Polskie Radio
Section05
wiek emerytalny w Polsce

"Emerytury obywatelskie to dobre wyjście"

W piątek „Gazeta Wyborcza” opublikowała artykuł, w którym można przeczytać, że system emerytalny bankrutuje, dlatego na zlecenie premier Beaty Szydło ZUS przygotował zarys nowego systemu emerytalnego, którego najważniejszym z pięciu filarów systemu ma być emerytura minimalna w wysokości tysiąc zł brutto zapewniona przez państwo. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej oświadczyła, że nie są prowadzone żadne prace. O emeryturach obywatelskich mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Standerski z Fundacji Kaleckiego i Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  emerytura wiek emerytalny w Polsce ZUS

"Program 500 plus dokonał spustoszenia na rynku pracy"

- Kobiety to siła Polski, lecz pan Piotr Duda zasłania się tą tradycją po to, by proponować Polkom niższe emerytury. Dzieje się tak, by kobiety odchodziły z rynku pracy i nie realizowały się zawodowo. Każdemu człowiekowi praca daje godność. Piotr Duda popiera projekty, które kobietom odbierają pracę i dają niższe pieniądze. Punktem wyjścia rządu powinno być zapewnienie ludziom pracy, a nie wypychanie na emerytury – powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PO Paweł Zalewski
Zobacz więcej na temat:  Europarlament Platforma Obywatelska Unia Europejska Paweł Zalewski program 500+ wiek emerytalny w Polsce emerytura kobieta praca

"Działania KE wobec Polski są niezgodne z unijnym prawem"

Przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce protestowała w sobot "Solidarność". Pikietujący w Warszawie związkowcy sprzeciwiają się "ingerencji Komisji w sprawę obniżenia wieku emerytalnego w Polsce". Bruksela wskazuje, że różnicowanie wieku, w jakim kobiety i mężczyźni mogą odchodzić na emeryturę jest dyskryminujące i sprzeczne z dyrektywą o równości płci w dziedzinie zatrudnienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska wiek emerytalny w Polsce kobieta emerytura Frans Timmermans Solidarność

"Niektórzy przedstawiciele KE mówią głosem PO i Nowoczesnej"

NSZZ „Solidarność” organizuje w sobotę protest przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie w reakcji na działania KE ws. obniżenia od 1 października wieku emerytalnego w Polsce. – To nie protest przeciwko Unii Europejskiej, tylko niektórym urzędnikom, jak np. pan Timmermans, którzy uważają, że wolno im wszystko – powiedział w Polskim Radiu 24 przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Piotr Duda wiek emerytalny w Polsce Komisja Europejska protest kobieta

"Emerytury obywatelskie nie są dobrym pomysłem"

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", wobec "nieuchronnego bankructwa ZUS", w PiS dojrzewa przekonanie, że najlepszym wyjściem jest wprowadzenie tzw. emerytur obywatelskich. Zarys programu, sprowadzającego kwestię emerytury do zasady "wszystkim po równo, czyli 1000 zł emerytury obywatelskiej" opracował właśnie sam ZUS. O pomysłach zmian w systemie emerytalnym mówiła prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura ZUS starość OFE wiek emerytalny w Polsce PiS Leokadia Oręziak

Obniżenie wieku emerytalnego: złożono już 120 tys. wniosków

Od 1 października będą obowiązywać w Polsce przepisy przywracające niższy niż obecnie wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Do tej pory wniosek o przyznanie emerytury złożyło blisko 158 tys. osób, w tym 120 tys., które składały go po raz pierwszy, w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz więcej na temat:  emerytura ZUS wiek emerytalny w Polsce

"Polityka społeczna dla dobra całej społeczności”

– W pierwszym roku postawiliśmy na politykę rodzinną, teraz skupimy się na polityce senioralnej – mówi w wywiadzie do "DGP" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że decyzja o kształcie 500 plus dla emerytów zależy m.in. od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego. O działaniach MRPiPS w audycji Gorący Temat mówił Sławomir Horbaczewski, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  senior emerytura Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska wiek emerytalny w Polsce

KE zaniepokojona różnicą w wieku emerytalnym w Polsce

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie jest albo równy, albo w trakcie zrównywania. Unijna komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen napisała w tej sprawie do przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy informując, że KE podejmuje stosowne działania, jeżeli to jest niezbędne do zapobiegania dyskryminacji. O sporze w sprawie wieku emerytalnego w Polsce mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Surdykowska z biura eksperckiego NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  emerytura Komisja Europejska wiek emerytalny w Polsce kobieta Solidarność Piotr Duda Frans Timmermans