Polskie Radio
Section05
szpiegostwo

"Zagrożenie było realne". Szef MON potwierdza działania szpiegów przeciw polskiej infrastrukturze krytycznej

- To była grupa szpiegowska, zbierali informacje na rzecz tych, którzy zaatakowali Ukrainę, dokonują zbrodni wojennych, zagrożenie było realne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, mówiąc o rozbitej siatce szpiegowskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie szpiegostwo

TikTok szpieguje i zbiera dane użytkowników? Aplikacja pod ostrzałem restrykcji kolejnych państw i instytucji

TikTok - jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie - znalazł się w tarapatach. Kolejne kraje i instytucje decydują się na zakaz instalowania tej aplikacji. Nad TikTokiem zawisły czarne chmury oskarżeń o szpiegostwo dla chińskiej partii, wykorzystywanie i zbieranie danych czy celową dezinformację.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT media social media szpiegostwo TikTok polityka Chiny USA

TikTok pod lupą PE. Pracownicy otrzymali zakaz korzystania z aplikacji

Parlament Europejski jest kolejną unijną instytucją, która zakazuje pracownikom korzystania z popularnej chińskiej aplikacji TikTok. W ubiegłym tygodniu decyzje w tej sprawie podjęły Komisja Europejska i Unijna Rada. Powodem są obawy związane z ochroną danych osobowych oraz informacje o tym, że chińska aplikacja jest wykorzystywana do szpiegowania użytkowników. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski TikTok media społecznościowe cyberzagrożenia Beata Płomecka szpiegostwo

Rosjanin oskarżony o szpiegostwo. Infiltrował strategiczne jednostki wojskowe

Prokurator wydziału ds. wojskowych skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Rosji, mieszkającemu od wielu lat w Polsce, któremu zarzucił prowadzenie w latach 2015-2022 działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu - przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk.
Zobacz więcej na temat:  szpiegostwo szpieg wywiad Kreml siły zbrojne prokuratura korupcja

Szpiegował na rzecz Rosji. Jest akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który na koncie ma też korupcję

Prokurator wydziału ds. wojskowych skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Rosji, mieszkającemu od wielu lat w Polsce, któremu zarzucił prowadzenie w latach 2015-2022 działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu - przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szpiegostwo szpieg wywiad Kreml siły zbrojne prokuratura korupcja

Balony nad USA. Joe Biden: nic nie wskazuje, by należały do chińskiego programu szpiegowskiego

Amerykański prezydent Joe Biden poinformował, że trzy obiekty zestrzelone w ubiegłym tygodniu nad Stanami Zjednoczonymi i Kanadą najprawdopodobniej nie były częścią chińskiego programu szpiegowskiego. Podczas wystąpienia w Białym Domu Joe Biden zapowiedział udoskonalenie programu rozpoznawania obiektów, które są zagrożeniem dla bezpieczeństwa. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Chiny Marek Wałkuski Joe Biden szpiegostwo

PR24 USA zestrzeliły chiński balon. Dr Brona: jeden z większych kryzysów ostatnich lat w relacjach tych krajów

- Wydaje się, że sprawa balonu przekreśliła na przynajmniej kilka tygodni starania, żeby utrzymać dialog polityczny (...). Musimy pamiętać, że wizyta Blinkena w Chinach to pierwsza od pięciu lat wizyta na tak wysokim szczeblu przedstawiciela USA w Chinach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adrian Brona (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Europa Antoni Opaliński ŚWIAT Chiny USA szpiegostwo