X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
wiek emerytalny w Polsce

Od jutra niższy wiek emerytalny. "Zadowoleni ludzie"

– Społeczeństwo chciało zmiany, ludzie chcieli powrotu do wcześniejszego wieku emerytalnego – mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Kopeć z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 1 października w życie wchodzą przepisy, zgodnie z którymi na emeryturę znów mogą przechodzić mężczyźni w wieku 65 lat i kobiety, które ukończyły 60 lat.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność emerytura wiek emerytalny w Polsce POLSKA

"Emerytury obywatelskie to dobre wyjście"

W piątek „Gazeta Wyborcza” opublikowała artykuł, w którym można przeczytać, że system emerytalny bankrutuje, dlatego na zlecenie premier Beaty Szydło ZUS przygotował zarys nowego systemu emerytalnego, którego najważniejszym z pięciu filarów systemu ma być emerytura minimalna w wysokości tysiąc zł brutto zapewniona przez państwo. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej oświadczyła, że nie są prowadzone żadne prace. O emeryturach obywatelskich mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Standerski z Fundacji Kaleckiego i Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  emerytura wiek emerytalny w Polsce ZUS

"Program 500 plus dokonał spustoszenia na rynku pracy"

- Kobiety to siła Polski, lecz pan Piotr Duda zasłania się tą tradycją po to, by proponować Polkom niższe emerytury. Dzieje się tak, by kobiety odchodziły z rynku pracy i nie realizowały się zawodowo. Każdemu człowiekowi praca daje godność. Piotr Duda popiera projekty, które kobietom odbierają pracę i dają niższe pieniądze. Punktem wyjścia rządu powinno być zapewnienie ludziom pracy, a nie wypychanie na emerytury – powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PO Paweł Zalewski
Zobacz więcej na temat:  Europarlament Platforma Obywatelska Unia Europejska Paweł Zalewski program 500+ wiek emerytalny w Polsce emerytura kobieta praca

"Działania KE wobec Polski są niezgodne z unijnym prawem"

Przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce protestowała w sobot "Solidarność". Pikietujący w Warszawie związkowcy sprzeciwiają się "ingerencji Komisji w sprawę obniżenia wieku emerytalnego w Polsce". Bruksela wskazuje, że różnicowanie wieku, w jakim kobiety i mężczyźni mogą odchodzić na emeryturę jest dyskryminujące i sprzeczne z dyrektywą o równości płci w dziedzinie zatrudnienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska wiek emerytalny w Polsce kobieta emerytura Frans Timmermans Solidarność

"Niektórzy przedstawiciele KE mówią głosem PO i Nowoczesnej"

NSZZ „Solidarność” organizuje w sobotę protest przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie w reakcji na działania KE ws. obniżenia od 1 października wieku emerytalnego w Polsce. – To nie protest przeciwko Unii Europejskiej, tylko niektórym urzędnikom, jak np. pan Timmermans, którzy uważają, że wolno im wszystko – powiedział w Polskim Radiu 24 przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Piotr Duda wiek emerytalny w Polsce Komisja Europejska protest kobieta

"Emerytury obywatelskie nie są dobrym pomysłem"

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", wobec "nieuchronnego bankructwa ZUS", w PiS dojrzewa przekonanie, że najlepszym wyjściem jest wprowadzenie tzw. emerytur obywatelskich. Zarys programu, sprowadzającego kwestię emerytury do zasady "wszystkim po równo, czyli 1000 zł emerytury obywatelskiej" opracował właśnie sam ZUS. O pomysłach zmian w systemie emerytalnym mówiła prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura ZUS starość OFE wiek emerytalny w Polsce PiS Leokadia Oręziak

Obniżenie wieku emerytalnego: złożono już 120 tys. wniosków

Od 1 października będą obowiązywać w Polsce przepisy przywracające niższy niż obecnie wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Do tej pory wniosek o przyznanie emerytury złożyło blisko 158 tys. osób, w tym 120 tys., które składały go po raz pierwszy, w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz więcej na temat:  emerytura ZUS wiek emerytalny w Polsce

"Polityka społeczna dla dobra całej społeczności”

– W pierwszym roku postawiliśmy na politykę rodzinną, teraz skupimy się na polityce senioralnej – mówi w wywiadzie do "DGP" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że decyzja o kształcie 500 plus dla emerytów zależy m.in. od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego. O działaniach MRPiPS w audycji Gorący Temat mówił Sławomir Horbaczewski, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  senior emerytura Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska wiek emerytalny w Polsce