maciej Trojan, kierownik Zakładu Etologii i Psychologii Porównawczej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe zwierzęta stadne języki obce

Dekret o pasożytnictwie. "Gigantyczny błąd Łukaszenki"

Kilkaset osób zostało zatrzymanych w stolicy Białorusi – Mińsku – podczas marszu z okazji święta Dnia Wolności, którego nie uznają obecne władze. Wydarzenie połączone było z demonstracją przeciwko dekretowi o pasożytnictwie. W ostatnich tygodniach w białoruskich miastach manifestacje przeciwko niepopularnemu dekretowi coraz bardziej przybierają na sile.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mińsk Aleksander Łukaszenka Włodzimierz Pac Jarosław Guzy protest

Premier Beata Szydło: to dopiero pierwszy krok

Zdaniem premier Beaty Szydło podpisanie Deklaracji Rzymskiej jest wstępem do umocnienia jedności Unii Europejskiej. W stolicy Włoch unijni przywódcy podpisali dokument podsumowujący 60 lat integracji europejskiej i określający wizję przyszłości Wspólnoty po Brexicie. W dokumencie podkreślono, że Unia Europejska jest "niepodzielona i niepodzielna". W imieniu polskiego rządu pod deklaracją podpis złożyła premier Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Beata Szydło Rzym

„Europa jest w kryzysie i nie wie co ze sobą zrobić”

- 60 lat temu w Europie mieliśmy za sobą straszliwe doświadczenie II wojny światowej i mieliśmy wtedy ludzi, którzy doszli do wniosku, że trzeba z tym skończyć. Z perspektywy Niemca czy Francuza, którzy po wojnie mieli usiąść do stołu i razem wyobrażać sobie wspólną przyszłość, to trzeba było naprawdę być wielkim. Dzisiaj nie mamy na szczęście tego doświadczenia, ale mamy do czynienia z pewną małością. Z perspektywy 60 lat można powiedzieć, że Europa to coś więcej niż trwanie w dobrobycie –mówił o unijnym szczycie w Rzymie w audycji Gorący Temat profesor Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rzym polityka Brexit

Premiera nowej polskiej gry – „Regalia: Of Men And Monarchs”

Gra studia Pixelated Milk „Regalia” już w najbliższych tygodniach doczeka się swojej premiery na komputery i konsole. Produkcja, choć powstała w Polsce, jest swoistym hołdem dla japońskich gier fabularnych i ich odmian z taktycznym zacięciem. Jak zapewniają autorzy - rozgrywkę, będącą połączeniem różnych rozwiązań, uzupełnia humorystyczna fabuła utrzymana w pastiszowym stylu. O „Regalii” mówili w audycji 24. Poziom scenarzysta gry Jędrzej Łojewski i projektant Artur Świątek.
Zobacz więcej na temat:  gry gry komputerowe nowe technologie

Wspomnienie Jacka Kaczmarskiego. "Był fenomenem"

Jacek Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 roku w Warszawie. Był poetą, autorem tekstów i pieśniarzem. Znany jest jako wykonawca „Murów” i ”Naszej klasy” i kilku setek innych ważnych dla kilku pokoleń Polaków piosenek. Bard wolności, podziemia niepodległościowego lat osiemdziesiątych - gdyby żył, obchodziłby hucznie swoje 60. urodziny. Jacka Kaczmarskiego wspominał w audycji Wszystko Jest Historią Mirosław Chojecki, wydawca i działacz opozycji w PRL, prywatnie przyjaciel Jacka Kaczmarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Mirosław Chojecki historia Polski

Los obrazu Gierymskiego „Patrol Polski 1830”

Dzieło Maksymiliana Gierymskiego stołeczna policja zabezpieczyła w jednym z warszawskich domów aukcyjnych 22. marca. „Patrol Polski 1830” został zrabowany podczas II wojny światowej. Ślad po nim zaginął po Powstaniu Warszawskim. O dziele Gierymskiego i jego skomplikowanych losach mówił w audycji Utracone Odzyskane Marek Kozubal z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek dzieła sztuki Maksymilian Gierymski Muzeum Narodowe w Warszawie II wojna światowa

Zmiana czasu to wyzwanie dla naszego organizmu

Dzisiaj w nocy przechodzimy na czas letni, wskazówki zegarów przesuwamy z godziny drugiej na trzecią. Naukowcy nie mają wątpliwości - dla wielu osób zmiana czasu na letni lub zimowy ma bardzo negatywne skutki zdrowotne. Zmiana czasu łączy się często z bezsennością, problemami z koncentracją, rozdrażnieniem i spadkami nastroju, a nawet z problemami dotyczącymi trawienia. Zmiana czasu jest związana z pojęciem homeostazy czyli samoregulacji i równowagi pomiędzy organizmem, a środowiskiem zewnętrznym. O wpływie zmiany czasu na zdrowie mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zmiana czasu