Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

11. pakiet sankcji UE wobec Rosji wszedł w życie. Ma utrudnić obchodzenie restrykcji

Jedenasty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji wszedł w życie. Jest publikacja w Dzienniku Urzędowym. Te restrykcje nie należą do mocnych, bo ich celem jest przede wszystkim walka z obchodzeniem dotychczasowych sankcji i usuwanie luk. To ma jeszcze bardziej osłabić machinę wojenną Rosji i ograniczyć dochody Kremla - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Rosja Ukraina wojna 2023

opinia Pakt migracyjny w interesie Niemiec. Scholz sprząta po polityce otwartych drzwi Merkel

Wystąpienie niemieckiego kanclerza przed Bundestagiem rozwiewa wszelkie wątpliwości co do celu, w jakim powstał pakt migracyjny. Olaf Scholz chce mianowicie pozbyć się z kraju imigrantów, którzy nie stanowią wartości dodanej dla niemieckiej gospodarki. Jak na to zareaguje polska opozycja, która w ostatnim czasie przyznawała, że pakt jest niesprawiedliwy i niehumanitarny? Czy zacznie w tej sprawie wspierać rząd na arenie międzynarodowej? Czy może dalej będzie udawać, że temat nie jest istotny?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kryzys migracyjny Niemcy Unia Europejska Olaf Scholz

TYLKO U NAS Nadmierny import drobiu z Ukrainy do UE. Jest apel do Komisji Europejskiej w tej sprawie

Unijna organizacja hodowców drobiu zaapelowała do Komisji Europejskiej o przywrócenie kontyngentów na import z Ukrainy. Powiedział o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej wiceprzewodniczący organizacji AVEC Dariusz Goszczyński, który jest również dyrektorem Krajowej Rady Drobiarstwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska GOSPODARKA rolnictwo drób Ukraina

Brytyjski wywiad: Rosja wzmacnia obronę bazy w Sewastopolu. Używa do tego... delfinów

Jak podaje brytyjskie ministerstwo obrony w codziennym raporcie wywiadowczym, Rosjanie wzmacniają bezpieczeństwo bazy marynarki wojennej na okupowanym Krymie. W ramach tych działań Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zwiększają wykorzystanie ssaków morskich, w tym delfinów butlonosych, które najprawdopodobniej mają powstrzymywać nurków ukraińskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2023 Krym Sewastopol

Kraje UE zatwierdziły ostatecznie 11. pakiet sankcji wobec Rosji i czarną listę

Unijne kraje zatwierdziły ostatecznie jedenasty pakiet sankcji wobec Rosji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że zakończyła się procedura pisemna. Przedwczoraj wstępną zgodę na restrykcje dali ambasadorowie państw członkowskich. Po publikacji w Dzienniku Urzędowym restrykcje wejdą w życie, co ma nastąpić jeszcze dziś.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Unii Europejskiej Unia Europejska Rosja

Wybór Polski do ważnej rady ONZ. Szczerski: w kontekście Ukrainy musimy zabiegać o poparcie krajów od nas oddalonych

- Wybór Polski do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ pokazuje, że pozycja Polski jest wysoka, mimo jednoznacznego stanowiska, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie. Musimy zabiegać o poparcie państw rozwijających się i oddalonych od nas, rozumienie przez nie naszych racji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Szczerski polityka Sygnały Dnia wojna 2022 Ukraina Rosja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Rada Bezpieczeństwa ONZ Katarzyna Gójska

Życie obok okupowanej przez Rosjan elektrowni atomowej. "Wysadzili tamę, mogą i tu doprowadzić do katastrofy"

Mamy plany ewakuacji na wypadek katastrofy okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, ale jesteśmy tak blisko, a oni są tak nieprzewidywalni, że wystarczy chwila i już nas nie ma – mówi Hennadij Borowyk, mer ukraińskiego miasta Marganiec, położonego ok. 15 km od siłowni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2023 Rosja Zaporoska Elektrownia Atomowa

20 rocznica śmierci Wasila Bykaua. "Był mocarzem białoruskiego odrodzenia, jego oczyma Białorusini widzą wojnę”

- 22 czerwca to dzień śmierci Wasila Bykaua. Tego dnia Niemcy i ZSRR zaczęli ze sobą walczyć podczas II wojny światowej. Kłamstwa o "wojnie ojczyźnianej" wykorzystują do tej pory Alaksandr Łukaszenka  i Władimir Putin. Jednak Białorusini będą patrzeć na wojnę oczyma wielkiego pisarza Wasila Bykaua - powiedział portalowi Polskiego Radia Wiaczesław Siwczyk, działacz Ruchu Solidarności "Razem". Po dojściu do władzy Łukaszenki Wasil Bykau był zmuszony udać się na emigrację.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś zbrodnie wojenne ŚWIAT Europa KULTURA