Polskie Radio
Section05

Wielki Tydzień

"Pasky" i łemkowskie pisanki. Wielka Sobota w tradycji wschodniej

Wielka Sobota, ostatni dzień przed Wielkanocą. W wielu miejscach Polski w wiejskich parafiach trwały i do tej pory trwają całonocne czuwania przy grobie pańskim. W nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę mieszkańcy zbierali się przy grobie. Pieśni, które często miały po kilkadziesiąt zwrotek intonowała jedna osoba, po chwili dołączali do niej pozostali zgromadzeni.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja sztuka ludowa muzyka ludowa dziedzictwo narodowe Wielki Post Wielkanoc Mariana Kril

Wielki Tydzień - przegląd zwyczajów od Polski do Grecji

Opowieść o najbardziej intensywnym pod względem liturgicznym, ale i emocjonalnym okresie całego roku, czyli Wielkim Tygodniu. Uwaga wiernych koncentruje się w tych dniach na wydarzeniach pasji Chrystusa - od narracji kanonicznych przez teksty mistyków, dramaty liturgiczne i ludowe formy przeżywania wydarzeń, w których dzięki fuzji sztuk następuje zniesienie czasu i przestrzeni.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Tejchma Dwójka

Świąteczne palmy z pogranicz

W tym roku święta wielkanocne w zachodniej i wschodniej tradycji obchodzone są w jednym czasie. Odwiedzamy parafię greckokatolicką przy ul. Miodowej w Warszawie, gdzie od kilkunastu lat przez wspólnotę wolontariuszy są przygotowywane palmy do poświęcenia, jest to też element integracyjny wśród społeczności ukraińskiej w Warszawie – mniejszości i migrantów z Ukrainy. Jakie są tradycje związane z Niedzielą Palmową w tradycji wschodniej i jak wyglądają przygotowywania do świąt?
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril Litwa Ukraina Wielkanoc Niedziela Palmowa

Papież Franciszek złożył zaskakującą wizytę

Franciszek po raz pierwszy od początku rekonwalescencji po ciężkiej chorobie opuścił Watykan i w sobotę nieoczekiwanie odwiedził szczególnie mu bliską rzymską bazylikę Matki Bożej Większej. Zauważalna poprawa daje nadzieje na to, że pojawi się choć na chwilę podczas mszy w Niedzielę Palmową. - To są znaki stałej poprawy, która bardzo nas cieszy - mówił archiprezbiter bazyliki Świętego Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Watykan papież Franciszek

Ks. Kobyliński o Świętach na Zachodzie: czas ferii

- W świecie zachodnim mamy społeczeństwo postchrześcijańskie - dla większości mieszkańców Święta Wielkanocne to czas ferii, urlopów, różnego rodzaju eksperymentów kulinarnych czy wypoczynku - mówił w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk i filozof z UKSW. Dodał, że w związku z wysypem chorób nowotworowych czy wojną w Ukrainie doświadczamy małości naszego życia, jednakże należy poszukiwać nadziei. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielki Piątek Wielki Post Wielkanoc religia chrześcijaństwo Kościół Kościół katolicki Grzegorz Osiecki Jezus Chrystus