Polskie Radio
Section05
składka zus

Podatki zagranicznych przedsiębiorstw i ich szefów. Rząd zapowiada dalsze zmiany podatkowe dla firm

Zmiany w odliczaniu składek zdrowotnych dla przedsiębiorców, wydłużenie terminów zapłaty składek zdrowotnych oraz minimalny podatek dochodowy dla firm, głównie zagranicznych, płacących w Polsce niski CIT to efekt konsultacji społecznych Polskiego Ładu – poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Finansów na środowej konferencji prasowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki cit firmy podatek liniowy składka zus innowacje

Co dalej ze składką zdrowotną płaconą przez przedsiębiorców? Trwają rozmowy, zmiany mają być wdrażane "stopniowo"

- Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach na temat wysokości składki zdrowotnej i zgadzamy się, że będzie to wdrożone stopniowo. Czy to będzie 3 proc., czy 2,5 proc., czy 3,5 proc., czy 2,7 proc. to jeszcze nie wiadomo - powiedział w czwartek minister finansów Tadeusz Kościński.
Zobacz więcej na temat:  składka zus GOSPODARKA zdrowie przedsiębiorca finanse firmy

Eksperci: dobre dane z gospodarki podszyte są lękiem przedsiębiorców o zmiany w prawie

Sytuacja polskiej gospodarki wygląda bardzo dobrze, choć jest podzielona na sektory, które w różnym stopniu ucierpiały w pandemii. Pomogły tarcze antykryzysowe, choć nie zawsze skorzystały z nich firmy potrzebujące tego wsparcia. Dziś przedsiębiorcy obawiają się następstw ewentualnych kolejnych fal COVID-19, ale także zmian w prawie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Rafał Sadoch, mBank i ekonomista Marek Zuber.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia tarcza antykryzysowa Polski Ład pracodawcy składka zus

Prezes Gertruda Uścińska: oszczędzanie w ZUS jest szczególnie opłacalne, choćby na tle ofert bankowych

O ponad 5,4 proc. zwaloryzowaliśmy kapitał gromadzony przez ponad 24 mln osób odprowadzających składki na swoje przyszłe emerytury. To znacznie więcej niż oferuje dziś, bez szczególnego ryzyka, rynek finansowy. Pieniądze zostały już zaksięgowane na wszystkich indywidualnych kontach w ZUS – mówiła w audycji "Rządy pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura składka zus 500+

Prezes ZUS: kolejne zwolnienia ze składek, postojowe, zasiłki, mały ZUS – to ulgi dla przedsiębiorców, nie tylko w pandemii

Kolejne zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, postojowe, możliwość dalszego korzystania przez rodziców, do połowy lutego, z zasiłku opiekuńczego na dzieci do lat 8., ale też wydłużenie do końca marca terminu składania wniosków o wsparcie dla branży turystycznej czy kolejny okres korzystania z tzw. małego ZUS – to rozwiązania, które zaczynają obowiązywać od 1 lutego, a o których w audycji "Rządy Pieniądza" na antenie PR24 szczegółowo opowiadała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  ZUS emerytura cyfryzacja składka zus pracodawcy GOSPODARKA

Eksperci: dzisiejsze ulgi w składkach na ZUS dla pracowników kultury to ryzyko niskich emerytur w przyszłości

Pomoc finansowa dla branży kultury i rozrywki jest potrzebna, ale zasada niepobierania składek na ZUS spowoduje, że emerytury tych pracowników będą jeszcze niższe. Warto więc pomyśleć raczej jak uporządkować ten system, szczególnie że sytuacja na rynku pracy się zmienia, elastycznych form zatrudnienia jest coraz więcej i pewnie po koronakryzysie ich nie będzie – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak z banku PKO BP i dr Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce pracodawcy pracownicy składka zus

Prezes ZUS: kolejny miliard oszczędności dla firm z tytułu zwolnienia ze składek i specjalna ulga dla kultury

- Pakiet wsparcia w ramach Tarczy 6.0 to ponad 4 mld zł dla przedsiębiorców z branż: usługowej, gastronomicznej, fitness, rozrywki, handlu. Będą też zwolnienia ze składek ZUS za listopad oraz jednorazowe świadczenie postojowe. Pomoc z ZUS to razem ponad 1,1 mld zł dla ok. 220 tys. płatników. Przygotowaliśmy też nową propozycję nienaliczania składek w dziedzinie kultury - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce ZUS składka zus tarcza antykryzysowa GOSPODARKA

Dane o kwarantannie i izolacji będą udostępniane przez ZUS. Gertruda Uścińska: w ten sposób odciążymy Sanepid

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek oraz ubezpieczonym. - Uprości to działanie w ustalaniu uprawnień do zasiłków chorobowych i wynagrodzeń - powiedziała Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Piotr Wąż ZUS składka zus ubezpieczenie koronawirus Koronawirus w Polsce społeczeństwo

"Jesteśmy poważnym państwem, stać nas na to". Paweł Sałek o pensji dla małżonki prezydenta

- Ustawy dotyczące podwyżek dla posłów w przestrzeni publicznej zawsze wzbudzały duże emocje, ale chcemy unormować sytuację choćby z prawem do pensji dla Pierwszej Damy - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 wynagrodzenia Sejm Senat Agata Kornhauser-Duda składka zus ustawa rząd opozycja kancelaria prezydenta Paweł Sałek