Polskie Radio
Section05
wiek emerytalny w Polsce

GUS: Bezrobocie coraz niższe

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku 6,6 procent – poinformowało ministerstwo pracy. Oznacza to, w stosunku do września, spadek o 0,2 punktu procentowego. W Rządach Pieniądza komentarz dra Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej, dra Piotra Bodyła-Szymali (Monitor Prawa Bankowego) i dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezrobocie Główny Urząd Statystyczny wiek emerytalny w Polsce

"Obniżenie wieku emerytalnego nie wpłynęło na finanse ZUS"

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn nie wpływa na masowe przechodzenie na emeryturę - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z 331 tysięcy osób, które mogą przejść na emeryturę w obniżonym wieku wnioski złożyło 75  proc. uprawnionych. O sytuacji finansowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZUS emerytura wiek emerytalny w Polsce

Zasady wyliczania emerytur. Przybywa niezadowolonych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już pierwsze emerytury dla osób, które uzyskały je w wyniku obniżenia wieku do nich uprawniającego. Średnia emerytura kobiet, którym Zakład wydał już decyzję, to 1540 zł, a mężczyzn – 2800 zł. O rozbieżnościach w emeryturach kobiet i mężczyzn oraz innych problemach systemu emerytur mówili w audycji Rządy Pieniądza Krzysztof Wołowicz (główny ekonomista BPS TFI S.A.), Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Roman Przasnyski (Gerda Broker).
Zobacz więcej na temat:  ZUS emerytura wiek emerytalny w Polsce pieniądze finanse publiczne

Obniżenie wieku emerytalnego: warto pracować dłużej?

1 października weszły w życie przepisy przywracające wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 54 proc. Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje pozostać na rynku pracy, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service. To dobra decyzja, bo każdy rok pracy dłużej – to o 8-10 proc. wyższe świadczenie, przekonują eksperci.
Zobacz więcej na temat:  emerytura pracownicy ZUS GOSPODARKA wiek emerytalny w Polsce

Obniżenie wieku emerytalnego. „Wielu czekało na tę zmianę"

Od 1 października kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 roku, która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Zapisy ustawy obniżającej wiek emerytalny skomentowała w audycji „Północ-Południe” prof. Grażyna Ancyparowicz, ekspert ds. emerytur.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura wiek emerytalny w Polsce

Od jutra niższy wiek emerytalny. "Zadowoleni ludzie"

– Społeczeństwo chciało zmiany, ludzie chcieli powrotu do wcześniejszego wieku emerytalnego – mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Kopeć z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 1 października w życie wchodzą przepisy, zgodnie z którymi na emeryturę znów mogą przechodzić mężczyźni w wieku 65 lat i kobiety, które ukończyły 60 lat.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność emerytura wiek emerytalny w Polsce POLSKA

"Emerytury obywatelskie to dobre wyjście"

W piątek „Gazeta Wyborcza” opublikowała artykuł, w którym można przeczytać, że system emerytalny bankrutuje, dlatego na zlecenie premier Beaty Szydło ZUS przygotował zarys nowego systemu emerytalnego, którego najważniejszym z pięciu filarów systemu ma być emerytura minimalna w wysokości tysiąc zł brutto zapewniona przez państwo. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej oświadczyła, że nie są prowadzone żadne prace. O emeryturach obywatelskich mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Standerski z Fundacji Kaleckiego i Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  emerytura wiek emerytalny w Polsce ZUS