Polskie Radio
Section05
Rzecznik Praw Dziecka

Prawa dziecka. "Prawa to nie przywileje, nie trzeba na nie zasłużyć"

– To ważne, żebyśmy kompetentnie rozmawiali o prawach dziecka, żeby dzieci znały swoje prawa, ale też, żeby wiedziały, że każdy inny człowiek ma prawo do szacunku i trzeba tego przestrzegać. My, dorośli musimy pamiętać, że prawa to nie przywileje, coś, na co trzeba zasłużyć. Je się ma, bo się jest dzieckiem, człowiekiem, że ma się ludzką godność. Na tym opieramy ten ważny system – podkreśla Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka. 
Zobacz więcej na temat:  Kasia Stoparczyk Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka Trójka dzieci

Monika Horna-Cieślak w Senacie: jako RPD będę chciała zająć się m.in. zdrowiem psychicznym

Senat wyraził zgodę na powołanie Moniki Horny-Cieślak na Rzecznika Praw Dziecka. To prawniczka i działaczka społeczna, udzielająca pomocy prawnej osobom młodym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej. Monika Horna-Cieślak powiedziała w Senacie, że jako Rzecznik Praw Dziecka będzie chciała zająć się między innymi tematem zdrowia psychicznego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Dziecka Sejm Senat polityka dzieci zdrowie

Drugi dzień posiedzenia Senatu. Izba zajmie się wyborem Rzecznika Praw Dziecka

W czwartek o g. 10.00 rozpoczyna się drugi dzień posiedzenia Senatu. Izba ma między innymi zatwierdzić wybór Moniki Horny-Cieślak na Rzecznika Praw Dziecka. Jest ona prawniczką i działaczką społeczną. Udziela pomocy prawnej osobom młodym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej. Możliwe, że senatorowie zajmą się także kwestią grudniowych niedziel handlowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rzecznik Praw Dziecka Senat

PR24 Horna-Cieślak została RPD. Szejna: popieram "tęczowe piątki", musimy dziś tworzyć nowe społeczeństwo, tzw. inkluzywne

- Mówimy także o mniejszościach seksualnych, gejach, lesbijkach, tu też rozgrywają się dramaty wykluczenia, wyzwisk, braku zrozumienia. Tu powinno wkraczać państwo, edukacja, wykształceni psychologowie - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Szejna (Lewica), komentując wybór Moniki Horny-Cieślak na stanowisko rzecznika praw dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Sejm Rzecznik Praw Dziecka

Rosjanie uderzają w najmłodszych. Rzecznik praw dziecka: przywróćmy ukraińskim dzieciom świat sprzed wojny

Trzeba przywrócić ukraińskim dzieciom świat, który znały sprzed wojny - mówi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak w rozmowie z tygodnikiem "Gazeta Polska". Dodaje, że gdyby każdy region w Europie wsparł finansowo odbudowę jednej szkoły, "udałoby się szybko przywrócić dzieciom normalność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Dziecka wychowanie dzieci dzieciństwo wojna 2023 wojna na Ukrainie Ukraina emigracja społeczeństwo

Rzecznik praw dziecka wyrusza do Kijowa. Rozmowy o wsparciu najmłodszych poszkodowanych przez wojnę

Rzecznik praw dziecka poleci w środę do Kijowa. Mikołaj Pawlak weźmie tam udział w konferencji organizowanej przez ukraińskiego rzecznika praw obywatelskich oraz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Będzie rozmawiać o dzieciach i rodzinach dotkniętych przez wojnę.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni dzieci prawa człowieka Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka POLSKA społeczeństwo

Tragedia w domu dziecka w Łódzkiem. Rzecznik praw dziecka apeluje do mediów

Musimy się skupić na pomocy dzieciom, które ucierpiały oraz były świadkami wydarzeń w domu dziecka w miejscowości Tomisławice w województwie łódzkim - podkreślił rzecznik praw dziecka. - Mam apel do mediów, aby ograniczyć spotkania, wywiady z rodzeństwem, rodzinami tych dzieci, a nie szukać sensacji - mówił Mikołaj Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA łódzkie zabójstwo regiony policja Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka dom dziecka

"Nie znajduję informacji, czy ktoś z nim rozmawiał". Rzecznik praw dziecka o śmierci 8-letniego Kamila

- Od wielu dni analizuję 8 lat akt w tej sprawie. Ciągle nie znalazłem informacji, czy ktoś - asystent, kurator czy sędzia - rozmawiał z dzieckiem - powiedział rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak w Polsat News, odnosząc się do sprawy zmarłego w poniedziałek Kamila z Częstochowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo dzieci Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak sąd