Polskie Radio
Section05
woda

Nadciągają upały. Sanepid pokazuje, gdzie bezpiecznie można się kąpać

Lipiec i sierpień mają być w Polsce wyjątkowo ciepłe. Już w przyszłym tygodniu temperatura w kraju ma wynosić miejscami ponad 30 stopni Celsjusza. Tak wynika z najnowszej prognozy pogody. Wiadomo, że nic nie chłodzi tak, jak kąpiel. Warto jednak zadbać o to, aby była ona bezpieczna. I tu z pomocą przychodzi serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.  
Zobacz więcej na temat:  lato t wakacje t woda t bezpieczeństwo t urlop t pogoda t Sanepid t aplikacja mobilna t aplikacja t sinice t

Zostań syreną, spróbuj mermaidingu! Nowy styl pływania podbija cały świat

Monopłetwa, czyli zamiast dwóch mniejszych jedna duża płetwa ukształtowana jak rybi ogon, jest znana od dawna. Teraz jednak, uzupełniona przez sięgający bioder obcisły, błyszczący kostium w stylu glamour, robi niebywałą karierę na całym świecie. Mermaiding uprawiają przede wszystkim kobiety, chociaż próbują w nim sił również mężczyźni, nazywani trytonami.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA t woda t mermaiding t syrening t freediving t nurkowanie t Michał Matus t Trójka t

Bezpieczeństwo w wodzie i nad wodą. Ratownicy WOPR na posterunku

Aby wakacje były udane, potrzebne jest słońce i często woda. Spędzając czas nad akwenem, warto przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo. Strzegą nas ratownicy WOPR - można wstąpić w ich szeregi. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t woda t bezpieczeństwo t bezpieczeństwo nad wodą t Piotr Galus t Krzysztof Jaworski t Marcin Bogusz t Łukasz Skiba t WOPR t pierwsza pomoc t ratownik wodny t Prawie lato POP-UP Czwórki t

Czy powinniśmy oszczędzać wodę? Ekspert: zasoby tworzą się setkami i tysiącami lat

Czy Polacy mają świadomość tego, że woda jest zasobem deficytowym i powinniśmy ją oszczędzać? - Jeżeli naruszymy cienką równowagę, że pompujemy za dużo z ujęć wody podziemnej, to może wystarczy to naszemu pokoleniu, ale robimy w ten sposób problem dla kolejnych pokoleń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek t woda t oszczędzanie wody t Jakub Pawliczak t

Bez wody nie możemy żyć, ale pijemy jej za mało. Z czego to wynika?

Co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80 proc. z nas spożywa jej za mało w ciągu dnia – wynika z najnowszych badań PBS zrealizowanych na zlecenie Stowarzyszenia "Woda w Domu i w Biurze". Z innych badań wynika, że Polacy piją dwa razy mniej wody niż inni Europejczycy. Aby norma była spełniona, każdy z nas powinien wypijać dziennie 2 litry wody. Dlaczego tego nie robimy? 
Zobacz więcej na temat:  Adrianna Janiszewska t Trójka t Robert Grzędowski t woda t zdrowie t dieta t

POLSKIE RADIO 24 Hydrolog: krótkie i gwałtowne opady nie zlikwidują suszy

- Jeżeli spojrzymy na sumy roczne opadów, to nie widać problemu, jest on natomiast w rozkładzie czasowym opadów. Może przez miesiąc praktycznie nie padać, a potem nagle w ciągu jednego, dwóch dni mamy opad równy sumie miesięcznej. Ta woda szybko spłynie, stworzy zagrożenie powodziowe, ale nie usunie zagrożenia suszą glebową - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jarosław Suchożebrski, hydrolog (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski t woda t susza t społeczeństwo t POLSKA t