Polskie Radio
Section05

Warszawa

"Architektki" to wystawa o dziewczynach, które zmieniły i zmieniają stolicę

Warszawski pawilon ZODIAK otwiera wystawę "Architektki", będącą międzypokoleniowym spojrzeniem na rolę kobiet, które zmieniały, zmieniają i będą zmieniać obraz stolicy. Historia kobiecej architektury w Polsce jest dość krótka, ale na ekspozycji zobaczymy moc projektów wyprzedzających czasy, w których powstawały. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka architektura KULTURA wystawa SZTUKA przestrzeń publiczna

Aleksander Gieysztor. Polski historyk klasy światowej

– Jak zetknąłem się po raz pierwszy z historią? W domu był ocalały przypadkiem, z wędrówek ojcowskich w czasie I wojny, spory stos papierów. Wertowanie ich dostarczało mi szczególnych przeżyć – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia prof. Aleksander Gieysztor, wybitny polski naukowiec, znawca średniowiecza.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor średniowiecze II wojna światowa Powstanie Warszawskie Zamek Królewski edukacja wspomnienie

Koniec z karami za brak karty przy parkomacie? RPO w akcji

Senior chciał zapłacić za parking monetami, ale nowoczesny parkomat nie miał takiej opcji. Dostał 300 zł kary. Takich historii są setki, a Rzecznik Praw Obywatelskich mówi "dość". Po licznych skargach od kierowców RPO domaga się od rządu zmiany prawa, które ukróci praktyki miast i zagwarantuje możliwość płacenia gotówką.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Rzecznik Praw Obywatelskich RPO Marcin Wiącek parkowanie Poznań

Remont S8 w kierunku Warszawy. GDDKIA: prace mogą potrwać około czterech miesięcy

Od wtorku (15 lipca) rozpoczną się prace związane z remontem najstarszego 9-kilometrowego betonowego odcinka drogi ekspresowej S8 w kierunku Warszawy, między Polichnem i Studziankami (woj. łódzkie). Betonową nawierzchnię o grubości 28 cm zastąpi nawierzchnia bitumiczna wzmocniona specjalną siatką. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców GDDKiA infrastruktura drogi ekspresowe remont kierowcy łódzkie

Polskie Radio 24 Nieznana historia żydowskich klubów sportowych. Wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki

Wystawa "SIŁA, TOŻSAMOŚĆ, WSPÓLNOTA. Żydowski sport w Polsce międzywojennej (1918–1939)" przybliża mało znany rozdział polskiej historii - działalność żydowskich klubów sportowych, które działały licznie w II Rzeczypospolitej. O wydarzeniu mówili w Polskim Radiu 24 prof. Robert Gawkowski Kierownik Działu Wystawienniczego i Naukowego oraz Piotr Banasiak  - kustosz Muzeum Sportu i Turystyki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Dwudziestolecie międzywojenne Muzeum Sportu i Turystyki Żydzi