Polskie Radio
Section05
radio dla rodziców

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci bajki dla dzieci psychologia dziecięca radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie

"Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?". Rozmowa z koordynatorką i uczestnikami projektu

Młodzi ludzie mają nie tylko swoje potrzeby, ale też liczne pomysły na zmianę niedomagającego otoczenia i konkretne plany, by je realizować. "Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?" to pilotażowy program wsparcia przeprowadzony przez fundację Szkoła z Klasą, którego celem jest wsparcie młodych ludzi w działaniu na rzecz swojej codzienności - zarówno tej przyszłej, jak i obecnej. Gośćmi wieczornej audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom byli uczestnicy projektu oraz jego koordynatorka - Karolina Wysocka. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców edukacja rozwój osobisty rozwój dziecka

Dlaczego w Internecie wolimy oszukiwać samych siebie?

Obraz kobiety w kulturze masowej uległ drastycznej zmianie. Za dobrze zobrazowany przykład możemy uznać wygląd bohaterek popularnego w latach osiemdziesiątych serialu "Golden Girls" zestawiony z postaciami z kontynuacji kultowego serialu "And just like that". W obu przypadkach mamy do czynienia z kobietami w wieku 50+. Jak podkreśla gość piątkowej "Strefy Rodzica", Jakub Andrzejczak - obie wizje są przerysowane.  
Zobacz więcej na temat:  smartfony wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców czas wolny

Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie

W jaki sposób przeprowadzić szkolne zebranie, by nie było ono jedynie przykrym obowiązkiem dla obu stron? Jak powinny wyglądać relacje między nauczycielem a rodzicem? Jaką rolę w życiu szkoły pełni rada rodziców? Na te i inne pytania odpowiedziały w czwartkowej Strefie Rodzica Anna Szulc, autorka książki "Nowa szkoła" i współautorka "Statutu nieumarłego" oraz Eliza Kasprowicz z prezydium rady rodziców.
Zobacz więcej na temat:  szkoła Strefa Rodzica edukacja radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam

Kryzys wieku średniego. Ile trwa i jak go pokonać?

Kryzys może dopaść każdego z nas bez względu na wiek. Trudno go w ciągu życia uniknąć. Gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z ciężką sytuacją, a dotychczasowe sposoby zawodzą, mamy do czynienia z kryzysem. Emocje, które wówczas nami rządzą, nie pojawiają się bez powodu. Nie należy od nich uciekać.
Zobacz więcej na temat:  małżeństwo psychologia kryzys Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców trudności

Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? 

Czy edukacja w Polsce różni się od edukacji w innych krajach europejskich i na świecie? Na to pytanie odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica Oktawia Gorzeńska, autorka książki projekt zmiany od frustracji do satysfakcji w pracy w szkole. Czy właściwie istnieje szkoła idealna? Jakie warunki powinna spełnić, by zbliżyć się do ideału? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła edukacja Mikołaj Foks

Łączność międzypokoleniowa nie tylko w Dniu Babci i Dziadka

Często rozmawiając z babciami i dziadkami zapominamy, że oni też byli kiedyś dziećmi. "Czy wyobrażasz sobie Twoją Babcię, jak robi fikołki na trzepaku, albo Dziadka, który łapie żaby?" - tak brzmią słowa z zeszytu, który może stać się swoistym pomostem między pokoleniami. Współautorką publikacji "Babciu! Dziadku! Opowiedz mi! Zeszyt o dzieciństwie babci i dziadka" jest gość Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Barbara Caillot-Dubus.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Babci Dzień Dziadka Strefa Rodzica rodzice rodzicielstwo wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców

Jak pomóc dziecku kiedy odchodzi kochany pupil? [POSŁUCHAJ]

Zwierzęta domowe są często traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny. Niektóre z nich żyją dłużej, inne krócej. Prędzej czy później przychodzi jednak czas pożegnania, na które nigdy nie można być w pełni gotowym. Nie ma uniwersalnego sposobu na poradzenie sobie ze stratą. Nieco inaczej niż właściciele do śmierci zwierząt podchodzą osoby z branży weterynaryjnej. W poniedziałkowym wydaniu Strefy Rodzica Anna Budzińska i Maciej Bekier z gabinetu weterynaryjnego Uprzejmy Łoś.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci zwierzęta domowe radio dla rodziców psychologia dziecięca

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce to miejsce, które przywraca dzieciom dzieciństwo. Znajdują tu opiekę dzieci porzucone i osierocone. Wioski działają jak rodziny zastępcze. Zwykle tymczasowe, bo do czasu aż sytuacja w rodzinie biologicznej się poprawi. Wioski dziecięce współpracują także z rodzinami w trudnej sytuacji w ramach programu SOS Rodzinie. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci rodzicielstwo adopcja radio dla rodziców psychologia dziecięca

Literatura od najmłodszych lat. Podcast Idy Nowakowskiej

Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska radio dla rodziców radio bez reklam czytanie bajek książki dla dzieci literatura dziecięca książki czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie

Slow down, czyli jak zmniejszyć tempo życia i dobrze wykorzystać czas

W przyrodzie występuje wiele niezwykłych zjawisk, o których nie myślimy na co dzień. Książka "Slow down. Zwolnij i popatrz składa się z opowieści przybliżających tajemnice świata natury – te bardziej i mniej widoczne. Więcej na temat dostrzegania i doceniania piękna tego, co jest wokół nas opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Magdalena Kilian-Antoine z wydawnictwa Znak.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci czas wolny rodzina radio dla rodziców

Jak mądrze wychować dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych?

Życie dziecka w spektrum autyzmu znacznie różni się od tego, jakie prowadzi osoba neurotypowa. Jak pogodzić te dwa światy i osiągać obopólne korzyści? O książce Camilli Pang, a także o tym, jak z bliska wygląda świat osób w spektrum autyzmu opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Izabela Kindziuk Machnica z fundacji Ale Klasa, której podstawowym celem jest pomoc dzieciom z autyzmem oraz wsparcie ich rodzin. Książka "Explaining Humans" autorstwa dr Camilli Pang została nagrodzona prestiżową nagrodą Royal Society dla najlepszej książki popularnonaukowej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam autyzm adhd zaburzenia rozwoju matematyka szkoła wychowanie czas wolny

Otyłość międzypokoleniowa. Czy można się od niej uwolnić?

Ponad sześćdziesiąt procent Polaków ma problem z wagą powyżej normy. Co czwarte dziecko ma nadwagę lub otyłość. Czy otyli dziadkowie i rodzice to także otyłe dzieci? Bohaterka ostatniej Strefy Rodzica udowodniła, że zbyt duża waga przedstawicieli poprzednich pokoleń nie przesądza o losie najmłodszych członków rodziny. Swoją receptą na pokonanie otyłości podzielił się gość "Strefy Rodzica" w PR Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowe odżywianie zdrowie i dieta radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia otyłość

Plan na zdrową rodzinę, czyli recepta na dobre samopoczucie dzieci i rodziców

Do wychowania dzieci potrzeba całej wioski - mówi stare afrykańskie powiedzenie. Taka metaforyczna wioska może istnieć także w miejskiej dżungli. Nie trzeba leśnej okolicy, by zapoznać się z lokalną społecznością. Osiedla i place zabaw to doskonale miejsca na integrację. Budowanie sąsiedztwa jest świetnym sposobem na znalezienie swojego miejsca.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka zdrowie rodzicielstwo wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców czas wolny psychologia

Big Ben i London Eye. Anglia okiem młodych mieszkańców z Polski

Krystian, Laura i Lilia, mieszkają nad samym morzem na południu Anglii. W ostatniej audycji opowiedzieli o miasteczku, w którym mieszkają. Krystian jest najstarszy z czwórki rodzeństwa. Urodził się w Polsce i jako mały chłopiec wyjechał wraz z mamą do Wielkiej Brytanii, by zamieszkać wspólnie z tatą. W Anglii na świat przyszły dwie siostry Krystiana i ich najmłodszy braciszek. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców podróże języki obce