Polskie Radio
Section05
Rafał Tomański

Korea Północna zgodzi się na denuklearyzację? Komentarz

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, jest gotowy do przygotowania i przedstawienia planu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – powiedział amerykański sekretarz stanu, Mike Pompeo. W ostatnich dniach Un spotkał się na granicy z Koreą Południową z prezydentem tego kraju, Mun Dze Inem. W Polskim Radiu 24 komentarz Rafała Tomańskiego, eksperta ds. Azji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Południowa Korea Północna USA Donald Trump Kim Dzong Un Rafał Tomański broń nuklearna

Sportowcy z KRLD wystąpią w Pjongczangu?

W koreańskiej strefie zdemilitaryzowanej we wtorek odbędą się konsultacje między przedstawicielami władz w Pjongjangu i Seulu. Tematem spotkania delegacji ma być m.in. udział sportowców z Północy w rozpoczynających się 9 lutego XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Rafałem Tomańskim, ekspertem ds. azjatyckich.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Pjongjang Korea Południowa Azja Kim Dzong Un igrzyska olimpijskie Rafał Tomański

Korea Płn. buduje międzykontynentalną rakietę

Według południowokoreańskiej agencji wywiadowczej, jest możliwe, że Korea Północna ukończy w tym roku prace nad międzykontynentalną rakietą balistyczną, która będzie w stanie dosięgnąć bezpośrednio terytorium Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie agencja zapewnia, że na bieżąco obserwuje sytuację. W Polskim Radiu 24 komentarz Rafała Tomańskiego, eksperta ds. Azji.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna broń jądrowa Chiny USA Rafał Tomański

"Korea z premedytacją wystrzeliła rakietę nad Japonię"

Pjongjang wystrzelił pocisk rakietowy, który przeleciał nad Japonią, rozpadł się na trzy części i wpadł do morza w odległości około 1200 kilometrów na wschód od przylądka Erimo na wyspie Hokkaido. O działaniach Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Rafał Tomański, ekspert ds. Korei, autor książki "Niebo-Piekło. Zrozmieć Koreę".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Korea Południowa Japonia USA Rafał Tomański Chiny Rosja Światowa Szachownica - archiwalne

Noblista Liu Xiabao umiera w chińskim więzieniu

Najbardziej znany chiński dysydent, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiabao umiera na raka wątroby. Wywołało to spór między Chinami a Zachodem, który domaga się, by władze w Pekinie zezwoliły nobliście na leczenie poza granicami Chin. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Tomański, korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Pekinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny nagroda Nobla Pokojowa Nagroda Nobla prawa człowieka Rafał Tomański

Szczyt G20 z Koreą Północną w tle

Korea Północna w ostatnich dniach dokonała testu międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Incydentem ma zająć się Rada Bezpieczeństwa ONZ, a kwestia zagrożenia ze strony Pjongjangu ma również być jednym z tematów zbliżającego się szczytu G20 w Hamburgu. W Świecie w Południe komentarz Rafała Tomańskiego z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Korea Południowa USA ONZ G20 Rada Bezpieczeństwa ONZ Rafał Tomański

"Korea Północna była i będzie straszakiem"

- Korea Północna była i będzie straszakiem. Nikt nie zaryzykuje konfliktu, w którym może zginąć co najmniej milion osób. Może to być trudna politycznie rozgrywka, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie chciał ryzykować taką ofiarą. Nie będzie więc konfliktu zbrojnego, będzie dyplomacja – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu korespondent PAP w Pekinie Rafał Tomański. Gość odniósł się w ten sposób m.in. do relacji Stanów Zjednoczonych z Koreą Północną.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna USA konflikty międzynarodowe Rafał Tomański Korea Południowa Chiny

Premier Szydło w Chinach. "Jesteśmy bramą do Europy"

Premier Beata Szydło wyleciała po południu do Pekinu. Wizyta w Chinach potrwa do 16 maja. W tym czasie szefowa rządu weźmie udział w pierwszej edycji Forum Pasa i Szlaku. To jedno z najważniejszych  międzynarodowych wydarzeń w tym roku w Chinach, w którym weźmie udział blisko 30 szefów państw i rządów. O wizycie premier Beaty Szydło w Chinach mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Chinach Rafał Tomański.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Chiny Rafał Tomański