Polskie Radio
Section05
Warszawa

Brutalny finał sąsiedzkiego sporu. Poszło m.in. o... kota

Stołeczni policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy pobili młotkiem swojego sąsiada. Przyczyną awantury był spór o kota, którego ofiara podarowała kiedyś jednemu nich, a następnie go zabrała. Napastnicy usłyszeli już zarzuty i zostali aresztowani. Wyjaśnienia na komisariacie złoży jednak też ofiara, która - jak ustalili mundurowi - kilkanaście miesięcy wcześniej pobiła swoich napastników używając deski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa policja polska

Zygmunt Vogel - ulubiony "Ptaszek" Stanisława Augusta Poniatowskiego

20 kwietnia 1826 roku zmarł Zygmunt Vogel, przez przyjaciół i króla nazywany "Ptaszkiem". Najbardziej znany jest ze swoich sielskich akwareli i rysunków, na podstawie których po II wojnie światowej odbudowano niektóre budynki w stolicy. Artysta nie ograniczał się jednak wyłącznie do malarstwa - swoich sił próbował w litografii, projektował katafalki, a także spełniał się w roli wykładowcy. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy historia Polski SZTUKA Warszawa Łazienki Królewskie malarstwo Stanisław August Poniatowski HISTORIA

"Podziemny Muranów". Prof. Jacek Leociak o sposobie poznawania dawnej Warszawy

Książka "Podziemny Muranów" prof. Jacka Leociaka to szansa na poznanie warszawskiego Muranowa, który został zniszczony w trakcie II wojny światowej. W audycji "O wszystkim z kulturą" autor podzielił się m.in. sposobem na poznawanie miejsc, których już w Warszawie nie ma.
Zobacz więcej na temat:  Muranów Aldona Łaniewska-Wołłk Jacek Leociak getto warszawskie Warszawa historia Polski Dwójka KULTURA

Projekt "Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji". Mieszkańcy dokumentują stolicę

W związku z kolejnym projektem rewitalizacji Warszawy zapadła decyzja o konieczności dokumentacji tego procesu. Zawodowi fotografowie, ale przede wszystkim mieszkańcy, ruszyli z telefonami i aparatami, aby uwiecznić zmieniającą się stolicę. Za projekt odpowiada Muzeum Warszawskiej Pragi.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Warszawa Praga Grochów archiwum zdjęcia Dwójka Jakub Jamrozek Filip Springer KULTURA

81. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Pamięć o tym jest niezbędna"

W Warszawie uczczono pamięć żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Walkę z Niemcami podjęło ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Ich wystąpienie, skazane z góry na porażkę, było odpowiedzią na rozpoczęcie akcji ostatecznej likwidacji getta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Witold Banach powstanie w getcie Warszawa historia Polski Żydzi

Magia małych kin. Ruszył 4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych

Stołeczne kina studyjne rozpoczynają swoje święto. Ruszył 4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. Impreza potrwa do 25 kwietnia, a program obejmuje pokazy, dyskusje, warsztaty, wystawy, spotkania, spacery i... potańcówkę. - Wydarzenie ma na celu przypomnienie warszawiakom, i nie tylko, o magii małych kin - podkreśla Marlena Gabryszewska, filmoznawczyni i prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński kino festiwal filmowy Warszawa

Jacek Leociak "Podziemny Muranów" - ślady po warszawskim getcie. Czyta Mariusz Bonaszewski

Niedawno (9 kwietnia) nakładem Wydawnictwa CZARNE ukazała się książka Jacka Leociaka, zatytułowana "Podziemny Muranów". I to jemu właśnie poświęca autor swoje rozważania, dziękując rodzicom, że szczęśliwym zrządzeniem losu zamieszkali na Muranowie. I że tam przyszedł na świat w 1957 roku. Fragmenty książki czytał na antenie Dwójki Mariusz Bonaszewski.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Mariusz Bonaszewski Warszawa Muranów getto warszawskie Jacek Leociak Dwójka

81. rocznica powstania w getcie warszawskim. Uroczystość w hołdzie bojownikom żydowskim

W południe przed pomnikiem Bohaterów Getta warszawskiego odbędzie się uroczystość w hołdzie bojownikom żydowskim, którzy stawili zbrojny opór Niemcom. Od rana wolontariusze rozdają papierowe żonkile, które mają przypominać o bohaterach getta i wszystkich zamordowanych przez Niemców Żydach. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski rocznica getto warszawskie Witold Banach Żydzi wspomnienie Niemcy Warszawa

Festiwal Script Fiesta, czyli wielka uczta dla tych, których kręci scenariusz

Ruszył 12. festiwal Script Fiesta, jedyny taki festiwal w Polsce, podczas którego można poznać tajniki storytellingu oraz tworzenia scenariuszów. Chociaż podczas tegorocznej edycji będzie poruszanych wiele tematów, wydaje się, że tym dominującym będzie muzyka. Nic dziwnego, skoro gościem specjalnym imprezy będzie Philip LaZebnik, scenarzysta m.in. animacji "Pocahontas", "Mulan" i "Książę Egiptu".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM teledysk telewizja scenariusz festiwal filmowy Festiwal ScriptFiesta Warszawa Lena Góra wideoklipy Artur Zaborski Justyna Grabarz Trójka

Konkurs na piosenkę o Warszawie dla Ireny Santor. "Musimy dobrze uczcić jej 90-te urodziny"

- W tym roku pani Irena Santor będzie obchodziła jubileusz 90-tych urodzin. Nie możemy tego pominąć i musimy to bardzo dobrze uczcić - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Amadeusz Szklarz–Habrowski z Muzeum Literatury. Instytucja ogłosiła konkurs na tekst piosenki o Warszawie dla Ireny Santor.
Zobacz więcej na temat:  konkurs Amadeusz Szklarz-Habrowski Marcin Kusy Irena Santor literatura muzyka polska Warszawa

NASZ WYWIAD Nafaszerowano psa lekami, by żebrać. "Wzrasta liczba takich przypadków"

14-latek żebrał w centrum stolicy metodą "na pieska". Szczeniak został nafaszerowany środkami odurzającymi, nie reagował na żadne sygnały. W wyniku interwencji zwierzę zostało odebrane i w stanie krytycznym przewiezione do szpitala. - Gdy robi się cieplej, wzrasta liczba takich przypadków - mówi Magdalena Silska, koordynatorka warszawskiego inspektoratu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony nastolatki zwierzęta policja ochrona zwierząt społeczeństwo Warszawa mazowieckie

Spór o Centralny Port Komunikacyjny. Wyzwanie technologiczne i nie tylko...

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Według planów CPK ma zostać uruchomiony w 2028 roku wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz centralny port komunikacyjny cpk Warszawa kolej transport lotnisko port lotniczy