Polskie Radio
Section05

sondaż

SONDAŻ Kto wygra wybory? Większość badanych ocenia, że PiS. Sprawdź sondaż

Jak wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, większość badanych spodziewa się, że to PiS wygra nadchodzące wybory parlamentarne. Ponadto największa część respondentów wskazała też, że to Prawo i Sprawiedliwość uformuje nowy rząd - samotnie lub z koalicjantem. O ok. 3 pkt proc. mniej osób wierzy, że będzie to opozycja - czytamy w "DGP".
Zobacz więcej na temat:  polityka Sejm POLSKA Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska

sondaż Większość badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski. Jest nowy sondaż

73 proc. badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski, przeciwnego zdania jest 23 proc. - wynika z lutowego badania CBOS. Ponadto zgodnie z sondażem 81 proc. popiera przyjmowanie w Polsce uchodźców, przeciwko jest 14 proc. Według CBOS zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski w wojnie na Ukrainie "zdecydowanie" widzi 28 proc. respondentów, a 45 proc. - "raczej". Zdaniem 20 proc. ta wojna raczej nie zagraża bezpieczeństwu kraju, a zdaniem 3 proc. zdecydowanie nie zagraża. Odpowiedź "Trudno powiedzieć" wybrało 4 proc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja POLSKA

Turcja: opozycja ma wspólnego kandydata. W sondażu ma przewagę nad Erdoganem

Kemal Kilicdaroglu - lider centrolewicowej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) i wspólny kandydat sześciopartyjnego bloku opozycyjnego w wyborach prezydenckich w 2023 roku - uzyskał w najnowszym sondażu firmy ORC Research przewagę 57:43 proc. głosów nad obecnie urzędującym konserwatywnym prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Turcja Azja wybory prezydenckie Recep Tayyip Erdogan

SONDAŻ Zdecydowana większość Polaków nie wierzy w przyjazne relacje z Rosją. Jest nowy sondaż

Choć ogromna większość (90,1 proc.) Polaków nie wierzy w to, że Polska mogłaby w najbliższych latach wrócić do przyjaznych stosunków z Rosją, to wciąż część (mniej więcej jeden na dwudziestu) z nas, wierzy w reset z Kremlem - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Polaków zapytano też, czy Ukraińcy pokonają Rosję.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja społeczeństwo sondaże relacje polsko-rosyjskie

Czego Polacy oczekują po wizycie Bidena? Sprawdź sondaże

- Niemal połowa Polaków uważa, że wizyta prezydenta USA w Warszawie ugruntuje pozycję Polski jako jednego z liderów pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" opublikowanego we wtorek. Z kolei w sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM respondenci oczekują słów wsparcia i przekazania Ukrainie kolejnego uzbrojenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joe Biden polityka USA