Polskie Radio
Section05
Rzecznik Praw Dziecka

Apel RPD do wojewodów: przerwijmy cierpienie dzieci odseparowanych od rodziców przez epidemię

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do wojewodów, aby skontrolowali sytuację dzieci pozostających w pieczy zastępczej, które z powodu epidemii koronawirusa pozbawione są kontaktu z rodziną. - Przerwijmy cierpienie dzieci odseparowanych od rodziców przez epidemię - zaapelował.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rzecznik Praw Dziecka Koronawirus w Polsce dzieci rodzina Mikołaj Pawlak

"Prezydentura rodziny". Rzecznik Praw Dziecka o kończącej się kadencji Andrzeja Dudy

Prezydentura rodziny – to najlepsze określenie kadencji Andrzeja Dudy i podsumowanie ostatnich 5 lat – ocenił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Dodał, że od 1989 r. nie było okresu takiego jak ten, w którym zostało zrobione tak wiele dla rodziny i wzmocnienia jej praw, a w tym praw dziecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rodzina Andrzej Duda Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak

Sąd chciał wydać 4-latkę belgijskiemu ojcu. Interwencja Rzecznika Praw Dziecka wstrzymała decyzję

Dziewczynkę wychowuje w Polsce babcia. Jej ojcem jest pochodzący z Maroka Belg, którego 4-latka prawie w ogóle nie zna. Dziecko kocha babcię i cierpi po nagłej śmierci swojej mamy, Polki. Sąd w Katowicach, zgodnie z postanowieniem belgijskiego sądu, kazał jednak oddać ją ojcu. Interwencja Rzecznika Praw Dziecka doprowadziła do wstrzymania wykonania tego orzeczenia.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka dziecko pomoc rodzice Belgia Katowice sąd społeczeństwo POLSKA

Rzecznik Praw Dziecka: musimy być pryncypialni i surowi wobec sprawców przestępstw na szkodę dzieci

- Brakuje w polskim prawie karnym instytucji, która wprost mogłaby działać w sprawach dotyczących dzieci. Jako rzecznik mogę działać w sprawach administracyjnych i rodzinnych i to czynię, niestety w sprawach karnych jest pewne zagmatwanie i braki - mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Dziecka społeczeństwo Antoni Trzmiel Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka: pedofilia rozprzestrzenia się przez seksualizację życia

- Pedofilia to pandemia naszych czasów, pandemia dewiacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. - Karę musi ponieść nie tylko sprawca zbrodni na dziecku, ale również ci, którzy widzieli, a nie reagowali i instytucje, które nie podejmowały działań - wskazał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Dziecka pedofilia Sylwester Latkowski Ryszard Gromadzki społeczeństwo

Alimenty natychmiastowe. RPD: także dzieci potrzebują tarczy antykryzysowej

- Sądy obecnie nie pracują pełną parą. W tych rodzinach gdzie rodzice się rozstają, gdzie są spory, dzieci mogą być pozbawione świadczeń socjalnych, podstawowych alimentów. Apeluję o wprowadzenie alimentów natychmiastowych. Apeluję, by dobro dzieci było zabezpieczone - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak Grzegorz Jankowski alimenty dzieci prawo

"Bronią żab, a w sprawie życia człowieka żadne argumenty do nich nie trafiają". RPD krytykuje posłów Lewicy

- Protestują przeciwko budowie dróg tam, gdzie żyją zwierzęta, a w odniesieniu do nienarodzonego człowieka żadne argumenty do nich nie trafiają. Ręce mi opadły - mówił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak o posłach Lewicy, którzy opowiadają się przeciwko projektowi "Zatrzymaj aborcję".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja lewica Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak społeczeństwo

"Nasze dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie". RPD apeluje do ministra zdrowia

Jeśli kraj nie upora się z plagą otyłości wśród dzieci za kilka lat może sobie nie poradzić z plagą chorób, w tym cukrzycy - alarmuje Rzecznik Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak zaapelował do ministra zdrowia o przedstawienie kompleksowego planu i podjęcie pilnych działań, które pomogą skutecznie walczyć z otyłością wśród dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Dziecka otyłość

Alimenty natychmiastowe i mediacje. Plany działań RPD

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaznaczył, że wśród działań na następne lata swojej kadencji przewiduje m.in. poprawę sytuacji w sądach rodzinnych, wprowadzenie alimentów natychmiastowych i mediacji między rozwodzącymi się małżonkami mającymi dzieci. Nawiązał w ten sposób do zmian w przepisach proponowanych w kwietniu w rządowym projekcie nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i Kodeksu postępowania cywilnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Dziecka dzieci alimenty rozwód