Polskie Radio
Section05
radio dla rodziców

Beztroski urlop rodzinny. Czy to możliwe?

Wizja relaksu oraz odpoczynku od pracy i codziennych zmagań sprawia, że z niecierpliwością czekamy na wakacje. Niemniej jednak oczekiwania wobec tego okresu mogą być różne dla dzieci i dorosłych, co wynika z ich odmiennych potrzeb. Nie przekreśla to jednak szansy na beztroski urlop. Co więcej, czas ten jest szansą dla członków rodziny na lepsze poznanie siebie i innych, o czym w audycji "Strefa Rodzica" mówiła Katarzyna Kalinowska, psycholog dziecięcy.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica urlop rodzina wakacje radio dla dzieci radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Joanna Neuhoff-Murawska zdrowie zdrowie dziecka zdrowie i dieta radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo tata radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

Trwa X Międzynarodowy Festiwal "Teatralna Karuzela"

W dniach 2 – 11 lipca 2021 roku odbędzie się jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży i ich najbliższych w Polsce – X Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. W jego ramach pokażemy spektakle na żywo i w formie transmisji on-line oraz zaprosimy Was na otwarte panele dyskusyjne, różnorodne spotkania warsztatowe i koncerty, które zapewnią wszystkim codzienną dawkę dobrej i pięknej energii. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest "Naturatyka".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ patronat Polskiego Radia Dzieciom

Przybij piątkę "Kociej Szajce i uchu różowego jelenia" - warszawskie spotkanie z czytelnikami

"Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" Agaty Romaniuk, to detektywistyczna książka dla dzieci, która cieszy się uznaniem młodych czytelników i  doczekała się już części drugiej, a szykuje się i trzecia część. Ale w drugiej części kocich przygód - w "Kociej  Szajce i uchu różowego jelenia" - tym razem nie o śledzie chodzi. Otóż pewnego dnia w Cieszynie nieznany sprawca utrącił kamieniem ucho różowego jelenia! Kto to zrobił i dlaczego? W rozwiązaniu zagadki pomaga kocia szajka - za śledztwo, pod wodzą Komandosa, zabierają się Lola i Poziomka, dwie przebojowe kotki. Czy poradzą sobie z rozwiązaniem zagadki?
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Jak obchodzono kiedyś początek lata?

Za pierwszy dzień lata uznaje się datę 22 czerwca. Okres ten charakteryzuje się przesileniem letnim, które jest szczególnym czasem w roku. Obecnie Noc Świętojańska, zwana także Wigilią św. Jana obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca. Zanim jednak Polska przyjęła chrzest, między 21, a 22 czerwca celebrowano święto pogańskie zwane Nocą Kupały.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem dzieci lato radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

"Nie ma nudy". Jakie organizacje można wesprzeć?

Rok od pierwszej publikacji nadeszła kontynuacja projektu charytatywnego o nazwie "Nie ma nudy!". Już po raz trzeci poprzez zakup e-booka z aktywnościami dla dzieci możemy wesprzeć jedną z wybranych organizacji. Czego dokładnie dotyczy kolejna edycja? W "Strefie Rodzica" opowiedzieli o tym Anna Trzpil-Zagórska, inicjatorka akcji, Barbara Wrona, korektorka, Dorota Raczek z Fundacji SMA, Małgorzata Olasińska-Chart ze Stowarzyszenia Polska Misja Medyczna, Dorota Perłowska z Fundacji Rasowy Kundel oraz Danuta Piątkowska z Fundacji Arkadia.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica pomoc radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

IX Plenerowy Zjazd Dużych Rodzin. Gdzie się odbędzie i czego można się spodziewać?

Zaplanowanie wspólnego wyjazdu może być trudniejsze dla rodzin wielodzietnych. To właśnie między innymi z tego powodu co roku organizowany jest Plenerowy Zjazd Dużych Rodzin będący okazją dla rodziców i dzieci do wspólnego spędzenia czasu. Jest to także szansa na poznanie nowych ludzi z którymi można podzielić się podobnymi doświadczeniami. O tegorocznej, dziewiątej edycji, która odbywa się w Warszawie opowiedziały w Strefie Rodzica Judyta Kruk oraz Dobromiła Olszewska ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzina radio dla rodziców radio dla dzieci

Nowy podcast Idy Nowakowskiej. Pielęgnacja skóry w ciąży [POSŁUCHAJ]

Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy odcinek podcastu o ciąży i macierzyństwie. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama rozmawia z dermatolog, doktor nauk medycznych o pielęgnacji skóry kobiet w czasie ciąży. Czy przyszła mama ma wpływ na zmiany, które podyktowane są genetycznie?
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci rodzicielstwo macierzyństwo

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Lew i Królik w PRD Podwieczorek z Filipem i Leopoldem języki obce

Festiwal Najmłodszych. Poznań 28.06 - 04.07 [POSŁUCHAJ]

Sztuka Szuka Malucha to zdecydowanie najstarsze - bo na festiwalowej scenie obecne już 15 lat - międzynarodowe wydarzenie w Polsce, które w całości poświęcone jest wydarzeniom artystycznym dla najmłodszych pasjonatów sztuki. W tym roku poznańskie spotkania nazwane są już zresztą "Festiwalem Najmłodszych". W wydarzeniach można było uczestniczyć od 28 czerwca - do 4 lipca b.r.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ patronat Polskiego Radia Dzieciom

Czym jest zespół metaboliczny i jak jemu zapobiegać?

Organizm człowieka potrzebuje składników, które będą go budować, regenerować i pomogą mu w przystosowaniu się do obecnych warunków życia wywołujących m.in. stres i niepokój. Niestety sposób odżywiania się wielu z nas, a także nieprawidłowa dieta skutkują zespołem metabolicznym, czyli grupą chorób dietozależnych, metabolicznych. Temat ten został omówiony w "Strefie Rodzica" przez dietetyka Justynę Mizerę.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie dieta radio dla rodziców DAB+ radio dla dzieci

Jak wygląda życie z dzieckiem pod żaglami ?

Wizja ucieczki od codziennych obowiązków i wypłynięcia w rejs jest czasem dla wielu z nas bardzo kusząca. Nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy dorośli baliby się podjąć taką decyzję, zwłaszcza jeśli mają oni dzieci. Niemniej jednak żeglarstwo w towarzystwie osób młodszych jest możliwe, czego najlepszym przykładem są goście "Strefy Rodzica", Edyta Kos-Jakubczak, Adam Jakubczak i ich córka Kalinka, którzy w ciągłym ruchu są już od ponad 12 lat.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica żeglarstwo Rodzina pod żaglami radio dla rodziców radio dla dzieci

Jak radzić sobie z emocjami po narodzinach dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy odcinek podcastu o ciąży i macierzyństwie. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama, rozmawia ze specjalistką inteligencji emocjonalnej o tzw. baby blues. Czym on dokładne jest i jak go rozróżnić od prawdziwej depresji poporodowej?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Tak świętowaliśmy Dzień Ojca!

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wspólnego świętowania Dnia Ojca! Najmłodsi słuchacze mogli dzwonić na skrzynkę głosową i składać tatusiom życzenia, które 23 czerwca zostały wyemitowane na antenie stacji. Dziennikarze przygotowali także wyjątkową akcję "Laurka dla Taty" oraz audycje nawiązujące do obchodzonego święta.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ ojcostwo Aleksandra Jasińska rodzice