Polskie Radio
Section05
Rafał Tomański

Trudne zadanie Rishiego Sunaka: czy przywróci spokój na brytyjskim rynku finansowym?

We wtorek 25 października Rishi Sunak został 57. szefem rządu Wielkiej Brytanii. Jest najmłodszą osobo na tym stanowisku od roku 1812, a jednocześnie jest pierwszym premierem pochodzenia azjatyckiego.  O znaczeniu tego wyboru Rishiego Sunaka dla Indii i Commonwealthu oraz oczekiwaniach wobec niego można było posłuchać w audycji "Świat do trzeciej". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Rishi Sunak Rafał Tomański Trójka

Wojska USA będą bronić Tajwanu w przypadku "bezprecedensowego ataku Chin"

Narasta napięcie pomiędzy Chinami a USA w kontekście Tajwanu. Podczas wywiadu w telewizji CBS prezydent Joe Biden oświadczył że w przypadku "bezprecedensowego ataku Chin" na Tajwan wojska USA będą go bronić. To spowodowało gwałtowną reakcję chińskiego MSZ, które wystosowało oficjalny protest do władz USA w związku z tą wypowiedzią. M.in. o tym Rafał Tomański rozmawiał ze swoimi gośćmi w programie „Świat do trzeciej”.
Zobacz więcej na temat:  polityka Tajwan Stany Zjednoczone Chiny Joe Biden Rafał Tomański Trójka

Umarła królowa, niech żyje król! Jakie będzie panowanie Karola III?

Coś się kończy, coś się zaczyna: po śmierci Elżbiety II tron Zjednoczonego Królestwa przejął jej syn, który przyjął imię Karol III. Trudno się spodziewać, aby dorównał matce długością panowania, czy więc przynajmniej będzie w stanie zdobyć taką sympatię i popularność, jaką cieszyła się ona? Jeśli sądzić po jego dwóch poprzednikach tego samego imienia, ma na to bardzo małe szanse.
Zobacz więcej na temat:  Karol III Elżbieta II Wielka Brytania Historia - ludzie Rafał Tomański Trójka

Nigeryjski gaz popłynie do Polski. Co udało się uzgodnić?

– Najbardziej namacalnym konkretem jest porozumienie z Nigerią w sprawie zwiększenia importu gazu. Nigeria jest państwem bardzo bogatym w zasoby naturalne. To duży producent ropy, plasuje się też koło 10 miejsca na świecie, jeśli chodzi o produkcję gazu LNG – przypomina Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Ukraina Korea Południowa Chiny USA Rosja wojna na Ukrainie Arabia Saudyjska Finlandia

Malezja: skazany były premier, gigantyczna afera finansowa i wywiad chiński w tle

Wieloletni wyrok więzienia dla byłego premiera Malezji Najiba Razaka za przyjęcie wielkich łapówek został utrzymany. Nadal trwają poszukiwania Jho Low, biznesmena-lobbysty pochodzenia chińskiego, który zniknął. Prawdopodobnie ukrywa się w Makau pod ochroną chińskiego wywiadu, który pojawia się w tle tej gigantycznej afery polityczno-finansowej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Malezja finanse korupcja Chiny Trójka Rafał Tomański

Wojna na Ukrainie. Czy zmienia się podejście zwykłych Rosjan?

– Myślę, że jest najwyższa pora, żeby Rosjanie też zaczęli się bać. Rosja od lat, dekad stosuje taktykę zastraszania społeczności światowej, swoich sąsiadów. Zachowuje się jak typowy osiłek, który zastrasza wszystkich, których spotyka na swojej drodze, żeby go pokonać, to on musi się zacząć bać. Na takich ludzi, działa tylko metoda brutalnej siły – ocenia Tomasz Grzywaczewski, publicysta zajmujący się tematyką międzynarodową.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Ukraina Korea Południowa Chiny USA Rosja wojna na Ukrainie Arabia Saudyjska Finlandia

Gustavo Petro. Kim jest nowy prezydent Kolumbii?

W minioną niedzielę, w obecności stu tysięcy rodaków zgromadzonych na Placu Bolivara w Bogocie, zaprzysiężony został nowy prezydent Kolumbii. 62-letni ekonomista Gustavo Petro to pierwszy w historii 50-milionowego kraju lewicowy polityk, który obejmuje to stanowisko. – To jest nowa era. Od 7 sierpnia, kiedy Gustavo Petro przejął władzę, podejmuje decyzje, które pokazują, że w Kolumbii wiele się zmieni – mówi dr Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Kolumbia Ukraina Węgry Tajwan Korea Południowa Malezja Kosowo Serbia Chiny

Wideo Niemcy przekazują awaryjny sprzęt Ukrainie. Gen. Polko: to sabotaż

– To sabotaż. (...) Niemcy, przekazując taki awaryjny sprzęt, tak naprawdę narażają żołnierzy ukraińskich na to, żeby ginęli na polu walki – mówił w Programie 3 Polskiego Radia gen. Roman Polko, b. dowódca JW GROM, odnosząc się do informacji o tym, że niemieckie haubice PzH 2000 przekazane Ukrainie są awaryjne, nie ma do nich części zamiennych i z 15 przekazanych działa tylko pięć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Rafał Tomański Roman Polko służby i bezpieczeństwo ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Rosja wojna na Ukrainie

"Te zamówienia są niezbędne" Gen. Roman Polko o koreańskich czołgach dla Polski i dostawach broni dla Ukrainy

– Słyszę bardzo dużo wypowiedzi, także ekspertów, którzy mówią, że powinniśmy skłonić Ukrainę do negocjacji. To bardzo niebezpieczne myślenie. Zamiast tego trzeba zdecydowanie i na miarę naszych możliwości, a te są naprawdę bardzo duże, przekazać Ukrainie niezbędne narzędzia do walki – mówił w audycji "Świat do trzeciej" były dowódca jednostki wojskowej GROM gen. Roman Polko. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie ŚWIAT Rosja Ukraina Roman Polko Rafał Tomański Trójka broń wojsko dostawa

Roman Polko: porozumienie w sprawie zboża powinno zostać wymuszone na Rosji przez ONZ przy wsparciu NATO

W piątek zostało podpisane w Stambule porozumienie mające uruchomić eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Jego sygnatariuszami były Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ. Jednak już kilka godzin później doszło do ataku rakietowego na Odessę - jeden z głównych portów, z którego ten eksport ma być prowadzony.
Zobacz więcej na temat:  polityka wojna na Ukrainie ŚWIAT Rosja Ukraina ONZ Turcja umowa Roman Polko zboże Rafał Tomański Trójka