Polskie Radio
Section05

wiosna

Nad Polską pojawią się setki tysięcy ptaków. "Wracają"

Zbliża się kulminacja wiosennej migracji ptaków. Ale już teraz można zobaczyć i usłyszeć wiele gatunków wracających do Polski z ciepłych krajów. Część ptaków, choćby bociany, wróciła do naszego kraju pod koniec lutego. Inne przylatują teraz, a na ostatnie - m.in. żołny i jerzyki - trzeba będzie poczekać do maja - zwrócił uwagę w rozmowie z Polskim Radiem prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ptaki zwierzęta ornitologia przyroda

TYLKO U NAS Przed nami zmiana czasu. "Ma na nas szczególny wpływ"

Przed nami - bo już w niedzielę - zmiana czasu na letni. Czy gospodarka bardziej zyskuje, czy traci na przesuwaniu wskazówek dwa razy w roku? Zdaniem eksperta od pomiaru czasu jest to strata pieniędzy. - Zmiana czasu, szczególnie ta wiosenna, ma na nas szczególny wpływ, na naszą psychikę, na nasz entuzjazm, optymizm, a to dosłownie przekłada się na inwestorów giełdowych - wyjaśnił Tomasz Widomski w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu zegar czas

Aby zimę pożegnać na dobre... gaik!

To właśnie w kwietną niedzielę, czyli piątą niedzielę Wielkiego Postu, panny chodziły po wsi z gaikiem, maikiem, lateczkiem - zimozieloną gałązką przystrojoną wstążkami, wydmuszkami i kwiatkami z bibuły. Ten zwyczaj miał za zadanie ostateczne wprowadzenie wiosny i zamknięcie drogi powrotnej dla zimy. Jak wyglądał? Jak brzmiał? 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja sztuka ludowa muzyka ludowa dziedzictwo narodowe Patrycja Zisch